2 مارس 2024 - 06:58

چگونه هتل ها به سمت حفظ محیط زیست در حال حرکتند؟

31 اوت 2016 - 14:00 dsfr.ir/6o7hb

چگونه هتل ها به سمت حفظ محیط زیست در حال حرکتند؟
نامشخص
مجتمع اقامتی مجلل جنات در مشهد

اقتصاد سبز الگویی است که به افزایش رفاه انسان و برابری اجتماعی منجر می شود و خطرات زیست محیطی و کمبودهای اکولوژیکی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

اصول گردشگری پایدار تاکید می کند همه افراد ذی نفع در این صنعت، باید به حفظ محیط زیست متعهد باشند و همواره اصول پایداری و خواسته های نسل فعلی و آینده را در نظر داشته باشند. از سوی دیگر، یک جنبه از معانی گردشگری پایدار اشاره به پایدار بودن این صنعت دارد. در این جنبه از گردشگری پایدار، توسعه توریسم یک گزینه محسوب می شود که از سایر فعالیت هایی که به محیط زیست آسیب می رسانند، قابل قبول تر است. از این رو اهداف گردشگری پایدار شامل افزایش و ارتقای سطح آگاهی، ترویج عدالت، حفظ کیفیت محیط زیست و ... می شود.

پس از برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری فیتور 2013 در مادرید اسپانیا، که عمده تمرکز آن روی سیاست های توسعه پایدار در بخش گردشگری بود، بسیاری از فعالان صنعت گردشگری و هتلداران، سیاست های به اصطلاح سبز و منطبق با محیط زیست را در دستور کارشان قرار دادند. به عنوان مثال هتل های دارای علامت اکولوژیک در اروپا، آنهایی که به میهمانان شان غذاهای ارگانیک ارائه می دهند، انبار یا زیرزمینی ساخته شده از مواد بازیافتی و دور ریختنی مثل بطری های پلاستیکی دارند و مبلمان اتاق ها از چوب های بازیافتی است، کم کم رونق گرفتند. ساختمان این گونه هتل ها، سیستم تهویه مطبوع ندارد اما به لطف وجود سیستم آب گرم کن و پنجره های سه جداره، حفظ دما در هر فصل سال در این اتاق ها به خوبی انجام می شود. برق این گونه هتل ها نیز از طریق مواد آلی به دست می آید و شیرهای آب، مجهز به سیستم هشدار اتلاف آب هستند. علاوه بر این زیر شاخه ای از «هتل های سبز» به نام «هتل گیاهی» نیز برای طرفداران زندگی سبز به شدت در حال توسعه است. این هتل ها تنها به ارائه غذاهای گیاهی به میهمانانش بسنده نمی کنند، بلکه هدفشان انتشار یک شیوه زندگی هماهنگ و منطبق با محیط زیست از طریق آموزش آشپزی گیاهی و غذاهای وگان، برگزاری دوره های ورزشی در طبیعت و ... است. از سایت veggie-hotels.com نیز می توان به اطلاعات بیش از 300 هتل گیاهی در 45 کشور جهان، در همه قاره های دنیا دست پیدا کرد.

سبز بودن؛ حرف اول استراتژی هتلداری

طبق تحقیقات انجام پذیرفته در تجربیات هتل های سبز، با اعمال روش های بهینه سازی در مصرف انرژی می توان با صرف هزینه های کم، میزان مصرف انرژی را در هتل ها به طور متوسط از 40 تا 50 درصد کاهش داد و با توجه به هزینه های سرسام آور تامین حامل های انرژی، پرواضح است که رویکرد سبزسازی هتل ها می تواند به کاهش هزینه های تمام شده در هتل ها کمک کند و سودآوری مستقیم را برای هتلداران به همراه داشته باشد. از طرف دیگر با اعمال برنامه های زیست محیطی مانند کاهش زباله تولیدی، کمک بسزایی به محیط زیست کشورها می شود. از این رو، مدیران هتل هایی که استراتژی آنها همسو با توسعه پایدار است، دو اصل اساسی را در مدیریت هتلشان فراموش نخواهند کرد؛ اصل اول توجه به مدیریت مواد زائد، چگونگی بازیافت و استفاده مجدد موادی مثل شیشه، پلاستیک، روزنامه و مقوا است و همین طور اجتناب از خرید محصولات حاوی مواد شیمیایی خطرناک و غیرقابل بازیافت. در کنار همه اینها استفاده بیشتر از محصولات ارگانیک و همچنین صرفه جویی در انرژی از طریق ایجاد ثبات در درجه حرارت مخازن آب گرم، تعمیر حمام ها، استفاده از لامپ های کم مصرف، استفاده از سیستم های هشداردهنده اتلاف آب و انرژی و... نیز در دستور کار آنها قرار دارد.

اصل دوم هم شامل فعالیت های محیط زیستی مثل راه اندازی سازمان های مردم نهاد مختلف، خیریه ها، کنفرانس های آموزشی مرتبط با هتلداری سبز و حفظ محیط زیست برای کارکنان هتل و دیگران می شود. اخیرا اغلب هتلداران متوجه اهمیت حرکت در جهت محیط زیست و پایداری شده اند و «سبز بودن» حرف اصلی را در استراتژی های مربوط به هتل می زند. این رویه مستقیما باعث افزایش بودجه در نتیجه نگهداری بهینه قسمتی از درآمد هتل هم خواهد شد. همچنین این رویکرد باعث باز شدن درها و ورود دوباره و دوباره میهمانان به هتل بدون آسیب زدن به محیط زیست خواهد شد. وقتی اقداماتی مثل سیستم های مدیریت انرژی استفاده از لامپ های کم مصرف، استفاده از سیفون کم فشار، تعویض پمپ سیفون های توالت های فرنگی قدیمی، استفاده از توالت های ایستاده بدون نیاز به آب و... که باعث کاهش و صرفه جویی در انرژی می شوند صورت می گیرد، می توان به توسعه اقتصاد سبز نیز کمک کرد.

اقتصاد سبز رویکردی است که در برنامه محیط زیستی سازمان ملل در سال 2008 از آن رونمایی شد و هدفش ایجاد انگیزه در سیاست گذاران برای حمایت از سرمایه گذاری در جهت توسعه پایدار زیست محیطی بود. بر اساس تعریف برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، اقتصاد سبز الگویی است که به افزایش رفاه انسان و برابری اجتماعی منجر می شود و خطرات زیست محیطی و کمبودهای اکولوژیکی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

به عنوان مثال مدیر هتل اینترکنتیننتال در نیواورلئان بعد از اینکه برنامه بازیافت را در دستور کارش قرار داد، با شگفتی متوجه درآمد 1000 دلاری ماهانه که از زباله ها به دست می آمد، شد. این مبلغ شامل اقلامی مثل حوله، قاشق و چنگال، رومیزی و ... بود که تا قبل از این دور ریخته می شدند. همین موضوع یادآوری می کند فرآیند دور ریختن زباله ها هزینه زیادی برای یک هتل دارد و این هزینه، به سادگی از طریق بازیافت و اجتناب از خرید محصولات با بسته بندی های حجیم قابل حل شدن است.

به طور کلی تغییر دیدگاه دست اندرکاران گردشگری نسبت به هتل به عنوان یک بنگاه اقتصادی، به محلی برای رونق فعالیت های زیست محیطی و حتی تبدیل آن به مناطق حفاظت شده زیست محیطی، می تواند به تحقق توسعه پایدار در گردشگری و توسعه اقتصاد سبز کمک کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1