12 ژوئیه 2024 - 11:21

تعطیلات نوروزی چگونه گذشت؟

7 آوریل 2024 - 12:40 dsfr.ir/hl03l

تعطیلات نوروزی چگونه گذشت؟
گردشگران نوروزی در بناهای تاریخی بیرجند
گردشگران نوروزی در بناهای تاریخی بیرجند

با پایان تعطیلات نوروز و آغاز پیک سفر، برخی از ارگان ها، آمارهای مربوط به خدمات رسانی خود را اعلام کرده اند ولی هنوز ستاد تسهیلات سفر جمع بندی و تحلیل نهایی را پس از ۵ روز ارایه نداده است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری مهر، تعطیلات نوروزی تمام شد اما هنوز خیلی از افراد در سفر هستند و برنامه ریزی برای سفر همچنان تا پایان ماه مبارک رمضان باقی است. همچنین همزمانی ماه مبارک رمضان با ایام نوروز نیز باعث شده بود تا عده ای از افراد در ماه رمضان به سفر نروند و سفرشان را به ایام فطر یا پس از آن موکول کنند. به همین دلیل پیک دیگر سفر این هفته همزمان با ایام فطر انجام می شود و ستاد تسهیلات سفر نیز همچنان مشغول است.

اگر چه هنوز خیلی از نهادها آمار سفرها و ترددهای نوروزی را اعلام کرده اند و وزارت میراث فرهنگی هم آمار مختصری داد ولی هنوز این وزارتخانه تحلیل آماری خود را از وضعیت نوروزی ارائه نکرده و جمع بندی نهایی را به بعد از ایام عید فطر موکول کرده است.

در این مدت تنها آماری که وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اعلام کرده این است که بیش از ۶ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۸۲۴ نفر بازدید از موزه ها، پایگاه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش این وزارت در ایام نوروز انجام شده است.

کدام آثار تاریخی بیشترین بازدید را داشتند؟

در این میان آثار تاریخی استان فارس به دلیل تعدد بیشتر و سفرهای انجام گرفته به آن با ثبت یک میلیون و ۳۲۹ هزار و ۱۲۲ نفر بیش ترین بازدیدکننده را داشته است که در میان آثار استان فارس نیز حافظیه با ۳۷۸ هزار و ۱۵۱ نفر رتبه اول را به خود اختصاص داد و پس از آن تخت جمشید با بیش از ۳۱۱ هزار بازدید کننده برترین آثار تاریخی به لحاظ جذب گردشگر شدند. بعد از استان فارس، استان اصفهان بیشترین مسافران نوروزی را داشته است اما موزه های استان تهران بیشتر از آثار دیدنی اصفهان بازدیدکننده داشته اند. به نحوی که کاخ سعدآباد در تهران با ۱۴۹ هزار و ۴۹۸ نفر بیشترین بازدید کننده را داشت.

در استان اصفهان هم باغ فین میزبان ۱۳۲ هزار و ۸۴۰ نفر بود. با این وجود بیشترین بلیت فروخته شده متعلق به کاخ سعدآباد، کاخ گلستان، تخت جمشید و نیاوران، سعدیه و باغ فین، ارگ کریم خانی، کاخ چهلستون و قلعه فلک الافلاک بوده است.

در واقع عید فطر به روزهای پایانی هفته منتهی شده است و فرصت دیگری برای سفر از ۱۳ فروردین تا ۱۷ فروردین و از ۱۶ فروردین تا ۲۴ فروردین را به وجود آورده است. افرادی که این روزها را برای سفر انتخاب می کنند معمولاً بیشتر می پسندند که از میزان سفرهای زیاد دو هفته ابتدایی عید فاصله بگیرند و آن را به روزهای دیگری که مکان های گردشگری و اقامتی و تفریحی خلوت تر هستند موکول کنند این اتفاق موجب می شود نه تنها در ترافیک ها و شلوغی ها نمانند بلکه مراکز اقامتی بهتری را نیز پیدا کنند.

