21 فوریه 2024 - 15:55

حقایقی درباره شعار «رزرو 70 درصدی هتل ها»

16 اوت 2016 - 13:00 dsfr.ir/68445

حقایقی درباره شعار «رزرو 70 درصدی هتل ها»
ب. گرانمایه
هتل اسپیناس پالاس تهران

رئیس سازمان میراث و برخی از گروه های هتلی در حالی از رزرو 70 درصدی اتاق ها در 2016 خبر می دهند که روسای جامعه هتلداران ایران و اتحادیه مشهد از ظرفیت زیر 50 درصدی اشغال اتاق ها گله مندند!

رئیس سازمان میراث فرهنگی در گزارش وضعیت صنعت گردشگری ایران به رسانه ها، همواره از درصد بالای ظرفیت اشغال هتل ها خبر می دهد؛ مسعود سلطانی فر سال گذشته نیز اعلام کرد: «در جلسه ای که با اعضای تشکل بخش خصوصی داشتیم، مدیر یکی از گروه های هتل داری ایران به نام هما در جلسه ای عنوان کرد، که 70 درصد ظرفیت گروه های هما برای سال 2016 رزرو شده است، که البته خبر خوبی بود، طبق بررسی های انجام شده از گروه های هتلداری مختلف، گروه هتل های لاله در ادامه سال 2015 و 2016 هفتاد و پنج درصد اعلام رزرو داشته است، گروه هتل های پارس تا پایان سال 65 الی 70 درصد رزرو داشته اند و برای سال 2016 هنوز برآورد نشده است، و مجموعه هتل های پارسیان که هتل های 5 ستاره دارند، آمار 65 تا 70 درصد را اعلام کرده اند، این در حالی است، که استاندارد رزرو جهانی بین 55 تا 60 درصد است».

سلطانی فر این آمار را به نقل از مدیران گروه های هتلداری و فعالان تورهای ورودی به کشور اعلام کرد و این درحالی است که این تصویر مثبت تنها ویژه چند هتل محدود در چند استان کشور آن هم در مدت محدود زمانی است نه در همه سال و نه در همه هتل های کشور. اما جمله ای که رئیس سازمان میراث فرهنگی آن را تکرار می کند این تصویر را به ذهن می آورد که همه هتل های خوب کشور در همه روزهای سال از اشغال 70 درصدی برخوردارند.

در حالی که او در ادامه صحبت هایش اعلام کرده که «ایران از 1100 هتل تنها 140 هتل 4 و 5 ستاره خوب دارد»، بنابراین آمار ارائه شده را باید محدود به این تعداد هتل در 5 شهر توریستی ایران دانست که تنها هتل های 5 ستاره آنها و برخی از هتل های 4 ستاره شان میزبان گردشگران خارجی است.

این آمار و ارقام از آنجا ناشی می شود که در سال 94 علی رحیم پور یکی از کارشناسان گردشگری که مدیریت هتل های هما را نیز بر عهده داشت در جلسه ای با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی و هتلداران دیگر از اشغال 70 درصدی هتل های هما خبر داد و گفته بود که این هتل ها تا پایان سال 2016 پر هستند.

همان زمان، ارائه این آمار برای برخی از هتلداران جای سوال بود اما برخی دیگر به تاسی از هم و شاید برای حمایت از دولتی که تازه وارد بود، هر کدام آمار ظرفیت اشغال هتل ها را تا سال 2016 مناسب خواندند اما کسی نگفت که چه تعداد از این هتل ها اشغال شده اند؟ همه هتل های یک گروه و یا برخی از آن ها؟

اکنون اصلان زاده که به جای رحیم پور مدیریت گروه هتل های هما را به دست گرفته می گوید: «من نباید پاسخ گفته های دیگران را بدهم هر کسی آمار داده مسئولیت حرفی که زده را باید به عهده بگیرد!» وی در پاسخ به اینکه اکنون در سال 2016 ظرفیت اشغال هتل های هما چقدر است می گوید: به دست آوردن این آمار به کار کارشناسی زیادی نیاز دارد.

برنامه ریزی ها باید تداوم می داشت

معمولا گروه های هتلداری ظرفیت آمار خود را به درستی اعلام نمی کنند یا از حدس و گمان استفاده می کنند و یا آن را مستلزم کار کارشناسی لازم می دانند در صورتی که مدیر یک گروه هتلداری از اولین آماری که مطلع می شود ظرفیت اشغال هتل های تحت مدیریتش است. علی رحیم پور که اکنون در بخش خصوصی فعالیت می کند صحبت های خود را بعد از یک سال اصلاح می کند و می گوید: منظورم از اشغال هتل ها در زمان های سیزن بود یعنی سه ماه اول سال و سه ماه پاییز.

او می گوید: اگر الان که دیگر سمتی در این گروه هتلی ندارم، درباره هتل های هما صحبت کنم کار غیرحرفه ای انجام داده ام. ولی باید بگویم با آمدن دولت جدید و تغییر تصویر ایران شرکت های زیادی آماده فعالیت شدند حتی 28 شرکت برای آوردن تور و سرمایه با ما مذاکره کردند و مهم این بود که اگر برنامه ریزی انجام شد، در دوره بعد از من نیز تداوم پیدا می کرد.

تب اعلام رزرو بالای اشغال هتل های ایران مدتی اپیدمی شده بود و هر یک از گروه های هتلی آماری خوش بینانه می دادند. برخی از کارشناسان گردشگری بر این باور بودند که فعالان تورگردان و یا هتلدار تنها برای حمایت از دولت تازه وارد اعلام رضایتمندی می کردند به همین دلیل در محافل صمیمی تصمیم گرفته بودند از آمار بالای رزرو هتل ها با روی کار آمدن دولت یازدهم خبر بدهند.

