تفاهم نامه همکاری سازمان میراث فرهنگی و موسسه باستان شناسی آلمان امضا شد

19 اکتبر 2015 - 11:20 dsfr.ir/he7r5

تفاهم نامه همکاری سازمان میراث فرهنگی و موسسه باستان شناسی آلمان امضا شد
میراث آریا
خانم فلس و طالبیان در حال امضای تفاهم نامه همکاری

تفاهم نامه همکاری معاونت میراث فرهنگی سازمان و موسسه باستان شناسی آلمان با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان و مدیران کل این حوزه، فلس مدیر موسسه باستان شناسی آلمان و برخی از همکاران وی در این موسسه و دیگر موسسات فرهنگی مرتبط در سازمان میراث فرهنگی امضا شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان ضمن خوش آمدگویی به حاضران نشست گفت: خوشحالیم که پس از نشست جولای امروز شاهد عقد این تفاهم نامه بین ایران و آلمان باشیم. تا کنون پروژه های بسیاری با همکاری هیئت های آلمانی از جمله مجموعه سیستانی ها در بم، باستان شناسی در چغازنبیل و هفت تپه صورت گرفته است که این امر همچنان ادامه دارد. در آینده نزدیک پروژه های تخت سلیمان و اصفهان نیز در دستور کار قرار دارد تا با گروه هایی که در گذشته در حوزه های باستان شناسی در ایران فعالیت داشته اند ادامه همکاری داشته باشیم، ایران به طور کلی از این دست همکاری ها استقبال می کند.

وی افزود: در این سند تفاهم بر موضوع میراث فرهنگی بسیار تاکید شده است به این دلیل که میراث فرهنگی در تمامی ابعاد جامعه تاثیر گذار بوده و نقش مهمی ایفا می کند این امر بسیار مهم است که بتوانیم با همکاری های همه جانبه به گونه ای چند منظوره همکاری داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بیش از 500 موزه در کشور داریم که از سال گذشته سعی کردیم هر دو هفته یک موزه منطقه ای در کشور افتتاح شود. در این راستا موضوع بحث موزه های جدید چه در ایران و چه در دیگر کشورها موضوع جدیدی است که علاقمندان بسیاری دارد از جمله در ایران که ما از همکاری های چند جانبه با دیگر کشورها استقبال می کنیم.

وی با اشاره بر تعدد کشورهایی که خواهان آغاز همکاری با ایران در حوزه فرهنگ هستند افزود: به زودی بر اساس توافق های صورت گرفته نمایشگاهی از ایران در آلمان برگزار می شود، همچنین کشورهای روسیه، اتریش، اسپانیا و ... تقاضای همکاری های مشترک با ایران را داشته اند که خود نشان از رویکرد مناسب دولت درحوزه سیاست خارجی دارد.

طالبیان در پایان گفت: همکاری و کمک ما در داخل و خارج از کشورها و قدم برداشتن در راستای همکاری های مشترک گام بلندی برای دستیابی به موفقیت های چشمگیر در حوزه های جهانی است.

در ادامه این نشست خانم فلس مدیر موسسه باستان شناسی آلمان با بیان این مطلب که از سفر دوباره به ایران بسیار خرسند است گفت: موسسه باستان شناسی آلمان از جمله موسساتی است که سال هاست همکاری های خوبی با ایران داشته، این همکاری ها بسیار دلنشین و رضایت بخش بوده است و امروز امیدواریم که با امضای این توافق نامه زمینه رفع موانع و دستیابی به توافق های بیشتر ایجاد شود.

وی افزود: در موسسه باستان شناسی آلمان در حال تدوین چند کتاب در زمینه باستان شناسی هستیم همچنین بازنگری در واژگان موجود در زمینه های تخصصی برای جایگزینی واژه مناسب را در دستور کار داریم. سعی داریم یک شبکه ارتباطی و همکاری مشترک در حوزه های میراث فرهنگی بین موسسات و دانشگاه های ایران و آلمان ایجاد کنیم.

گفتنی است، همکاری های آموزشی، پژوهشی، باستان شناسی تخصصی، تبادل امکانات تخصصی و علمی، تبادل کارشناسان متخصص از جمله مفاد این تفاهم نامه مشترک است که بین معاونت میراث فرهنگی سازمان و موسسه باستان شناسی آلمان منعقد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1