22 ژوئن 2024 - 22:36

اتکا تنها به یک هواپیماساز خطرناک است

14 فوریه 2016 - 11:40 dsfr.ir/j67zo

اتکا تنها به یک هواپیماساز خطرناک است
airliners.net
هواپیمای ایرباس A380 بزرگ ترین هواپیمای جهان

در ایام پساتحریم ایران باید به جای اتکا به یک هواپیماساز بزرگ، گزینه های خود را برای تجهیز ناوگان هوایی، گسترده کند.

"معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری"

علیرضا منظری تاکید کرد: با توجه به اهمیت بسیار بالایی که موقعیت صنعت هوایی کشور در جایگاه و پرستیژ اقتصادی دارد، قطعا باید شرایطی در آن در نظر گرفته شود که امکان فشار آوردن به ایران به حداقل رسیده و گزینه های کشور برای رشد و توسعه افزایش پیدا کند.

وی افزود: در این راستا، هرچند قرارداد اخیر با ایرباس به عنوان یک پیروزی بزرگ و تحول جدی در صنعت هوایی ایران شناخته می شود اما بهتر است در ماه های آینده شرایط طوری فراهم شود که دیگر هواپیماسازان بزرگ نیز در بازار ایران شانس داشته باشند.

به اعتقاد معاون سابق سازمان هواپیمایی شرکت هایی مانند بوئینگ که از شرایط مطلوبی در بازار جهانی برخوردار هستند، می توانند جزو گزینه های جدی ایران برای تنوع بخشیدن به بازار خرید هواپیمای خود باشند و با توجه به ابراز علاقه این شرکت آمریکایی برای ورود به ایران می توان امیدوار بود قراردادهایی از این دست بسته شود زیرا بستن ناوگان جدید ایران تنها با اتکا به ایرباس، در آینده می تواند فشارها و محدودیت هایی برای ایران به وجود آورد.

منظری در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط فعلی گزینه ایرباس 380 برای ناوگان کشور به عنوان هواپیمای مطلوب به شمار می رفت تاکید کرد: با توجه به قراردادی که با ایرباس بسته شده، مدل ایرباس A380 که به نوعی بزرگ ترین هواپیمای مسافرتی جهان به شمار می رود، در طول چند سال آینده به ناوگان ایران اضافه خواهد شد. در این سال ها ایران فرصت این را دارد که در کنار فرودگاه امام خمینی دیگر زیرساخت های فرودگاهی کشور را نیز به شرایط مطلوب رسانده و امکان این را ایجاد کند که استفاده حداکثری از ناوگان جدید کشور صورت گیرد.

این کارشناس صنعت هوایی خاطرنشان کرد: وقتی در برنامه های بلندمدت و بالادستی کشور صحبت از تبدیل شدن ایران به عنوان قدرت اول منطقه در عرصه هوایی مطرح می شود، قطعا باید به گزینه های متنوع در ناوگان توجه داشت که ایرباس 380 می تواند جزئی از این گزینه ها باشد. در صورتی که بتوانیم وضعیت صنعت هوایی خود را در کنار تجهیز ناوگان در دیگر عرصه ها نیز رشد دهیم، ایران می تواند در سال های آینده خود را به عنوان قدرتی تاثیرگذار در این عرصه معرفی کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ايسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1