9 ژوئن 2024 - 23:06

هتل یعنی خدماتی بی حد و مرز برای گردشگران

8 سپتامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/rh2et

اقامتگاه یکی از ارکان صنعت توریسم است؛ زمانی که گردشگر خسته از بازدید و اتوبوس بار خود را به زمین می گذارد و در محل اقامت آرام می گیرد انتظار دارد همه چیز برایش مهیا باشد. فارغ از ستاره های درج شده کنار نام هر هتل، شیوه پذیرایی از گردشگران می تواند سفر را به تجربه ای شیرین و یا خاطره ای تلخ بدل نماید؛ از این روست که لزوم آموزش دست اندرکاران و کارمندان یک هتل و مجموعه پذیرایی ضرورت خود را نمایان می سازد.

عباس پیرمرادیان رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایران در گفت و گو با «دنیای سفر» گفت: اماکن اقامتی و به ویژه هتل ها در جذب و رضایت گردشگر در تمام جهان نقش مهمی دارند و از آنجا که مجموعه فعالیت های انجام شده در هتل توسط پرسنل و کارمندان انجام می شود  آموزش پرسنل و کارمندان اهمیت بالایی پیدا می کند.

وی در همین رابطه به ارتباط مستقیم پرسنل با گردشگران اشاره کرد و افزود: در ایران به صورت ذاتی در هتل ها به گردشگر و به ویژه گردشگر خارجی احترام می گذارند و این امر جزئی از فرهنگ است که در پذیرایی خود را نشان می دهد.

رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایران نتیجه این فرهنگ و آموزش پرسنل را تسهیل روند در کار راهنما و گردشگران دانست و ادامه داد: زمانی که اصول و استانداردها رعایت شود کارها بدون مشکل پیش می رود.

وی با مقایسه روند هتلداری ایران از 20 سال گذشته که فعالیت خود را به عنوان راهنمای تور آغاز کرده تا کنون گفت: ما در ایران شاهد یک روند صعودی و مثبت در هتل داری و آموزش نیروهای مجموعه های اقامتی هستیم که این امر خود را در همه حوزه ها نشان می دهد هر چند که خدمات رسانی حد و مرزی ندارد و می تواند هر روز به نسبت قبل تکمیل شود.

پیرمرادیان تصریح کرد: در گذشته پذیرش یکی از بخش های پر تنش از زمان ورود به هتل بود، این در حالی است که امروزه ما پیش از زمان رسیدن به مقصد می توانیم نوع و تجهیزات اتاق ها را کنترل کنیم تا به محض رسیدن گردشگر بتواند وارد اتاق خود شود و استراحت کند. همچنین در همان ابتدای خروج از اتوبوس باربرها آماده فعالیت و خدمات رسانی هستند اما در گذشته ابتدا اتوبوس می رسید و با گذشت مدتی از سرگردانی توریست باربرها خود را به آن ها می رساندند.

وی خدمات مرتبط با غذا و رستوران را از دیگر بخش های پر اهمیت در خدمات رسانی هتل به گردشگران عنوان کرد و افزود: پرسنل ماهر و آداب دان می توانند رضایت گردشگر را جذب و راهنمای تور را ترغیب به بهره گیری مجدد از خدمات یک هتل خاص کنند.

رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایران در ادامه سخنان خود به روحیه گردشگران در طول سفر اشاره و اظهار کرد: توریست فارغ از ملیت خود، فردی پرمدعا است و به واسطه میزان پولی که هزینه کرده است انتظار خدمات خوب و مناسب را دارد و می خواهد که کارهایش در اسرع وقت و به بهترین کیفیت انجام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر بخواهید یک ارزیابی از هتل های ایران داشته باشید کدام هتل ها را دارای بالاترین استانداردها می دانید به «دنیای سفر» گفت: هتل عباسی اصفهان کارهای خود در زمینه پذیرایی از گردشگران را بدون هیچ گونه عیب و نقصی انجام می دهد، سایر هتل ها هم تلاش می کنند در این زمینه رشد داشته باشند. اما نمی توان از هتل هایی که هم اکنون خدمات مناسبی را ارائه نمی دهند نام برد زیرا آن ها ممکن است در یک بازه زمانی تغییراتی را در ارائه خدمات خود به وجود آورند.

گفته های این فعال عرصه گردشگری که نزدیک به دو دهه ارتباط مستقیم با موضوع هتل داری آن هم به عنوان خدمات گیرنده را داشته است، نشان دهنده گام های رو به رشد ایران در صنعت هتل داری به عنوان یکی از حلقه های پر اهمیت صنعت گردشگری است. ارتقای خدمات هتل ها مشابه آنچه اکنون در هتل های سایر کشورهای همسایه به گردشگران عرضه می شود در کنار پذیرایی مناسب پرسنل هتل ها می تواند پازل هتل ها در ایران را تکمیل و گردشگران را به سفر دوباره به ایران ترغیب کند.

1