9 ژوئن 2024 - 22:26
وال استریت ژورنال بررسی کرد

استراتژی هتل سازان جهانی برای ورود به بازار ایران

23 می 2016 - 10:00 dsfr.ir/ci47a

استراتژی هتل سازان جهانی برای ورود به بازار ایران
financialtribune.com
بیدارباش برای صنعت هتلداری ایران

بعد از رفع تحریم ها علیه ایران و برداشته شدن محدودیت های اقتصادی، رونق به صنعت گردشگری ایران بازگشته است تا جایی که هتل های بین المللی تصمیم دارند در سواحل این کشور شعبه های جدید خود را تاسیس کنند.

وال استریت ژورنال، در گزارش اخیر خود با اعلام این خبر، نوشته است گروه اسپانیایی هتل های بین المللی ملیا تصمیم دارد در سال آینده هتلی 319 اتاقه در حاشیه دریای خزر افتتاح کند. گروه فرانسوی آکور نیز که پاییز گذشته دو هتل در نزدیکی فرودگاه امام خمینی (ره) افتتاح کرد، در حال تاسیس یک شرکت سهامی مشترک در ایران است که به واسطه آن با گروه های محلی برای مدیریت هتل ها همکاری کند. شرکت مدیریت هتل روتانا در ابوظبی نیز فعالیت هایی را در این زمینه در ایران آغاز کرده است.

این گزارش یادآور شده گروه های هتلداری مانند هایت و هیلتون سال ها بود که از ایران خارج شده بودند و با تحریم های متعدد آمریکا و بعد از آن سازمان ملل متحد، شرکت های خارجی در تجارت با تهران با مشکلاتی مواجه بودند. اما بعد از توافق میان ایران و دولت های جهانی که در ماه ژانویه به مرحله اجرا رسید، راه برای شروع تجارت جهان با ایران باز شده است.

هنوز زود است؟!

در این باره، فیصل دورانی، رئیس یک مرکز پژوهشی املاک و مستغلات می گوید: «اکنون، آغاز یک دوره جدید است؛ زیرا بزرگ ترین کشور خاورمیانه درهایش را برای شروع تجارت باز کرده است.» با این همه روسای هتل ها و مشاوران حقوقی می گویند هنوز موانع اصلی در ایران از لحاظ تامین مالی محدود بانکی به خاطر تداوم برخی تحریم ها باقی مانده است. در واقع اتحادیه اروپا اکثر تحریم های خود را علیه مشارکت حقوقی و حقیقی با ایرانیان برداشته است؛ اما بیشتر تحریم های آمریکا همچنان پابرجا است.

پیتر نورمن، معاون ارشد بخش توسعه گروه هایت در اروپا، خاورمیانه و آفریقا می گوید: «ما واقعا مشتاق رفتن به این کشور هستیم؛ اما باید صبر کرد.» هایت و مجموعه هتل های کمپینسکی در آلمان نیز با اینکه در حال بررسی فرصت ها در ایران هستند اما معتقدند هنوز موانع زیادی برای عبور وجود دارد. از سوی دیگر، دولت ایران پیش بینی کرده است شمار گردشگران خارجی از پنج میلیون به 20 میلیون نفر در سال 2025 افزایش یابد.

گابریل اسکارر، مدیر اجرایی گروه هتل های ملیا که بیش از 350 هتل در 35 کشور جهان را در اختیار دارد، در این باره می گوید: «ما معتقدیم پتانسیل های بالایی در ایران وجود دارد. هتل ملیا همواره در تلاش برای جذب مشتری است و ما فکر می کنیم ایران همان جایی است که می تواند مسافران بین المللی را جذب کند.»

هتلداری که جزو اصول اولیه مهمان نوازی محسوب می شود، می تواند از اولین بخش هایی باشد که سود زیادی از هجوم کسب و کارها و سفرهای تفریحی به ایران ببرد. کریستف لندایس، مدیر ارشد اجرایی هتل های خاورمیانه در گروه آکور، ماه گذشته در یک کنفرانس در شهر دبی گفت: «ایران با کمبود هتل مواجه است و باید کیفیت و کمیت را در این بخش تقویت کند. ما نیز در تلاش برای توسعه یک شبکه گسترده دارایی برای پوشش تمام بخش های بازار، از اقتصاد تا تجارت هستیم.»

