1 مارس 2024 - 11:13
از سامانه جامعه هتلداران تا دیگر سایت های رزرواسیون هتل

مشکلات رزرو اینترنتی هتل در ایران

25 ژوئیه 2016 - 17:00 dsfr.ir/cb71b

مشکلات رزرو اینترنتی هتل در ایران
wikihotels.ir
رزرو اینترنتی اتاق هتل

گردشگران داخلی و خارجی همچنان از دسترسی به یک سامانه جامع در زمینه رزرو اینترنتی هتل در ایران عاجز هستند.

با وجود اعلام جامعه هتلداران ایران مبنی بر راه اندازی یک سایت جامع رزرواسیون هتل؛ گردشگران داخلی و خارجی همچنان از دسترسی به یک سامانه جامع در این زمینه عاجز هستند. این درحالیست که حتی سامانه جامعه هتلداران، به عنوان مرجع هتلداری کشور نیز مدت هاست که به روز نشده است!

گردشگرانی که می خواهند به یک سایت رسمی در ایران مربوط به هتلداران کشور مراجعه کنند در سردرگمی خواهند بود مگر آنکه هتل مورد نظرشان را بشناسند و بدانند که یک سایت اختصاصی دارد یا خیر.

مشکل اول، عدم وجود مطالبی به زبان انگلیسی است که معمولا هتلداران، این بخش از سایت خودشان را به روز نمی کنند. شاید هزینه بر است و دلیلی برای آن نمی بینند! در این صورت است که اکنون وقتی گردشگران ایرانی و خارجی می خواهند به سایتی جامع مخصوص هتلداران مراجعه کنند، جز سردرگمی چیزی عایدشان نمی شود.

این سردرگمی زمانی به اوج خود می رسد که در سایت های رزرواسیونی که تعدادشان هم کم نیست، اقدام به رزرو اینترنتی اتاق هتل می کنند. در این کار چند مشکل وجود دارد. مهم ترین آن اینکه هیچ سایتی وجود ندارد که سازمان میراث فرهنگی به عنوان یک نهاد دولتی آن را به عنوان سایت رزرو هتل تائید کرده باشد. اگر در سال های گذشته چنین سایتی وجود داشته، یا برای آن تبلیغی نشده و یا دیگر وجود مجازی ندارد.

معضل دیگر این است که بسیاری از مطالب چند سایت رزرواسیون هتل، به روز نیست و مراجعه کننده نمی داند باید به مطلب ارائه شده اعتماد کند یا خیر. گاهی شماره تلفن هتل تغییر کرده و یا اینکه مشخص نیست آیا اتاقی برای این رزرو دارد یا نه. گاهی نوشته شده که تمام اتاق ها پر است و گاهی همه اتاق ها خالی. در صورتی که در حقیقت این طور نیست.

مورد دیگر، پرداخت کردن هزینه به حساب دارنده سایت رزرواسیون است که غیر از قابل اعتماد بودن یا نبودن گردانندگان، باید پس از واریز مبلغ به دنبال هزینه ریخته شده بود و اگر هتلدار این حساب را تائید نکند، تازه اول کار است و پس گرفتن آن هزینه به سختی امکان پذیر است.

مورد بعدی پس از رزرو، واریز پول و تائیدیه هتل، این است که وقتی گردشگر به هتل مراجعه می کند، متوجه می شود مسئولان هتل مدت هاست که رزرو اینترنتی اتاق های خود را رها کرده اند و دیگر به آن مراجعه نمی کنند؛ بنابراین ممکن است اتاقی که رزرو شده به فرد دیگری قبلا فروخته شده باشد.

از همه این موارد گذشته، جامعه هتلداران ایران که می بایست تجمیعی از سایت های مختلف و معرف هتلداران کشور باشد، در به روز کردن سایت خود مانده و در بخش معرفی جوامع و انجمن های هتلداری در استان ها نیز مطلبی درج نشده است.

این در حالی است که در مقابل سرمایه گذاری های میلیاردی هتلداران، داشتن و به روز کردن یک سایت کار چندان هزینه بر و وقت گیری به نظر نمی رسد. اما صنعت گردشگری ما به خصوص در بخش هتلداری اصرار بر سنتی ماندن دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1