یکی دیگر از گروه های هتلداری که اعلام کرد بیش 70 درصد از هتل هایش تا 2016 رزرو شده است گروه هتل های لاله بود این گروه هتلداری متعلق به شرکت توسعه گردشگری زیر مجموعه سازمان میراث فرهنگی است. غلامحسین حسینی رئیس این شرکت می گوید: در سال 2015 حدود 70 درصد رزرو داشتیم. اما اعلام رزرو هتل صرفا به معنای قطعی شدن نیست. با این وجود وضعیت هتل های لاله در سال 2016 بهتر از سال قبل است. ممکن است برخی از رزروها کنسل شود ولی ما میانگین اشغال را اعلام می کنیم.

وی ادامه داد: از سه ماه اول سال 2016 تا قبل از ماه رمضان وضعیت اشغال هتل ها 65 درصد بود در حالی که سال های قبل در ماه های دی، بهمن و اسفند همیشه 30 درصد اشغال داشتیم. در ماه شهریور نیز 80 درصد ظرفیت اشغال وجود دارد که میانگین آن از 6 ماهه اول سال 2016 حدود 60 تا 70 درصد است.

بررسی های میدانی حقایق را رو می کند

او به عنوان مدیر یکی از زیرمجموعه های سازمان میراث فرهنگی می گوید: این افزایش ضریب اشغال ناشی از حضور گردشگران خارجی است اما در حوزه گردشگری داخلی دلیل خاصی برای افزایش ظرفیت اشغال نمی بینیم. نوع مسافران هتل های ما متفاوت است در هتل لاله معمولا هیات های تجاری و شرکت های خارجی اقامت دارند و با این وجود ما میانگین آمار گروه هتلی را ارائه می کنیم.

وی در پاسخ به اینکه هتل لاله یک هتل دولتی است که از قدیم الایام نیز همیشه میزبان مهمانان دولتی بوده و هست می گوید: تنها حدود 15 درصد اقامت ها در هتل لاله تهران مربوط به مهمانان دولتی است و بقیه آمار متعلق به گردشگران دیگر است.

گروه هتلی دیگری که اعلام کرد بیش از 65 تا 75 درصد اتاق هایش پر است گروه هتل های پارسیان بوده که جزئیات دقیق این آمار از سوی مدیران این گروه هتلداری به خبرنگار مهر اعلام نشد و هر گونه اطلاع رسانی در این زمینه را به روابط عمومی بنیاد مستضعفان سپردند چون بنیاد مستضعفان مدیریت این هتل ها را بر عهده دارد.

با این وجود بررسی های میدانی نشان می دهد که مدیران هر یک از این هتل ها آماده میزبانی از گردشگران تورهای بزرگ در فصل های پیک هستند غیر از هتل پارسیان تهران که همیشه میزبان مهمانان دولتی و غیردولتی بوده است.

نکته قابل تامل اینجاست که رئیس سازمان میراث فرهنگی و مدیریت برخی از گروه های هتلی اگرچه سعی می کنند که آمار اشغال هتل های خود را بالاببرند اما هتلداران مشهد از ظرفیت اشغال هتل هایشان ابراز نگرانی می کنند تا جایی که محمد قانعی رئیس اتحادیه هتلداران مشهد گفته است که ضریب اشغال هتل های این شهر زیر 50 درصد است. این درحالی است که مشهد یکی از مهمترین شهرهای گردشگری ایران از لحاظ جذب گردشگر داخلی و خارجی است.

با این وجود به نظر می رسد بازی با آمار و ارائه آمار نامفهوم از جمله اقداماتی است که برخی از افراد با بیان آن درصدد هستند که به حمایت از دولت یازدهم برآیند بدون توجه به این نکته که اگر یک گروه هتلی اعلام کند اتاق هایش رزرو شده، تورگردانان دیگر برای او مسافر نمی برند و همین موضوع موجب می شود که ناخواسته از مسافران آن هتل کاسته شود.

منافع برخی افراد در اعلام اشغال هتل ها است

یکی از این افراد ابراهیم پور فرج رئیس جامعه تورگردانان ایران است که در مصاحبه های خود معمولا اعلام می کند هتل ها در سال 2015 و 2016 رزرو شده اند اما این بار پس از گذشت حدود دو سال از آمدن دولت یازدهم صحبت های خود را اصلاح کرده و می گوید: منظورم هتل های 5 ستاره خوبی بود که در برخی از شهرها مثل اصفهان یزد و شیراز و تهران قرار دارند این هتل ها همیشه در فصل پر مسافر جای خالی ندارند یکی از دلایل آن هم برگزاری همایش های مختلف در فصل توریستی این شهرهاست.

اکنون اگر به این صحبت ها دقت شود می توان فهمید منظور از اشغال هتل ها در سال 2016 که مسئولان گردشگری کشور آن را جزو افتخارات دولت عنوان می کنند در حقیقت پر بودن برخی از هتل های 5 ستاره خوب در کمتر از 5 شهر توریستی کشور است. بنابراین نمی توان این برداشت را کرد که همه هتل های ایران در سال 2016 پر از مسافر خارجی است!

این موضوع را جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران نیز تایید می کند و می گوید: ضریب اشغال هتل های کشور در سال 2016 زیر 50 درصد است. برخی از افراد منافع خود را در این می بینند که اعلام کنند هتل های کشور پر هستند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1