از ۲۴ اسفندماه تا ۱۳ فروردین ماه، تعداد ترددهای نوروزی در مجموع به ۵۰۲ میلیون تردد رسید که روزانه به صورت میانگین ۲۶.۵ میلیون تردد در جاده های کشور انجام شد که بر این اساس ۱۲۰ هزار ۱۲۰ هزار خودرو مسافر در استان مازندران، ۱۱۰ هزار خودرو در گیلان تردد کرده اند این آمار را رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا داده بود و گفته بود که طرح نوروزی پلیس تا روز ۱۴ فروردین بوده است.

متأسفانه در همین مدت زمانی که مردم در سفر و تعطیلات به سر می بردند یا در حال جابه جایی و تردد بین دریاها و جاده ها بودند عده ای هم جان خود را از دست دادند و در تصادفات کشته شدند.

سردار محمد باقر سلیمی معاون عملیات پلیس راهور فراجا، با اشاره به آخرین آمار کشته شدگان تصادفات در طول اجرای طرح نوروزی ۱۴۰۳ گفت: از ۲۴ اسفندماه تا ۱۳ فروردین ماه، ۹۷ هزار تصادف در سراسر کشور رخ داد؛ در این تصادفات متأسفانه ۷۶۹ نفر جان خود را از دست دادند که به صورت میانگین روزانه چهل و نیم نفر را از دست داده ایم. همچنین در این تصادفات، ۲۰ هزار و ۲۱۴ نفر زخمی شده اند. بنابراین به صورت میانگین روزانه هزار و ۱۱۵ نفر در تصادفات مجروح شده اند.

معاون عملیات پلیس راهور فراجا با تحلیل تصادفات امسال اعلام کرد که ۴۴ درصد تصادفات به خاطر عدم توجه به جلو است.

امدادرسانی به ۳۴ هزار نفر در نوروز

عده ای هم در سفرهای نوروزی از نیروهای امداد و نجات، کمک گرفتند. صادق محمودی رئیس سازمان امداد و نجات خبر داده که طرح ملی امداد و نجات نوروزی ۱۴۰۳ از ۲۴ اسفندماه ۱۴۰۲ در سراسر کشور آغاز شد و با بهره گیری از ۱۴۶۶ پایگاه، پست موقت و سایر مراکز امداد و نجات و مراکز عملیاتی، به کارگیری بیش از ۲۵ هزار نیروی متخصص و آموزش دیده و ۳۵۰۰ دستگاه لجستیک سبک و سنگین زمینی و هوایی به انجام رسید.

محمودی اضافه کرد: در طول طرح نوروز، ۶۰۱ پایگاه ثابت، ۲۲ مرکز امداد هوایی، ۲۳۱ پست موقت در نقاط حادثه خیز، ۳۲ مراکز استان، ۴۶۷ مرکز شعب و دفاتر نمایندگی، ۳۷ مرکز تیم واکنش سریع، ۳۲ مرکز پشتیبانی، کنترل و هماهنگی عملیات و ۳۵ مرکز آنست فعال بود.

محمودی اظهار کرد: در نوروز امسال به ۳۴ هزار و ۵۵۲ نفر امداد رسانی شد، ۴ هزار و ۳۳۰ نفر در محل درمان، هزار و ۴۶۴ نفر به مراکز درمانی منتقل، ۲۷۷ نفر در حوادث جاده ای رهاسازی و ۳ هزار و ۹۰۸ نفر در مکان مناسب اسکان داده شدند.

رشد ۲.۶ درصدی سفرهای جاده ای نوروزی

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: سفرهای نوروزی امسال در مقایسه با مدت مشابه نوروز سال گذشته با افزایش و رشد ۲.۶ درصدی همراه بوده است.

