24 آوریل 2024 - 14:27

کشف مقبره ای با دیوارنگاره های رنگین در مصر

3 آوریل 2024 - 19:40 dsfr.ir/cu2hv

کشف مقبره ای با دیوارنگاره های رنگین در مصر
کشف مقبره ای با دیوارنگاره های رنگین در مصر
کشف مقبره ای با دیوارنگاره های رنگین در مصر

باستان شناسان با کاوش در مصر بقایای به جای مانده از نوعی مقبره باستانی معروف به «مصطبه» به همراه دیوارنگاره های چشمگیر کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، باستان شناسان با کاوش در میانه هرم های باستانی «دهشور» بار دیگر به یک اکتشاف مهم دست یافتند و بقایای یک «مصطبه» به همراه دیوارنگاره های خیره کننده را کشف کردند.

«انشنت اوریجینز» نوشت، کاوش گروهی از باستان شناسان آلمانی و مصری به کشف یک «مصطبه» و نقاشی های دیواری متعلق به دوران «پادشاهی کهن» منجر شد که اطلاعات دقیقی درباره زندگی روزمره و اعمال معنوی تمدن مصر باستان ارائه می کند.

«دهشور» یک محوطه باستانی مملو از سازه های هرمی است که در شمال مصر و درست در جنوب «سقاره» در امتداد ساحل غربی رود نیل واقع شده است. «دهشور» که همچون سایر مکان های باستانی از جمله بوصیر، ابورواش و اهرام جیزه، بخشی از منطقه «ممفیس» است، در سال ۱۹۷۹ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو اعلام شد.

دهشور نام گورستانی پادشاهی در کرانه غربی رود نیل در ۴۰ کیلومتری جنوب قاهره پایتخت مصر است. این منطقه را بیشتر به خاطر وجود هرم های باستانی آن که از جمله قدیمی ترین و بهترین هرم های بر جای مانده هستند، می شناسند

محوطه «دهشور» بیشتر به دلیل این مکان به دلیل وجود دو اهرام به جای مانده از دودمان چهارم مصر باستان که توسط فرعون «سنفرو» (۲۵۷۵–۲۵۵۱ قبل از میلاد) ساخته شده است، مشهور شده است. معروف ترین هرم این محوطه «هرم خمیده» است به دلیل طراحی شیب خاص مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس بیانیه وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر، سازه ای که اخیرا در این مکان کشف شده است، بخشی از گورستان وسیع مردم «دهشور» در زمان «پادشاهی کهن» بوده است و شواهد اولیه آن در ابتدا در سال ۲۰۰۲ میلادی با مشارکت دانشگاه برلین کشف شده است.

به گفته باستان شناسان نقاشی های منحصر به فرد و دقیقی که در این «مصطبه» کشف شده است، فعالیت های روزمره مانند برداشت غلات، کشتیرانی در رود نیل، صحنه هایی از بازار و پیشکش های مراسم های مذهبی را نشان می دهد.

«مصطبه» نوعی مقبره باستانی است که در مصر باستان با شکل مستطیل، دیوارهای شیبدار و سقفی مسطح و معمولاً از آجر یا سنگ گل ساخته می شد.

1