آشنایی با هواپیمای مسافربری بوئینگ 747 معروف به جامبوجت

10 ژانویه 2016 - 18:00 dsfr.ir/ie3ju

آشنایی با هواپیمای مسافربری بوئینگ 747 معروف به جامبوجت
airwaysnews.com
هواپیمای بوئینگ 747 (جامبوجت) معروف به ملکه آسمان ها

هواپیمای مسافربری غول پیکر بوئینگ 747 به جامبوجت مشهور است.

هواپیمای بوئینگ 747 که نخستین بار در سال 1970 توسط شرکت پن آمریکن به دنیا معرفی شد، انقلاب بزرگی در صنعت هوایی به شمار می رفت. این هواپیما به اندازه ای بزرگ است که حتی ترس ناشی از فضاهای تنگ و محصور مسافرانش را از بین برد و با پنت هاوس های هواپیماهای بیزینس کلاس خود سبب شد آن ها با خیال راحت به سفر با آن تن بدهند.

شاید هیچ وسیله دیگری تا قبل از پیدایش هواپیمای دو طبقه بوئینگ 747، تا این اندازه آسودگی در پرواز را نداشت.

شاید می شد کاربری این هواپیماهای غول پیکر را به چند سال کار مفید محدود کرد، اما جامبوجت ها برخلاف انتظار عمل کردند و حتی باعث افزایش قیمت سوخت هم شدند و سبب شد از آن ها با عنوان "ملکه آسمان ها" یاد شود. امروزه نیز تعدادی از این هواپیماها هنوز در برخی خطوط توسط لوفت هانزا و بریتیش ایرویز استفاده می شود.

اما 13 حقیقت جالب در مورد هواپیماهای مسافربری بوئینگ 747 به شرح زیر است:

1. بیش از 3.5 میلیارد نفر با هواپیماهای بوئینگ 747 پرواز کرده اند. این یعنی بیش از نصف جمعیت کره زمین.

2. بوئینگ 747 که در حدود 350 تا 400 مسافر ظرفیت دارد یکبار 1087 نفر را در یک پرواز جا به جا کرد.

3. 340 لیتر رنگ برای رنگ آمیزی بوئینگ 747 لازم است. این میزان برابر با 30 دقیقه دوش گرفتن با یک جریان معقول و مناسب است.

4. برای رفتن به طبقه دوم این هواپیما 14 پله وجود دارد. شاید این رقم در نگاه اول خیلی جالب توجه نباشد اما کافی است به این مسئله فکر کنید که این یک هواپیما است!

5. تنها طبقه بالای این هواپیما مساحتی برابر با کل بوئینگ 737 دارد.

6. بوئینگ در حدود 15 تا از 1500 هواپیمای 747 خود را برای مصارف خاص تغییر داده است. آن هایی که برای نیروی هوایی بودند مانند E-5 مرکز فرماندهی نظامی و حمل شاتل فضایی، هواپیماهایی با تانکرهای سوخت بیشتر هستند یا بوئینگ Dreamlifter که هواپیمایی شبیه به یک مار آناکوندا است که یک اسب را خورده است! به صورت خاص برای جا به جایی بدنه جامبوجت جدید ساخته شد. تعدادی از آن ها هم به گونه ای ساخته شده اند که به راحتی به هواپیماهای باری تبدیل شوند.

7. برادران رایت هم می توانند اولین هواپیمای تاریخی خود را در داخل بوئینگ 747 جای دهند.

8. چرخ های اهرم فرود این هواپیما با نیتروژن پر شده اند تا از انفجار آن ها جلوگیری کند.

9. این هواپیما در اصل برای تبدیل شدن به هواپیمای باربری طراحی شده بود. وقتی برای نخستین بار این هواپیما طراحی شد، تصور می کردند که مسافرت های فراصوت با آن ها امکانپذیر خواهد شد. اما بدنه قدیمی این هواپیمای باربری (برای سفر فروصوت استفاده می شدند) این امکان را فراهم نمی کرد و مشخص شد که سفر فروصوت به روز نبوده و کاملا قدیمی است.

10. 350 دکمه، عقربه و لامپ در اتاقک گیج کننده خلبان آن وجود دارد.

11. قطر فن موتور آن تقریبا به اندازه عرض بمب افکن B-29 است.

12. صدای موتور هواپیمای بوئینگ 747 که الان وجود دارد در حدود نصف مدل موتورهای Pratt & Whitney اصلی است. اما بازهم صدای بسیاری بلندی دارد!

13. در حدود 7 ثانیه طول می کشد که بولت (سریع ترین دونده جهان) از سر هواپیما تا دم آن را طی کند. بوئینگ 747 می تواند در 0.36 ثانیه 100 متر را طی کند و بولت می تواند این مسافت را در 9.22 ثانیه به پایان برساند.

منبع: thrillist

1