28 نوامبر 2023 - 04:56
نایب رئیس فدراسیون جهانی راهنمایان:

حمایت مسئولان گردشگری مهم ترین مسئله برای اجرای کنوانسیون 2017 است

28 اکتبر 2015 - 16:50 dsfr.ir/at8ef

حمایت مسئولان گردشگری مهم ترین مسئله برای اجرای کنوانسیون 2017 است
بهنام صابر نعمتی
هشتمین جشن راهنمایان گردشگری ایران در مشهد

نایب رئیس فدراسیون جهانی راهنمایان با اشاره به برگزاری کنوانسیون راهنمایان گردشگری سال 2017 در ایران گفت: مهم ترین مسئله برای اجرای کنوانسیون، حمایت دست اندر کاران گردشگری ایران از این برنامه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کانون انجمن های کارگری راهنمایان گردشگری سراسر کشور به عنوان میزبان کنوانسیون، با برگزاری جلسات و تشکیل کارگروه های تخصصی از تیرماه 1394 کار خود را آغاز کرده است. اگرچه با توجه به برگزاری گردهمایی های راهنمایان در چند سال اخیر، برگزاری کنوانسیون 2017 کار مشکلی برای صنف راهنمایان نخواهد بود اما اجرای این رویداد بین المللی نیازمند همکاری تمامی بخش های صنعت گردشگری است.

به همین منظور کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری عصر روز سه شنبه پنجم آبان ماه جلسه ای را در باغ موزه قصر به منظور اطلاع یافتن دست اندرکاران صنعت گردشگری از فرآیند فعالیت های انجام شده برای اجرای مراسم کنوانسیون فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری و همچنین مشخص کردن نیازها و کمبودهای پیش رو برگزار کرد.

روبی روی، نایب رئیس فدراسیون جهانی راهنمایان نیز از طریق یک پیام ویدیویی، با آرزوی موفقیت برای راهنمایان ایران، نکاتی را برای اجرای هر چه بهتر کنواسیون مطرح کرد و گفت: ایران کشوری علاقه مند به جذب توریست است. بنابراین این کشور باید بتواند امکانات بنیادین این صنعت را مهیا کند. این امکانات شامل تسهیلات اولیه چون ایجاد و تکمیل فضاهای مناسب برای افراد توانخواه (معلولان) و افرادی با عادت های غذایی و ... خاص تا در نظر گرفتن بیمه مسافرتی برای مسافران می شود. در صنعت گردشگری دنیا هیچ سفیری به اندازه راهنمای تور با ارزش نیست و امروزه هر کشور، منطقه، شهر و روستا، راهنمای گردشگری ویژه خود را دارد.

روبی روی در پاسخ به این سوال که برگزاری کنوانسیون راهنمایان گردشگری در ایران می تواند چه نقشی در صنعت توریسم کشور ایفا کند، گفت: در این صنعت بین المللی راهنمایان گردشگری نقش بسزایی دارند. کنواسیون 1395 می تواند نقشی شگرف نه تنها برای راهنمایان گردشگری که برای صنعت توریسم ایران ایفا کند. این کنواسیون محکی برای تسهیلات و میزان آمادگی ایران برای میزبانی از گردشگران دنیا (با هر نوع نیازی) است. از سویی دیگر این کنوانسیون فرصتی برای تبادل اطلاعات و آموزش میان راهنمایان گردشگری ایران با راهنمایان سایر کشورها و همچنین دیگر بازیگران عرصه صنعت گردشگری کشور خواهد بود.

روبی روی در ادامه از سفر خود به ایران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در این سفر ما به دنبال آنچه فدراسیون جهانی راهنمایان در نظر دارد، خواهیم بود. این موارد شامل تسهیل روند دریافت ویزای ایران، شرایط بیمه مسافران، وضعیت حمایت مالی از کنوانسیون 2017 و شرایط زیرساخت های سفر در ایران خواهد بود.

نایب رئیس فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری ادامه داد: این کنواسیون به راهنمایان تور ایران کمک خواهد کرد که نه تنها آموزش های حرفه ای را در این حوزه دریافت کنند، بلکه بتوانند سطح زبان خود را در ارتباط با راهنمایان کشورهای دیگر بهبود بخشند. اما مهم ترین مسئله قرار گرفتن راهنمایان ایران در شبکه بین المللی و به روز راهنمایان سراسر دنیا خواهد بود که درهای ایران را به سوی گردشگران باز خواهد کرد. زیرا راهنمایان تور مرجع مورد اعتماد بسیاری از گردشگران هستند.

