دلالی «شینگن» در آژانس های مسافرتی

26 اکتبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/zw6a1

دلالی «شینگن» در آژانس های مسافرتی
پرشین ویزا
ویزای شینگن برای کسانی است که ساکن کشورهای محدوده شینگن نیستند و می‎خواهند به این محدوده وارد شوند

با بالا گرفتن تب مهاجرت غیرقانونی و پناهندگی در کشورهای اروپایی، بازار قاچاقچی ها یا به گفته خودشان «آدم پرون ها» حسابی داغ شده و در این بین برخی آژانس های مسافرتی هم از این بازار پنهان بی بهره نمانده در ازای دریافت مبالغ گزافی، ویزای شینگن بدون مدارک می گیرند.

تب مهاجرت به کشورهای اروپایی حرف امروز و دیروز نیست، اما این تب حدود یک دهه ای است که خیلی تند شده؛ آن ها که توان علمی و فنی و تخصصی دارند قانونی می روند و آن هایی که بیکار و بی تخصص اند به امید پناهندگی، غیرقانونی عازم اروپا و آمریکا می شوند.

گزارش پیش رو مستندنگاری های CHN از تماس با آژانس هایی است که ویزای شینگن را بدون مدارک قانونی دریافت می کنند.

سفر اروپا بعد از هفت خوان مدارک

آنها که هوس سفر اروپا به سرشان زده و گشتی و گذاری در وب سایت های مسافرتی برای آگاهی از قیمت تور اروپا کرده باشند، بدون تردید با حجم بالای مدارکی که برای سفر به اروپا آژانس های مسافرتی می خواهند مواجه شده اند؛ از سند ملکی و گواهی اشتغال به کار گرفته تا چک ضمانت و وثیقه بازگشت. تقریبا 90 درصد این مدارک را سفارتخانه های صادر کننده ویزا نمی خواهند و تنها با تعاملی که با آژانس های مسافرتی دارند، ویزای شینگن را برای گردشگران صادر می کنند. اما سوال اصلی اینجا پیش می آید که این همه مدارک و مستندات برای چیست؟

سفارتخانه ها برای صدور شینگن چه می خواهند

تنها چیزی که سفارتخانه صادر کننده ویزای شینگن از آژانس مسافرتی می خواهد این است که هدف مسافر از سفر به اروپا تفریح و گذراندن تعطیلات بوده و دوباره به ایران باز می گردد. آژانس مسافرتی هم برای اینکه این ضمانت را به سفارتخانه بدهد، انواع و اقسام تضمین های بازگشت از سفر را از مسافر دریافت می کند. تا این جای داستان، چندان مشکل و مورد خاصی دیده نمی شود و آنها تضامین رفتن را دارند، به اروپا می کنند و مابقی هم عطای سفر به اروپا را به لقایش بخشیده و برای گذراندن تعطیلات سر از آنتالیا و ایروان در می آورند. اما گروه دیگری هم هستند که تضمین سفر به اروپا را نداشته و تمایلی هم به دادن تضمین ندارند، چراکه قصد بازگشت ندارند. این ها خواه ناخواه به سمت کانال های غیرقانونی هدایت می شوند.

شینگن بدون مدرک، بدون ضمانت

«شینگن از آلمان 35 میلیون تومان تضمینی، از ایتالیا و لهستان 25 میلیون تومان، 10 تا یکی ویزا نمی دن ... ویزای شینگن بدون انگشت نگاری از روسیه 50 میلیون تومان»؛ این ها پاسخ قاچاقچی ها یا همون آدم پرون ها به متقاضیان ویزای شینگن بدون مدرک نیست، در تماس با همین آژانس های مسافرتی قانونی و دارای پروانه هم می شود این پاسخ ها را شنید.

به فرض اینکه با پرداخت این مبالغ بتوان ویزای شینگن را بدون دادن مدارک و ضمانت و حتی انگشت نگاری در سفارتخانه دریافت کرد، سوال اینجاست که این مبلغ کجا می رود و چطور سفارتخانه اروپایی متقاعد می شود فردی که نه سند ملکی دارد، نه بیمه، نه گواهی اشتغال به کار و نه گردش حساب بانکی، قصدش از سفر به اروپا تفریح بوده و قصد ماندن ندارد؟

با آژانس های متخلف برخورد می شود

مسیح الله صفا، عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران هر گونه فعالیت آژانس های مسافرتی برای دریافت غیرقانونی ویزای شینگن را تخلف خواند و عنوان کرد صنف به شدت با این گونه اقدامات برخورد می کند، برخوردی که حتی می توان آژانس به تعلیق پروانه فعالیت هم برساند.

با این وجود و تاکید جدی عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران بر تخلف بودن دریافت ویزای شینگن بدون دریافت مدارک، اما هنوز عدد دفاتر خدمات مسافرتی که این کار را انجام می دهند کم نیست؛ گو اینکه سود بالای این فعالیت غیرقانونی روز به روز آژانس های مسافرتی بیشتری را جذب آن می کند.

1