9 ژوئن 2024 - 20:18
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی:

۲ هزار هنرمند در جشنواره صنایع دستی فجر ثبت نام کردند

31 ژانویه 2024 - 07:30 dsfr.ir/ju545

۲ هزار هنرمند در جشنواره صنایع دستی فجر ثبت نام کردند
جشنواره صنایع دستی فجر
۲ هزار هنرمند در جشنواره صنایع دستی فجر ثبت نام کردند

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گفت: پنج هزار اثر از ۲ هزار هنرمند در دبیرخانه هشتمین جشنواره صنایع دستی فجر ثبت شده است و هنرمندان از ۱۶ کشور برای حضور و مشارکت در این رویداد اعلام آمادگی کردند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری ایرنا، مریم جلالی دهکردی روز یکشنبه - ۸ بهمن ۱۴۰۲- در نشست خبری هشتمین جشنواره بین المللی صنایع دستی و هنرهای سنتی که در کافه گالری برج آزادی برگزار شد، اظهار داشت: این رویداد حلقه ای از زنجیره ای است که بر اساس سیاست های وزارت میراث فرهنگی ایجاد شده است، همه برنامه ریزی های این رویداد بر اساس دایره های معنایی شکل گرفته است حتی انتخاب برج آزادی به عنوان نمادی از هنرهای معماری ایران و دارای دامنه معنایی وسیع، برای میزبانی جشنواره با همین هدف بوده است.

وی به سیاست تقویت توجه و تغییر رویکرد از فرهنگی به اقتصادی و اتصال صنایع دستی به ادبیات توسعه و زنجیره ارزش اشاره و توجه ویژه رئیس جمهوری به این حوزه را نشانی از تغییر جایگاه این حوزه عنوان کرد و گفت: در هشتمین دوره این جشنواره فصل جدیدی مربوط به اهل بیت(ع) باز شده است، امامزاده ها محل ارادت هنرمندان صنایع دستی به اهل بیت (ع) است.

همکاری ۲۳ دستگاه اجرایی با جشنواره صنایع دستی فجر

جلالی به پیوند نسلی، پاسداشت و هویت در پهنه جهانی به عنوان شعار هشتمین جشنواره صنایع دستی فجر اشاره کرد و گفت: معاصرسازی، آموزش تولیدکننده ها و توجه نسل جوان به عنوان مولفه های مورد نیاز برای گسترش بازار صنایع دستی است و این جشنواره محلی برای معنا پیدا کردن اصالت و ریشه ها است.

وی به انسجام درون سازمانی و مفاهمه برون سازمانی اشاره کرد و افزود: شورای سیاست گذاری جشنواره فجر صنایع دستی متشکل از ۲۳ نهادی است که در حوزه فرهنگ نقش به سزایی دارند و این جشنواره می تواند محلی برای تعامل و همگرایی بیشتر با این دستگاه ها باشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه عرضه صنایع دستی در استانها به بالندگی رسیده و طبق دستور رئیس جمهوری در مبادی شهرها بازارچه صنایع دستی دایر شده است، افزود: تاکید ما بر این است که صنایع دستی را در یک خط ممتد و از زمان خلق تا مصرف مولفه ها و ساحت های مختلف را مورد توجه قرار دهیم و تمام تلاشمان در این یکسال این موضوع بوده است.

جشنواره صنایع دستی فجر

وی جشنواره صنایع دستی فجر را جشنواره جشنواره ها دانست و گفت: پنج هزار اثر از ۲ هزار هنرمند به دبیرخانه جشنواره رسیده است، ۱۶ کشور در این رویداد مشارکت دارند، و ۳۰۰ اثر داخلی از هنرمندان داخلی است، همه تمامی مولفه های توسعه، ترویج و فروش صنایع دستی در برج آزادی طی برگزاری این رویداد، متمرکز شده و برنامه ریزی به منظور برگزاری کارگاه های متنوع، نقش آفرینی و عرضه دستاوردهای شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی، انجام شده است.

در پایان این نشست، موشن مربوط به جشنواره برای اصحاب رسانه نمایش و از پوستر جشنواره با حضور یکی از پیشکسوتان صنایع دستی و دانش آموزی سفالگر به عنوان نمادی از پیوند بین نسلی رونمایی شد.

جشنواره هشتم، گام دوم برای توسعه بازار صنایع دستی

جلالی با اشاره به برگزاری حراج تهران گفت: در مدتی که در معاونت صنایع دستی حضور دارم، ۵ مجوز حراج صنایع دستی برای ۵ داوطلب صادر کردیم، اما نتوانستند برگزار کنند. یکی از مجموعه ها حتی تا مرحله چاپ کتاب هم رفت. تلاش شد حراج صنایع دستی را برگزار کنیم و از همه سرمایه گذاران در زمینه برگزاری آن استقبال می کنیم اما برای فروش آثار فاخر، کاری را با مسئولان حراج تهران انجام می دهیم تا بتوانیم در مرحله بعدی حراج تهران، بخشی به صنایع دستی اختصاص پیدا کند. تلاش می کنم در جشنواره نهم سرو سیمین حتماً یک حراج داشته باشیم ولی این حراج، وابسته به سرمایه گذاران است تا بتواند مؤلفه های شفافیت آن را احصا کنند.

