شناسایی محوطه تاریخی متعلق به دوران اولیه اسلامی در حریم بادرود

15 دسامبر 2015 - 09:50 dsfr.ir/9a2jw

شناسایی محوطه تاریخی متعلق به دوران اولیه اسلامی در حریم بادرود
وبلاگ مهر بادرود
محوطه تاریخی در بادرود

یک محوطه جدید تاریخی مربوط به دوره اولیه اسلامی در حریم شهر بادرود مورد شناسایی قرار گرفت.

"سرپرست اداره میراث فرهنگی نطنز"

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان؛ حسین یزدانمهر اظهار داشت: به دنبال تماس تلفنی ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی بادرود مبنی بر حفاری غیرمجاز در حریم بیرون شهر، کارشناسان این اداره پس از بازدید از محل موفق به شناسایی این مکان تاریخی شدند.

وی افزود: کارشناسان میراث فرهنگی پس از بررسی های اولیه سطحی نسبت به شناسایی محدوده وسیعی به وسعت حدود 5 هکتار، با آثار و شواهدی از معماری خشت و گلی مدفون شده در زیر ماسه های بادی مواجه شدند.

وی تاکید کرد: وجود پراکندگی گسترده سفال های سطحی و سرباره های کوره های سفالگری بیانگر استقرار گسترده در دوره های اولیه اسلامی در این منطقه می باشد که به احتمال زیاد به دلیل تغییرات شرایط آب و هوایی خالی از سکنه شده و در گستره زمان در زیر شن های روان مدفون شده است.

یزدانمهر تصریح کرد: بر اساس شواهد و داده های باستان شناسی قدمت این محوطه به دوره اولیه اسلامی بر می گردد.

سرپرست میراث فرهنگی شهرستان نطنز اظهار کرد: با توجه به گستردگی محوطه و نزدیکی آن با محوطه های پیرامون بادرود به احتمال فراوان این منطقه همان بادافشان قدیم بوده است.

وی افزود: با توجه به شناسایی محوطه مذکور و قرار گرفتن در فهرست آثار تاریخی اقدام های حفاظتی و بازدید مستمر از این محوطه تشدید شده است.

گفتنی است؛ بخش کویری بادرود دارای 120 اثر تاریخی شناسایی شده دارد که تاکنون 17 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. بادرود در 22 کیلومتری نطنز در استان اصفهان قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1