اطلاعات ایران گردی و ایران شناسی ما چقدر است؟

16 دسامبر 2015 - 16:40 dsfr.ir/uc6j6

اطلاعات ایران گردی و ایران شناسی ما چقدر است؟
میثم رودکی
کوه زندان سلیمان واقع در روستای تخت سلیمان از توابع تکاب

اطلاعات ما از سرزمین خودمان ایران چقدر است؟

خیلی اوقات که بحث سفر و مسافرت پیش می آید، همه اولین نقاطی که به ذهن شان می رسد، کشورهای خارجی است اما به راستی هر کدام از ما چقدر از کشور خودمان، نقاط گردشگری و جاذبه های توریستی مان باخبریم؟

واقعیت این است که بسیاری از هموطنان ما از پتانسیل های گردشگری ایران بی خبرند و نقاط توریستی ما را محدود به چند استان و شهر به خصوص می دانند. اما این از ضعف داده های ایران شناسی ما نشأت می گیرد؛ چراکه به واقع هر استان این کشور سرشار است از نقاط مهم گردشگری و جاذبه های توریستی که هر کدام از آن ها در تمامی جهان بی نظیرند، به نوعی که هر کدام از این جاذبه ها انحصارا و اختصاصا گزارشی مستقل و مفصل می طلبند.

بارها از تریبون های مختلف بحث این که ایران دارای پتانسیل های مختلف گردشگری است، پیش کشیده شده اما کمتر در باب جزییات آن صحبت شده است.

ایران یکی از مهم ترین نقاط گردشگری خاورمیانه و به لحاظ ظرفیت های بالقوه یکی از مهم ترین مناطق گردشگری جهان است. در شرایطی که کشورهای خارجی دیرزمانی است از گردشگری به مثابه صنعتی درآمدزا و پولساز بهره می برند، کشور ما همچنان در مسیر کسب درآمد از آن است.

به تازگی اعلام شد که کشور اسپانیا 15 درصد بازار اقتصادی اش در گرو صنعت گردشگری است. این در حالی است که ایران نه تنها دارای جاذبه های گردشگری در زمینه های باستانی و تاریخی است، بلکه در حوزه توریسم طبیعت گردی، جاذبه های دینی و مذهبی و البته جاذبه های پزشکی نیز صاحب پتانسیل های فوق العاده ای است.

وقتی خود ما کشور خودمان را نمی شناسیم و در سفرهای خود تنها به نقاط بنام و مشهور سرزمین مان اکتفا می کنیم، چطور می توانیم از توریست های خارجی انتظار داشته باشیم که جاذبه های گردشگری ما را بشناسند. ایران فقط تخت جمشید شیراز و چند مکان تاریخی در اصفهان و یزد و جنگل های شمال نیست؛ هر چند همه بخش های همین نقاط را نیز به خوبی نمی شناسیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « توریسم آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1