21 ژوئن 2024 - 01:40

افزایش 15 تا 30 درصدی قیمت بلیط اتوبوس در سال 95

15 فوریه 2016 - 10:50 dsfr.ir/fp7nn

افزایش 15 تا 30 درصدی قیمت بلیط اتوبوس در سال 95
تین نیوز
پایانه اتوبوس رانی در تهران

کمسیون عمران برای اتوبوس های شخصی حداکثر تا 15 درصد و برای اتوبوس های دولتی 15 تا 30 درصد افزایش قیمت در نظر گرفت که طی هفته های آتی در صحن شورا نیز مطرح می شود.

"عضو کمسیون حمل و نقل شورای شهر تهران"

ابوالفضل قناعتی با اشاره به اینکه قیمت اتوبوس برای سال آینده در کمسیون عمران و حمل و نقل به تصویب رسیده، گفت: بنا است؛ قیمت پیشنهادی برای تصمیم گیری نهایی در صحن شورا مطرح شده و اگر در صحن نیز تصویب شود به عنوان قیمت مصوب سال 1395 به شرکت واحد اتوبوسرانی ابلاغ خواهد شد.

وی با بیان اینکه قیمت پیشنهادی شهرداری برای اتوبوس های بخش خصوصی 25 درصد تا 30 درصد و برای اتوبوس های بخش دولتی (اتوبوس های بی آرتی) 70 تا 80 درصد افزایش بود، خاطرنشان کرد: دلیل افزایش قیمت اتوبوس های دولتی های پایین بودن قیمت آن است. قرار بود؛ یک سوم هزینه بلیط اتوبوس توسط دولت، یک سوم توسط شهرداری و یک سوم توسط شهروندان پرداخت شود، اما امروز شهروندان یک سوم سهم خود را پرداخت می کنند؛ در حالی که دولت یک سوم سهم خود را نمی دهد.

قناعتی با تاکید براینکه عددی که برای قیمت اتوبوس لحاظ شده بود؛ خیلی پایین بود و به عنوان مثال برای اتوبوسی که 5 کیلومتر مسیر طی می کند؛ 85 تومان درنظر گرفته شده بود؛ ادامه داد: در نهایت کمسیون عمران برای اتوبوس های شخصی حداکثر تا 15 درصد و برای اتوبوس های دولتی 15 تا 30 درصد افزایش قیمت درنظر گرفت که طی هفته های آتی در صحن شورا نیز مطرح می شود.

عضو کمسیون حمل و نقل با بیان اینکه قیمت بلیط اتوبوس در حدی نیست که با آن بتوان اتوبوسی خرید، اظهار کرد: بلیط اتوبوس یا کارتی که به شهروندان داده می شود بر مبنای سنوات تعرفه های اتوبوسرانی بوده است یعنی در سال های گذشته دولت سالانه 500 تا 1000 دستگاه اتوبوس را خریداری و در اختیار شهرداری قرار می داده و پول تعمیر اتوبوس را نیز شهرداری ها تقبل می کرده اند و به همین علت هزینه زیادی از مردم گرفته نمی شد.

وی با یادآوری اینکه حتی پیش از انقلاب نیز اجازه داده نمی شد که قیمت 2 ریالی اتوبوس بالاتر برود، تصریح کرد: سیاست تشویقی دولت و شهرداری آن بود که مردم از اتوبوس شرکت واحد و مترو استفاده کنند، لذا دولت های پیش و پس از انقلاب همه به نوسازی و خرید اتوبوس کمک کردند و نگذاشتند؛ مردم در این زمینه فشاری احساس کنند.

قناعتی تاکید کرد: عملا دولت ها و شهرداری ها با تمام قوا از خودشان در این پروژه هزینه کردند تا مردم تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی شوند، این در حالی است که طی 6 سال اخیر دولت قبلی و دولت فعلی هیچ یک اقدام به خرید یا تعمیر اتوبوس نکرده و سهم یک سومی خود را پرداخت نکردند به همین دلیل نیز اتوبوس ها در حال فرسودگی هستند.

این عضو شورای شهر گفت: امروز تهران به 10 هزار دستگاه اتوبوس نیاز دارد، در حالی که تنها 6 هزار دستگاه وجود دارد و با ادامه روند فعلی این رقم تا دو سال دیگر به 4 هزار دستگاه اتوبوس می رسد و اگر اتوبوس جدید را به ناوگان اتوبوسرانی اضافه نکنیم یا اتوبوس ها را مورد تعمیر قرار ندهیم، دیگر اتوبوسی وجود نخواهد داشت، لذا باید اتوبوس وارد کرده و هزینه ای برای تعمیر اتوبوس کنار بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 30 درصد اتوبوس های شهر تهران دولتی و 70 درصد متعلق به بخش خصوصی هستند، خاطرنشان کرد: اگر بخش خصوصی ببیند کرایه ها کم است و پولی که از مردم دریافت می کنند توجیهی در نگهداری و تعمیر خودرو ندارد؛ کم کم خودرو خود را می خوابانند و در نهایت مردم دچار مشکل می شوند، بنابراین دولت باید سهم 82.5 درصدی خرید خود را بدهد و 17.5 درصد شهرداری نیز پرداخت کند تا مردم به مشکل برنخورند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1