در پاییز گذشته، شرکت هتلداری پاریسی آکور، دو هتل به نام های نووتل و ابیس در نزدیکی فرودگاه امام خمینی افتتاح کرده است. قرار است در اواخرسال 2017، هتل پنج ستاره گران ملیا قو در سواحل دریای خزر افتتاح شود؛ مکانی که یک مقصد محبوب تفریحی برای ایرانیان، روس ها و مردم ترکیه است. این هتل شامل هفت رستوران و کافه و دو استخر شنا و آبگرم است. ملیا اگرچه سرمایه گذار این پروژه نبوده است، اما مدیریت این هتل را بر عهده دارد. سرمایه گذار این پروژه یک تاجر ایرانی است که برای توسعه این منطقه و همچنین ساخت آپارتمان و مرکز خرید در این منطقه سرمایه گذاری کرده است.

به گفته نیکلاس گیلانی، مدیر ارشد سرمایه گذاری در شرکت «کمدیت ایج» که یک شرکت مشاوره سرمایه گذاری در دبی است، بودجه بزرگ ترین مساله برای شرکت هایی است که در حال حاضر به دنبال توسعه هتل در ایران هستند. این شرکت که با چند شرکت خصوصی ایرانی در ارتباط است، به تازگی با شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی ایران که دارای 65 هتل در مناطقی مانند شیراز، مشهد و در ساحل دریای خزر است، قرارداد امضا کرده است. براساس این قرارداد، طرفین با کمک سرمایه گذاران خارجی املاکی را که نیاز به توسعه یا نوسازی دارند، شناسایی خواهند کرد. به گفته اسکارر، ظرفیت بالای ایران اجازه نمی دهد که موانع باعث دلسردی شوند و ما می خواهیم در ایران نیز مانند کوبا پیشگام باشیم.

الگوی کوبایی گردشگری ایران

براساس این گزارش، پرونده ایران در بسیاری از جهت ها مانند کوبا است که پس از آب شدن یخ روابطش با آمریکا اکنون با ابراز تمایل شرکت های هتلداری غربی مواجه شده است. هر دو شرکت هتلداری و اقامتگاه تفریحی «استار وود» و «ماریوت» به دنبال استفاده از فرصت های تجاری در حال رشد در کوبا هستند. با قطع شدن روابط کوبا و آمریکا در سال 1962، کوبا 90 درصد گردشگرانش را از دست داد و گردشگری جهانی کوبا سقوط کرد. کوبا در دهه های 70 و 80 میلادی تلاش کرد خلأ گردشگری بین المللی خود را با گردشگرانی از سایر کشورهای جهان جبران کند. این کشور پس از سال 1990 برای حل مشکلات اقتصادی و فقر چاره ای جز توسعه بازار بین المللی گردشگری اش نداشت. کوبا برای ورود و فتح بازار بین المللی گردشگری نیاز به برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت هایی در این زمینه داشت.

در حال حاضر علاوه بر 5 گروه هتل های زنجیره ای داخلی، 16 گروه هتل و اقامتگاه خارجی در کوبا فعال هستند و با جذب سرمایه خارجی به ساخت و راه اندازی سایر مراکز گردشگری نظیر زمین های گلف، پارک های آبی، کشتیرانی و ساخت اسکله تفریحی در این کشور اقدام کرده اند. کوبا پیشرفت شگرفی در صنعت گردشگری داشته است که در شرایط کنونی می تواند الگوی مناسبی برای گردشگری ایران باشد.

ایران در مقایسه با کوبا در برخی زمینه های صنعت گردشگری دارای زیرساخت هایی نسبتا خوبی است که نیاز به احداث آنها از نقطه صفر نیست. حالا در حالی که اقتصاد ایران به دلیل سال ها در تحریم بودن هنوز به وضعیت خوبی نرسیده، صندوق بین المللی پول انتظار دارد رشد اقتصادی ایران در پی لغو تحریم ها و افزایش سرمایه گذاری خارجی، امسال حدود 4 درصد افزایش پیدا کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1