روبی روی بیان کرد: این کنوانسیون همچنین اهمیت نقش و توانایی راهنمای گردشگری را به مسئولان ملی و محلی صنعت گردشگری کشور یادآور خواهد کرد. مهم ترین مسئله برای اجرای کنوانسیون 2017 حمایت دست اندر کاران گردشگری ایران از کنوانسیون است.

در ادامه این جلسه فعالان امور کنوانسیون به ارائه گزارش پرداختند. «محسن حاجی سعید» نایب رئیس کانون راهنمایان گردشگری و دبیر کنوانسیون و همچنین مسئولان کمیته های آموزش، ترجمه، پشیتبانی و گروه های شبکه های مجازی، مدیا و مستندنگاری و ورزشی گزارشی از آنچه صورت گرفته، ارائه دادند.

کمیته آموزش در صدد است تا به بهانه کنوانسیون زمینه بازآموزی و استانداردسازی آموزش راهنمایان گردشگری را با گروهی از اساتید داخلی فراهم آورد. علاوه بر این دوره هایی نیز با حضور اساتید فدارسیون جهانی راهنمایان گردشگری برگزار خواهد شد.

اثرگذاری هفدهمین کنوانسیون راهنمایان گردشگری هنگامی نمود بیشتری می یابد که راهنمایان گردشگری بیشتری از سراسر دنیا در آن شرکت داشته باشند. از این رو گروه شبکه های مجازی با همکاری گروه مدیا و راهنمایان فعال نسبت به انتشار فیلم و عکس از توریست های خارجی در شبکه های اجتماعی می کند. به این ترتیب فضای امن کشور، جاذبه های گردشگری، مهمان نوازی مردم و هر آنچه در رسانه های خارجی انعکاس نمی یافت در این شبکه های نشان داده شده و از گردشگران خارجی به ویژه تورلیدرها برای سفر به ایران دعوت می شود.

از سوی دیگر اجرای مناسب هفدهمین کنوانسیون مستلزم مشارکت بخش های مختلف در سراسر کشور است. در راستای معرفی این رویداد و سهم بسزایی که می تواند در صنعت گردشگری و ارزآوری کشور داشته باشد، کمیته پشتیبانی جلساتی با بخش های مختلف برگزار کرده و در نمایشگاه هایی حضور یافته  است. علاوه بر این کمیته ورزشی نیز فعالیت «دوچرخه سواری از نوشهر تا بوشهر» را تدارک دیده است. ماه جاری این رکاب زنی آغاز می شود و طی آن برنامه های مختلفی مانند بازدید از جاذبه های گردشگری و دیدار با اقوام مختلف و رسم مهمان نوازی آن ها در نظر گرفته شده است.

در کنار کنوانسیون دو کمپین مرتبط دیگر نیز که طراحی شده است؛ «کمپین درد دل» که به مشکلات گردشگران می پردازد و زیرساخت های گردشگری را در بر می گیرد. این کمپین به عنوان نخستین موضوع مسئله سرویس های بهداشتی عمومی را مد نظر قرار داده است. معضلی که گریبان گیر گردشگر ایرانی و غیرایرانی است و مستلزم توجه مسئولان و البته مردم است.

«یک میلیون چراغ سبز» دیگر کمپینی است که در راستای جوسازی بعضی رسانه های خارجی مبنی بر ایران هراسی به راه افتاده است. طی آن احساس و برداشت گردشگر خارجی هنگام خروج از ایران ثبت شده و با هر ضبط مثبت یک چراغ سبز روشن خواهد شد.

علاوه بر این تألیف دو کتاب نیز در نظر گرفته شده است. در کتاب های «رکوردهای گردشگری ایران» به آنچه ایران را متمایز می سازد پرداخته می شود. در «مهمان نوازی ایرانی» نیز آنچه ایرانیان بدان می نازند و مشهورند، گردآوری و مستند شده و از شکل شفاهی خارج می شود.

1