نمایشگاه بین المللی گردشگری و درخشش استان ها

17 فوریه 2016 - 18:00 dsfr.ir/jp4h4

نمایشگاه بین المللی گردشگری و درخشش استان ها
میثم رودکی
اجرای موسیقی بندری توسط گروه موسیقی استان بوشهر

آشنایی نوجوانان و جوانان ما با فرهنگ غنی خودمان، بزرگ ترین فرصتی است که سالن 38 در اختیار مردم قرار داده است.

بدون شک یکی از بهترین سالن های نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته که از 27 بهمن در محل نمایشگاه های بین المللی تهران کار خود را آغاز کرده است و تا 30 بهمن بر پاست سالن استان های این نمایشگاه یعنی سالن 38 است. در این سالن که با تم خانه ایرانی، غرفه آرایی شده است، همه استان های کشور دارای غرفه هایی متنوع هستند و در آن توانمندی های استان های مختلف کشور در حوزه های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در معرض دید مردم و بازدید کنندگان قرار گرفته است.

بازدید کننده ای که وارد سالن 38 می شود با سورپرایزی واقعی مواجه می شود. کل سالن به گونه ای طراحی شده که گویا وارد یک خانه شده است و در اطراف صحن اصلی حیاط، اتاق هایی با شکل و طرح یکسان وجود دارند که امکان بازدید مردم را از تولیدات  و صنایع دستی هر استان ، غذاها و خوراکی های متنوع و آشنایی با فرهنگ و سنت های هر استان به طور مختصر ومفید فراهم کرده است.

البته صدای موسیقی محلی و افرادی که نقش های مختلف در گروه نوازنده ها را بر عهده دارند سر و صدای خاصی بر سالن حکمفرما کرده است به گونه ای که در بدو ورود کمی گیج کننده به نظر می رسد اما با  کمی گشت و گذار در نمایشگاه، حالت طبیعی به خود می گیرد و بازدید کننده به آن عادت می کند.

افرادی با شمایل و پوشش های محلی استان های مختلف در حال گشت و گذار در سالن ها هستند، در غرفه ای، هنرمندی سفالگر در حال سفالگری است و در غرفه دیگری، دار قالی بر پاست و در یکی دیگر، کرسی چیده شده است و افراد خانواده به طور سمبلیک دور آن نشسته اند. حتی در غرفه ای مشکی بر چوب قرار گرفته و بازدید کننده فرصت می یابد خود مشک را به اصطلاح تلمب بزند و طعم دوغ محلی را بچشد. بوی ادویه و شیرینی های محلی، عسل، گیاهان دارویی، لبنیات، عرقیجات و غذاهای محلی در فضا پیچیده است و ترکیب این رنگ و بوها و غذاها با موسیقی سنتی محلی و صدای ساز و آواز محیط، مخاطب را به دنیای دیگری برده و برای دقایقی از فضای دود آلود و ترافیک زده تهران دور می کند.

در اولین روز بازگشایی نمایشگاه، نوازنده هایی از استان اردبیل؛ میهمان داخلی و خارجی را میهمان کردند و البته سفرای خارجی مقیم تهران با بازدید از این سالن دچار شگفتی و تعجب شده بودند.

ممکن است یک شهروند ایرانی در طول عمر خود فرصت نکند به همه استان های کشور سفر کند، اما با بازدیدی کوتاه از این سالن با فرهنگ و سنن و آداب و غذاها و پوشش و گویش مردم این مناطق آشنا خواهد شد. آشنایی نوجوانان و جوانان ما با فرهنگ غنی خودمان، بزرگ ترین فرصتی است که سالن 38 در اختیار مردم قرار داده است. اینجا ایران است ما مال همین مرز و بوم هستیم و این سنت های ما است. میهمان ما باشید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1