نرخ ارز چقدر شود کسب و کارها، ضرر نمی کنند؟

23 نوامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/2m6xh

نرخ ارز چقدر شود کسب و کارها، ضرر نمی کنند؟
taraznews.com
شمارش دستی اسکناس های صد دلاری

چه نرخ ارزی برای تجارت و بازرگانان ایرانی مناسب است؟ دو عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به این سوال پاسخ دادند.

نرخ ارز چقدر شود، تاجران ایران متضرر نمی شوند؟ در این خصوص رضی میری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به اقتصادنیوز گفت: این مساله بستگی به وضعیت اقتصادی کل کشور دارد و باید نرخ واقعی ارز را با شرایط بین المللی مقایسه کرد.

وی ادامه داد: نرخ ارز  به وضعیت و مولفه های داخل کشور بستگی دارد و باید ببینیم وضعیت تورم چگونه است؟ قیمت کالای صادراتی چند تمام می شود؟ به همین دلیل نرخ ارز نمی تواند ثابت بماند و اینکه بگوییم چه نرخ ارزی مناسب است، بستگی به وضعیت مولفه های دیگر دارد.

میری تصریح کرد: نمی توان گفت نرخ 3600 تومانی فعلی خوب است، باید رشد تورم نسبتاً معقولی مثل سایر کشورهای جهان داشته باشیم یا تورم ثابت بماند. در حال حاضر، در کشورهای پیشرفته سال های سال است که تورم حالت ثابت دارد یا خیلی بالا نمی رود، مثلا در کشور آلمان از امسال تا سال بعد 5 درصد هم روی قیمت ها نمی رود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تورم در ایران ثابت نیست و فقط زمانی که تورم ثابت شود می توان نرخ ارز را ثابت نگه داشت.

این عضو اتاق تهران همچنین خاطرنشان کرد: من معتقدم که در شرایط فعلی نرخ ارز، نرخ واقعی نیست و حتما باید بالا برود.

محمد لاهوتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران هم در این خصوص به اقتصادنیوز گفت: همان طور که در قانون برنامه پنجم و چهارم تاکید شد، باید مبنای محاسبه نرخ ارز تفاوت تورم داخلی و تورم خارجی باشد و نرخ ارز در هر سال به این میزان افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: فکر می کنم با توجه به نرخ ارز آزاد در اوایل سال 1394 که حدود 3400 تومان بود و با تورم 15 درصدی که الان وجود دارد، نرخ ارز باید تا پایان امسال به حدود 3800 تا 4000 تومان افزایش پیدا کند، تا از نظر قیمت تمام شده کالاهای صادراتی، صادرکنندگان بتوانند قیمت هایشان را در بازارهای هدف صادراتی، در سطح قیمت های سال قبل نگه دارند.

لاهوتی متذکر شد: با توجه به شراط اقتصادی کشور، بعید می دانم بانک مرکزی اجازه دهد، نرخ ارز به چهار هزار تومان برسد و پیش بینی من این است که تا پایان سال نرخ ارز بیشتر از 3700 تومان افزایش پیدا نمی کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1