وی افزود: نظام نامه ای برای جشنواره صنایع دستی فجر تدوین شد. در جشنواره هشتم، گام دوم ما برای بزرگ کردن بازار صنایع دستی است. اکنون همه نهادها ودستگاه های اجرایی موظف شده اند که خرید عیدشان از صنایع دستی باشد. به همین دلیل اسفندماه در نهادها، نمایشگاه های صنایع دستی برپا می کنیم.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی افزود: شهرهای جهانی صنایع دستی در جشنواره هشتم صنایع دستی فجر نقش آفرینی دارند و هر کدام نمادهای خود را معرفی می کنند. بوم گردی ها و هتل ها و مناطق گردشگری در جشنواره فجر صنایع دستی سهم دارند چون صنایع دستی ظرفیت غیر قابل انکار در حوزه گردشگری است و گردشگری هنری و تجربه محور را در حوزه صنایع دستی داریم.

صنایع دستی از نمایشگاه گردشگری حذف نشده است، امسال قرار شد برای اینکه زمان بندی بهتری داشته باشیم نمایشگاه های صنایع دستی را در کشور پخش کنیم و نمایشگاه های ملی را در شهرهایی مانند سیرجان برگزار خواهیم کرد. حضور هنرمندان و آثار فاخر در غرفه های گردشگری و نمود ظرفیت های صنایع دستی همچنان در نمایشگاه گردشگری وجود دارد.

جشنواره صنایع دستی فجر

فرودگاه ها باید پیوست صنایع دستی داشته باشند

جلالی ادامه داد: ما در نمایشگاه قرآن نزدیک به دو هزار متر فضا داشتیم هر جا که بحث فروش و ارتباط بین تولید کننده و هنرمند وجود دارد حضور داریم همیشه باید در موقعیت های بهتر و زمینه سازی های بهتری که مشتریان هستند باید حضور داشته باشیم. به عنوان مثال برج آزادی محلی برای عرضه و فروش آثار استانی خواهد بود.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی های زیادی درباره گالری های صنایع دستی انجام داده ایم، گفت: باید ارزیابی همه جانبه داشته باشیم. یکی از مصوباتی که دنبال شد و به پیگیری دقیق رسید مصوبه بیمه بود که تمام کارهای آن انجام شده است. دو سالی که تأخیر افتاده بود ولی اکنون بیمه برای ۱۰ هزار نفر دوباره انجام خواهد شد.

معاون صنایع دستی گفت: شورای عالی صنایع دستی و میراث فرهنگی مصوب کرده که فرودگاه ها، پیوست صنایع دستی داشته باشند اینها اقداماتی است که باید رضایتمندی را در سه حوزه سرمایه گذار و سیاست گذاران و هنرمندان به دنبال داشته باشد.

ایجاد پایگاه های صنایع دستی در خیابان ۳۰ تیر

جلالی با اعلام اینکه در خیابان ۳۰ تیر پایگاه های صنایع دستی طراحی خواهد شد، گفت: درگاه های جدیدی برای فروش صنایع دستی قشر آسیب پذیر صنایع دستی ایجاد می کنیم در جشنواره فجر باید ریشه ها را شناسایی و در میزهای تخصصی بازار فروش پیدا کرد. فروش هم متغیرهای مختلفی دارد. فروش فقط به معنای مغازه فروش کالا نیست. ما سعی می کنیم برای تمام متغیرهایی که منجر به درآمد زایی قشر ضعیف هست کار انجام دهیم. ما تلاش کردیم تعاونی های تأمین نیاز تشکیل دهیم چون هنرمند قرار نیست خودش به تنهایی اثرش را بفروشد. الان درگاه های فروش آنلاین راه افتاده است.

معاون صنایع دستی گفت: در فیتور ۲۰۲۴ اسپانیا نمایشگاهی برگزار شده که قسمت بزرگ آن صنایع دستی است. نمایشگاه خوبی در ترکیه داشته ایم اینها اقداماتی است که برای فروش در نظر گرفته شده است. در جهان همچنان اقلام صنایع دستی مشتری دارد تلاش می کنیم موانع صادرات را برداریم. ما از حوزه موزه ای باید خارج شویم.

به گزارش «دنیای سفر»، هشتمین جشنواره بین المللی صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر با شعار «پیوند نسلی، پاسداشت هویت در پهنه جهانی» از ۲۷ بهمن تا اول اسفند در مجموعه فرهنگی برج آزادی تهران برگزار می شود.

امسال دومین دوره جشنواره صنایع دستی فجر است که به صورت بین المللی برگزار می شود، تا سال ۱۴۰۰ این رویداد ۶ دوره بود که در سطح ملی برگزار می شد، همان سال در مراسم اختتامیه وزیر میراث فرهنگی (سیدعزت الله ضرغامی) تاکید کرد که از دوره بعد این جشنواره باید به صورت بین المللی برگزار شود؛ سال گذشته اولین دوره بین المللی برگزار شد و امسال هم با برنامه ریزی و دعوت از هنرمندان صنایع دستی سراسر جهان، دومین دوره به صورت بین المللی برگزار می شود.

آیین افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره صنایع دستی فجر روز جمعه -۲۷ بهمن - در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران برگزار می شود، جشنواره و برنامه ها و رویدادهای جانبی آن مانند کارگاه آموزش و ترویج، کارگاه توسعه کسب و کار صنایع دستی و هنرهای سنتی، غرفه فروشگاهی و نمایشگاهی صنایع دستی و هنرهای سنتی، نمایشگاه عکس و میز یادمان، غرفه بومگردی، غرفه ثبت اطلاعات و گالری سرو سیمین به مدت ۴ روز -۳۰بهمن- ادامه دارد و مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز و سرو سیمین عصر روز سه شنبه -اول اسفند- در برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

1