22 ژانویه 2020 - 10:55

کویر لوت، زیست گاه پرنده ملی ایران

19 ژوئیه 2016 - 10:30 dsfr.ir/em4ae

کویر لوت، زیست گاه پرنده ملی ایران
ecotourismiran.ir
زاغ بور یا زاغ کویری (نام علمی: Podoces pleskei) پرندهای از خانوادهٔ کلاغیان است.

سرپرست پایگاه کویر لوت، از وجود زاغ بور به عنوان تنها پرنده بومی انحصاری (اندمیک) ایران در این کویر خبر داد.

به گزارش معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، زهرا رضایی ملکوتی گفت: این پرنده که در کویر لوت و نخلستان روستای دهسلم دیده می شود برای زندگی در زیست گاه خود سازگاری هایی یافته است.

وی زاغ بور یا زاغ کویری را پرنده ای از خانواده کلاغیان اعلام کرد و افزود: این پرنده تفاوت های زیادی با دیگر خویشاوندان خود یعنی کلاغ ها و زاغ ها دارد که از آن جمله می توان به زمین زی بودن آن اشاره کرد به طوری که حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می دهد. داشتن صدای خوش و رنگ نخودی مایل به قهوه ای نیز از دیگر ویژگی های آن است.

به گفته رضایی ملکوتی، زاغ بور پرنده ای است که خود را کاملا با وضعیت بیابان وفق داده به طوری که به جز مناطق بیابانی در جای دیگری دیده نمی شود. پرنده شناسان آن را گونه ای بومی به شمار آورده و لقب «پرنده ملی ایران» را به آن نسبت داده اند.

سرپرست پایگاه کویر لوت افزود: پاهای بلند و قوی این پرنده برای دویدن تند و چابک میان ناهمواری ها و بوته زارها و نوک بلند و خمیده ی آن برای کندن و کاویدن زمین مناسب است. با آنکه این پرنده می تواند پرواز کند اما کم پرواز است و بیشتر ترجیح می دهد روی زمین بدود.

وی ادامه داد: این پرنده حشره خوار و دانه خوار است و وابستگی زیادی به گیاه بوته ای قیچ دارد و لانه خود را بر روی قیچ می سازد. زاغ بور قلمروطلب است و به ذخیره سازی غذا در زیر خاک اقدام می کند. معمولأ ترس زیادی از انسان ندارد اما فاصله ایمنی را رعایت می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1