13 ژوئیه 2024 - 01:23

اجاره آپارتمان به گردشگران در بارسلون ممنوع!

22 ژوئن 2024 - 14:30 dsfr.ir/lf864

اجاره آپارتمان به گردشگران در بارسلون ممنوع!
اجاره آپارتمان به گردشگران در بارسلون ممنوع!
شهر بارسلون در اسپانیا، اجاره آپارتمان به گردشگران خارجی را ممنوع می کند.

شهر بارسلون در اسپانیا برای کاهش هزینه های مسکن، اجاره آپارتمان به گردشگران خارجی را ممنوع می کند.

به گزارش «دنیای سفر»، شهر بارسلون در اسپانیا که یکی از مقاصد برتر اروپا است، اما محبوبیت آن باعث شده که مسکن برای ساکنان آن به طور فزاینده ای غیرقابل دسترس شده و حالا مقامات این شهر اعلام کرده اند که تا سال ۲۰۲۸ اجاره آپارتمان را برای گردشگران ممنوع می کنند و این اقدام به دنبال مهار افزایش هزینه های مسکن و قابل سکونت کردن شهر برای ساکنان است.

«چاوم کولبونی» شهردار چپ گرای بارسلون گفت که تا نوامبر ۲۰۲۸، این شهر مجوز بیش از ۱۰ هزار آپارتمانی را که در حال حاضر به عنوان اجاره کوتاه مدت تایید شده اند، لغو خواهد کرد.

شهردار باسلون در یکی از رویدادهای دولتی شهر گفت: «با چیزی که معتقدیم بزرگترین مشکل بارسلون است روبرو هستیم. این بدان معنی است که از سال ۲۰۲۹، آنجه امروز به عنوان آپارتمان های توریستی در شهر می بینیم دیگر وجود نخواهد داشت. رونق اجاره های کوتاه مدت در بارسلون، پربازدیدترین شهر اسپانیا توسط گردشگران خارجی، به این معنی است که برخی از ساکنان پس از افزایش ۶۸ درصدی اجاره بها در ۱۰ سال گذشته و افزایش ۳۸ درصدی هزینه های خرید خانه، قادر به خرید آپارتمان نیستند».

دولت های محلی در دهه گذشته محدودیت هایی را برای اجاره های کوتاه مدت در مکان هایی مانند جزایر قناری اسپانیا، لیسبون و برلین اعلام کرده اند.

«ایزابل رودریگز» وزیر مسکن سوسیالیست اسپانیا نیز اعلام کرده از تصمیم مقامات شهر بارسلون حمایت می کند.

از سوی دیگر انجمن آپارتمان های توریستی بارسلون در بیانیه ای گفت: «شهردار اشتباهی مرتکب می شود که منجر به فقر و بیکاری بیشتری می شود و این ممنوعیت باعث افزایش تعداد آپارتمان های توریستی غیرقانونی خواهد شد».

این اقدام به سود هتل ها خواهد بود. افتتاح هتل های جدید در محبوب ترین مناطق شهر توسط یک حزب چپ افراطی حاکم بارسلونا بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۳ ممنوع شد، اما شهردار بارسلون اعلام کرده است که می تواند محدودیت ها را کاهش دهد.

دولت محلی بارسلون در بیانیه ای اعلام کرد که پس از اجرایی شدن این ممنوعیت، تیم بازرسی قوی خود را برای شناسایی آپارتمان های توریستی غیرقانونی به کار خواهد گرفت.

در سال های اخیر اجازه ساخت هیچ آپارتمان توریستی جدیدی در بارسلون داده نشده است و دولت محلی دستور تعطیلی ۹۷۰۰ آپارتمان توریستی غیرقانونی را از سال ۲۰۱۶ صادر کرده و نزدیک به ۳۵۰۰ آپارتمان برای استفاده به عنوان مسکن اولیه ساکنان محلی بازسازی شده است.

بارسلون اسپانیا که تنها ۱.۶ میلیون نفر جمعیت دارد، سالانه پذیرای حدود ۲۰ میلیون گردشگر از سراسر جهان است و این حجم گسترده از گردشگران موجب نارضایتی و خشم ساکنین اصلی شهر شده تا جایی که طی چهار سال اخیر ۱۱ درصد از مردم این شهر را ترک کرده اند.

از مهم ترین دلایل کاهش جمعیت ساکنین اصلی شهر، افزایش شمار خانه هایی است که برای اقامت به توریست ها اجاره داده می شود و به همین دلیل هزینه مسکن برای اهالی بارسلون به شدت بالا رفته است.

به عنوان مثال، منطقه «Ciutat Vella» به عنوان قلب قدیمی شهر و یکی از مهمترین جاذبه های مورد علاقه گردشگران در چند سال گذشته به دلیل اجاره بهای بالا و سروصدای اذیت کننده گردشگران، ۱۳ هزار ساکن خود را از دست داده و مردم بارسلون به بسیاری از مناطق معروف شهر وارد نمی شوند.

1