آغاز پروژه 800 میلیون یورویی خط آهن برقی تهران-مشهد

23 ژوئن 2016 - 10:00 dsfr.ir/ti9dj

آغاز پروژه 800 میلیون یورویی خط آهن برقی تهران-مشهد
تین نیوز
توسعه شبکه های ریلی کشور

مدیرعامل شرکت احداث و توسعه ریلی مپنا، از پیشرفت پروژه برقی کردن راه آهن تهران-مشهد، خبر داد.

مرتضی ملانژاد، با بیان اینکه در حال حاضر قرارداد نقشه برداری این پروژه نهایی و ابلاغ شده است، گفت: پیمانکار مکانیک خاک در این پروژه آغاز به کار کرده و اطلاعات تکمیلی در رابطه با شبکه توزیع برق نیز از توانیر اخذ شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در حال طراحی مسیر برق رسانی پروژه هستیم، گفت: امید است که با پیشروی مناسب این طرح در 4 ماه آینده به مرحله خرید تجهیزات برسیم.

او در رابطه با نوع تامین تجهیزات مورد نیاز این پروژه با ابراز علاقه مندی برای خرید تجهیزات از داخل کشور، گفت: محدودیت جدی نیز در این زمینه وجود ندارد و اکثر تجهیزات قابلیت تولید در داخل را دارند. اما اگر قرار باشد منابع مالی پروژه از طریق فاینانس چینی تامین شود، بر اساس قانون تامین کننده مالی، این اجبار وجود دارد که حداقل 70 درصد این تجهیزات را از چین وارد کنیم.

به گفته ملانژاد، اگر منابع مالی از چین تامین نشود و منابع دیگری در اختیار داشته باشیم؛ پتانسیل تامین بیش از 80 درصد این قطعات از تولیدکننده داخلی وجود دارد.

او در این باره می گوید: فاینانس بر عهده کارفرما است، اگر کارفرما بتواند فاینانس را اجرا کند، یعنی تامین مالی از شرکت خارجی تحقق پیدا کرده است، در غیر این صورت باید منابع دیگر برای تامین مالی پروژه تعیین شود.

ملانژاد با اشاره به اینکه بودجه مورد نیاز برای اجرای پروژه رقم کمی نیست، می گوید: برای فاز اول که قسمت مشهد تا نیشابور را شامل می شود حدود 400 میلیارد تومان اعتبار لازم است.

علاوه بر این، کل پروژه نیز در مجموع به بیش از 700 تا 800 میلیون یورو سرمایه نیاز دارد.

او با بیان اینکه به محض ورود تجهیزات اقدامات لازم برای نصب نیز انجام خواهد شد، در رابطه با فعالیت های شرکت در زمینه تجهیز و نگهداری شبکه های ریلی می افزاید: فعلا در زمینه نگهداری فعالیتی نداریم و پروژه شبکه های ریلی را در دست احداث داریم و بعد از اتمام پروژه های ریلی، شرکت نسبت به نگهداری و تعمیر خطوط احداث شده اقدام خواهد کرد.

ملانژاد همچنین در رابطه با پروژه های در حال احداث شرکت می گوید: پروژه مونوریل قم، خط 1 مترو اصفهان، قطعه شمالی خط مترو تهران و خط 2 مترو کرج از جمله پروژه های در حال اجرای مجموعه است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1