ثبت خانه صادقیان یزد در فهرست آثار ملی

8 دسامبر 2015 - 12:10 dsfr.ir/zz2z9

ثبت خانه صادقیان یزد در فهرست آثار ملی
میراث آریا
خانه قاجاری صادقیان یزد

خانه تاریخی رضوانی یزد واقع در شهر یزد، بلوار بسیج، کوچه پشت آب انبار رستم گیو با شماره 31357 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد؛ محسن ذاکری نیا در توضیح این بنای تاریخی گفت: با توجه به نوع معماری قدمت آن مربوط به دوره قاجار است و وجه تسمیه آن متاثر از نام خانوادگی مالکین فعلی است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل عنوان کرد: این بنا یکی از خانه های ارزشمند واقع در بافت قدیم شهر یزد است، بنا دارای دو ورودی در ضلع شمالی می باشد که در دوم با توجه به کاربری آن که به زیرزمین خانه متصل بوده برای ورود احشام استفاده می شده است. بنا دارای دو حیاط به صورت بیرونی و اندرونی است. پس از ورودی هشتی قرار دارد که دارای تزئینات کاربندی بسیار زیبایی می باشد. سپس با یک راهرو کوتاه از یک طرف به حیاط اندرونی و از طرفی دیگر به اتاق های مجاور راه می یابد. این حیاط دارای چهار جبهه ساخت است که ضلع شمالی آن یک اتاق سه دری و مجاور آن راهرویی است که ورودی اتاق های ضلع شرقی درون آن قرار دارد.

وی افزود: فضای داخل به صورت حیاط مرکزی و چهار جبهه ساخت در دو طبقه زیرزمین و همکف می باشد. از عناصر شاخص معماری بنای ایوان ضلع جنوبی است که برخلاف اکثریت ابنیه هم عصر خود در شهر یزد فاقد بادگیر می باشد. پوشش سقف در بخش ورودی بنا به صورت گنبدی، ایوان و ایوانچه ها کلیل و سایر فضاها خنچه پوش اجرا گردیده است. این بنا با مصالح خشت و آجر و ملات گل و گچ ساخته شده و دارای عناصر تزئینی به صورت دم گیری و گچ بری در نمای حیاط است.

ذاکری نیا قرار گرفتن در حریم باغ دولت آباد به عنوان یکی از آثار ثبت شده در فهرست آثار جهانی از ویژگی های شاخص این بنا دانست و افزود: خانه صادقیان جهت استفاده مسکونی طراحی و احداث شده ولی باتوجه به وضعیت و فضاهای موجود دربنا به جز کاربری مسکونی کاربری گردشگری نیز گزینه مناسبی برای آن به شمار می آید.

وی اظهار داشت: چون بنا از جمله عناصر تشکیل دهنده بافت تاریخی یزد است حریم آن از ضوابط عرصه بافت ثبتی تبعیت می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1