داریوش باقرجوان مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم گفت: بخش حمل و نقل عمومی جاده ای با استفاده از ظرفیت حدود ۱۵ هزار دستگاه اتوبوس (۱۰ هزار دستگاه به صورت مستمر و پیوسته)، ۱۹ هزار دستگاه مینی بوس و ۲۸ هزار دستگاه سواری کرایه از آمادگی کامل برای ارائه خدمات مطلوب برخوردار است.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در ادامه با نگاهی به آمار جابه جایی مسافران از آغاز اجرای طرح نوروزی امسال از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۳، خاطرنشان کرد: در این بازه زمانی ۵ میلیون و ۳۴۰ هزار مسافر از طریق ۵۸۱ هزار سفر ناوگان حمل و نقل عمومی مسافر جاده ای (اتوبوس، مینی بوس و سواری کرایه) جابجا شده اند که در مقایسه با مدت مشابه نوروز سال گذشته با افزایش و رشد ۲.۶ درصدی همراه بوده است.

محمد تیموری معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای، گفت: تردد بین استانی از ابتدای طرح سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ تا چهاردهم فروردین با ۴۲ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۱۲۶ وسیله نقلیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، دو درصد کاهش و نسبت به نوروز ۱۴۰۱ یک درصد افزایش داشته است.

وی افزود: بیشترین تردد بین استانی روزانه در روز هفتم فروردین امسال رخ داده که طی آن دو میلیون و ۳۹۹ هزار و ۸۲۸ وسیله نقلیه تردد داشته اند.

آغاز پیک جدید سفر در تعطیلات آخر هفته

تیموری اضافه کرد: استان های سیستان و بلوچستان با ۱۴ درصد، فارس با ۱۳ درصد، لرستان با ۴ درصد، تهران و البرز با ۴ درصد و یزد با ۴ درصد افزایش بیشترین افزایش تغییرات تردد بین استانی را از ابتدای طرح تا روز گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته اند. همچنین استان های تهران و البرز و قزوین و مرکزی در مجموع بیشترین تردد بین استانی را در مدت ایام طرح به ثبت رسانده اند.

سخنگوی سفرهای نوروزی سازمان بنادر با بیان اینکه تا چهاردهم فروردین ماه، بیش از شش میلیون تردد مسافر و گردشگر دریایی انجام شده است، گفت: در ایام نوروز با توجه به حضور دائم نیروهای فنی و ایمنی در کلیه بنادر هیچ سانحه ای در مناطق مجاز ترددها رخ نداد. الله مراد عفیفی پور درباره میزان ترددهای دریایی هم گفت: تا روز چهاردهم فروردین ماه، بیش از شش میلیون تردد مسافر و گردشگر دریایی انجام شده و همچنین در همین مدت ۶۴۷ هزار خودرو جابجا شده است. عمده این جابجایی یعنی حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد آن، بین جزایر استان هرمزگان انجام شده است.

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی هم در نهایت گزارشی تجمیعی از خدمت رسانی این وزارتخانه به مسافران در طرح نوروزی ۲۴ اسفند تا ۱۴ فروردین ارائه کرد و گفت: در این مدت ۲۰ روزه حدود ۲۰۰ هزار نفر در شبکه حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی مشغول خدمت رسانی به هموطنان عزیز بودند که به موجب آن بیش از ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از مسافران نوروزی از شبکه حمل و نقل جاده ای، حدود ۱.۵ میلیون نفر از شبکه ریلی و بیش از ۲ میلیون و ۹۶۰ هزار نفر از شبکه حمل و نقل هوایی و فرودگاهی با ۳ میلیون سفر هوایی داخلی و خارجی در ۲۵ هزار پرواز استفاده کرده اند.

دو میلیون اسکان موقت و دائم در مراکز اقامتی آموزش و پرورش

در میان همه آمارهای ارائه شده، نیک فر مدیرکل رفاه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: در طرح نوروزی اسکان موقت و دائم فرهنگیان دو میلیون و ۲۲۶ هزار و ۵۵۵ (نفر-روز) در مدارس، اقامتگاه های موقت، اردوگاه ها، پردیس ها و خانه معلم ها پذیرش شده اند.

ولی هنوز آمار اسکان در هتل ها و مراکز اقامتی گردشگری اعلام نشده است. از طرفی تحلیل های ستاد تسهیلات سفر نیز درباره سفرهای نوروزی به اطلاع عموم نرسیده تا شاهد برنامه ریزی برای پیک های دیگر سفر باشیم.

1