صادق زیباکلام:

وضعیت محیط زیست کشور بدتر می شود

4 نوامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/xs11d

وضعیت محیط زیست کشور بدتر می شود
isna.ir
صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران

صادق زیباکلام گفت: تا زمانی که پاسخگویی وجود نداشته باشد، هر کسی می تواند هر کاری که بخواهد انجام دهد و وضعیت محیط زیست کشور بدتر از این خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ این استاد دانشگاه تهران طی سخنانی در نشست «موانع سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ محیط زیست ایران» با بیان اینکه اصل همه بحث های محیط زیست به علوم سیاسی مربوط است، تصریح کرد: از آمار هولناک در مورد وضعیت محیط زیست کشور تعجب نمی کنم. اگر غیر از این بود تعجب آور بود. ما یک کشور توسعه نیافته هستیم. یک جنبه توسعه نیافتگی ما تولید اتومبیل پیکان است و جنبه اساسی و بنیادی تر آن فقدان توسعه سیاسی است. اگر توسعه سیاسی در ایران مثل جوامع توسعه یافته رخ داده بود، این آمارهای وحشتناک در خصوص وضعیت اسفناک محیط زیست ایران ارائه نمی شد.

وی با طرح این پرسش که «چه کسی باید پاسخگوی وضع کنونی محیط زیست ایران باشد؟»، ادامه داد: در حال حاضر جوری وانمود می شود که انگار مصیبت های موجود در حوزه محیط زیست ایران متعلق به ایران نیست و انگار مشکلات و مسائل ایران صرفا درگیری با غرب است.

زیباکلام با اشاره به بازداشت 5 شهردار استان مازندران گفت: در این مناطق بودجه لازم برای خرید تصفیه شیرآبه از زباله ها و کمپوست نبوده است. برای بسیاری امور در کشور ما کمبود اعتبار نیست اما برای تصفیه و پالایش زباله ها کمبود بودجه وجود دارد!

این استاد دانشگاه تصریح کرد: چگونه ممکن است با وجود چند هزار فروند هلی کوپتر نظامی در کشور، یک فروند هلی کوپتر آب پاش برای اطفای حریق جنگل ها وجود نداشته باشد؟

این تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینکه در کشور هر بلایی سر آب، هوا و جنگل ها می آید، افزود: اشکال اساسی کار این است که فقدان توسعه سیاسی در کشور وجود دارد. دستگاه ها نباید مشکلات محیط زیستی کشور را به یکدیگر پاس بدهند و یکدیگر را مقصر بدانند زیرا تا زمانی که پاسخگویی وجود نداشته باشد، هر کسی هر کاری که بخواهد می تواند انجام دهد و وضع محیط زیست کشور بدتر از این خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1