15 اکتبر 2019 - 12:16

رونمایی از جام زرین سه هزار ساله کلاردشت در ساری

24 می 2016 - 10:00 dsfr.ir/1k4uo

رونمایی از جام زرین سه هزار ساله کلاردشت در ساری
kimiastone.com
جام زرین کلاردشت

جام زرین کلاردشت عصر دوشنبه با حضور مسئولان و علاقه مندان به میراث فرهنگی و تاریخی در موزه تاریخ شهر ساری رونمایی شد.

جام زرین کلاردشت بخش مهم و بدیع گنجینه کلاردشت مازندران است که از سال 1322 در موزه ملی ایران در تهران نگهداری می شود و برای نخستین بار با رایزنی مسئولان میراث فرهنگی مازندران برای نمایش عمومی به زادگاهش، استان مازندران منتقل شد تا دوستداران و طرفداران این خطه از کشور بتوانند از نزدیک این اثر تاریخی را نظاره گر باشند.

سال 1318 هنگام پی کنی برای ساخت عمارت «اوجابیت» بر روی «گنج تپه» در روستایی به همین نام در کلاردشت، مجموعه ای از آثار باستانی زرین، مفرغی و سفالی یافت شد که در همان زمان به نام «گنجینه کلاردشت» شهرت یافت.

تسلیم به خزانه بانک ملی به عنوان پشتوانه اسکناس، بخشی از سرنوشت این آثار باستانی کشف شده در آن زمان بود که پس از آن در سال 1322 این مجموعه فاخر میراثی به موزه ایران باستان یا همان موزه ملی فعلی تحویل داده شد.

جام زرین کلاردشت، جام استوانه ای شکل با وزن 235 گرم، ارتفاع 9 سانتی متر و دهانه ای با قطر 11 و نیم سانتی متر است که به همراه دیگر آثار باستانی گنجینه کلاردشت از نظر قدمت با آثار باستانی مارلیک گیلان، حسن لو آذربایجان و سیلک کاشان برابری می کند.

اعلام رونمایی و نمایش این جام زرین و باستانی که سابقه و قدمت آن به 800 سال قبل از میلاد بر می گردد، آن هم چند هفته پیش از موعد، پای بسیاری از علاقه مندان، میراث دوستان و مورخان را به این مکان باز کرد.

در میان هیاهوی زندگی شهرنشینی و تسخیر جوامع انسانی در میان خانه های سرد و خشن آجری و سنگ مرمری، خانه قدیمی کلبادی در محله آب انبار نو ساری با همان پنجره ها و سقف چوبی و قدیمی اش، مهمان هایی را پذیرا بود که برای دیدن اثر تاریخی از خطه مازندران روزها لحظه شماری کرده بودند.

اشتیاق برای دیدن جام سه هزار ساله آن قدر زیاد بود که برخی از علاقه مندان ساعت ها پیش از آغاز برنامه رونمایی در ساعت 18، خود را به حیاط و اتاق های خانه کلبادی رسانده بودند تا مبادا از تماشای جام محروم بمانند.

جام زرین کلاردشت با نقش برجسته سر سه شیر که باچکش کاری و پرچ این نقش ها ساخته شد، این اثر را از نظر تکنیک ساخت متمایز کرده است. جامی که از آن به عنوان پیشقراول هنر فلزکاری در دوره باستان ایران یاد می کنند و رونمایی از این جام، بهانه ای شایسته برای دورهمی مسئولان میراث فرهنگی و علاقه مندان به آثار تاریخی شد.

حضور آخرین خنیاگر مازندرانی و دوتار نوازی او در آیین رونمایی جام زرین کلاردشت، تلاشی برای نشان دادن همگرایی میان هنر نوازندگی استاد دوتار نواز بهشهری با فلزکاری هنرمندانه سه هزار سال پیش هنرمندان مازندران بود.

استاد محمد رضا اسحاقی نوازنده دو تار که 80 سال از عمرش می گذرد، پیش از اجرای برنامه گفت که به پاس رونمایی اثری فاخر از هنرمندان گذشته مازندران و رونمایی از جام زرین کلاردشت، در این برنامه حضور یافت.

وی با کشیدن سرانگشتانش بر روی سیم های دوتار و خواندن تصنیف هایی در وصف هنر، عشق و دلدادگی، نشان داد که جریان هنر در مردم مازندران در قالب خلق آثاری همچون جام زرین کلاردشت همچنان ادامه دارد.

هنرمندان مازندران به منظور پاسداشت رونمایی جام زرین کلاردشت هر آنچه نشان دادند از خوانندگی، نوازندگی و بعد نقش فاخر این جام بر روی بوم به تصویر کشیده شد.

میثم رایکا، هنرمند دیوار نگار مازندرانی از آغاز مراسم استقبال و رونمایی از جام زرین کلاردشت قلم به دست، تصویر این جام را بر روی بوم کشید. وی به شیوه اکریلیت تا پایان زمان یک ساعته آیین رونمایی جام زرین کلاردشت، تصویری از این جام کشید تا به یادگار در موزه کلبادی ساری باقی بماند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندارن از جام زرین کلاردشت با قدمت حدود سه هزار سال به عنوان شناسنامه هنری این استان و حتی کشور نام برد.

دلاور بزرگ نیا گفت که این جام حکایتگر ذوق و استعداد هنری مردم مازندران در سال های بسیار دور است که برایمان به یادگار مانده است. وی تاکید کرد: جام زرین کلاردشت سه هزار ساله با ظرافت، دقت و طبع بالای هنرمندش ایجاد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران از جام زرین کلاردشت تنها به عنوان گوشه ای از هنر و میراث باستانی کشور یاد کرد و ادامه داد: حضور پرشور امروز مردم در مراسم رونمایی نشان از تداوم علاقه به میراث کهن در جامعه است. وی ابراز امیدوار کرد که در آینده بستری برای نمایش این جام در نقطه ای دیگر در مازندران فراهم شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران نیز گفت که جام زرین کلاردشت بخشی از تاریخ کهن مازندران و ایران است که نمایش عمومی آن انتقال اطلاعات میراثی به نسل امروز به شمار می رود.

علیرضا یونسی به توجه دولت تدبیر و امید به میراث فرهنگی و حفظ آن اشاره کرد و افزود: نسل امروز و فردا نیاز به شناختن مواریث و رسوم گذشته دارد. وی از رونمایی و نمایش آثار تاریخی در استان به عنوان اقدامی تاثیر گذار برای معرفی تاریخ و تمدن مازندران یاد کرد و گفت: امیدواریم با رونق گونه کارها، شاهد حضور و نمایش تعداد بیشتری از آثار تاریخی در استان باشیم.

جام زرین کلاردشت که در آخرین روز هفته میراث فرهنگی، آیین رونمایی و نمایش عمومی آن در موزه تاریخ شهر ساری (عمارت کلبادی) برگزار شد، به مدت یک ماه در این مکان برای بازدید علاقه مندان باقی می ماند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1