25 فوریه 2024 - 19:12
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

ثبت ۳ هزار میراث ناملموس فرهنگی در ایران

25 نوامبر 2023 - 13:00 dsfr.ir/th3pr

ثبت ۳ هزار میراث ناملموس فرهنگی در ایران
حدیثه پاسندی
شانزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ و اقوام ایران زمین در گرگان

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه بعضی ها تلاش می کنند تا همه انسان ها را یکسان کنند ولی نتوانستند، افزود: این در تفکر کمونیسم ها هم وجود داشت ولی موفق نشدند.

به گزارش «دنیای سفر»، سید عزت الله ضرغامی شامگاه جمعه ۳ آذرماه ۱۴۰۲ در آیین اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ و اقوام ایران زمین که در محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی گرگان برگزار شد، اظهار کرد: این رویداد فرهنگی در استان گلستان با مشارکت اقوام ایران زمین بی نظیر بوده و کارهای شایسته ای در آن انجام شده است.

وی با بیان اینکه این مجلس با عظمت بوده و همه نوع مخاطب را دارد، ادامه داد: انسان ها برای این قبیله به قبیله آفریده شده اند تا نسبت به هم تمیز داشته باشند و این زیبایی اقوام است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، «اقوام» را نشان دهنده تفاوت های مختلف زبان، رفتار، گفتار، آداب، رسوم، آیین، فرهنگ و دیگر ویژگی ها دانست و افزود: بعضی ها تلاش می کنند همه انسان ها را یکسان کنند ولی نتوانستند و این را کمونیسم ها می خواستند و در تفکر آنها هم وجود داشت و تلاش هم کردند، ولی موفق نشدند.

وی با تأکید بر اینکه یکسان سازی اقوام از توطئه های غربی هاست، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب، «بدترین اتفاق در ملت را خود فراموشی می داند» و باید این را بدانیم که ایران بیش از سه هزار میراث فرهنگی ناملموس دارد که آنها در کنار هم مبین قدرت این سرزمین هستند.

ضرغامی با بیان اینکه تصویری که امروز از همدلی، اتحاد و انسجام اقوام در جشنواره استان گلستان دیدیم، بی نظیر است، اضافه کرد: باید پیام این جشنواره ها به رسمیت شناخته شود تا ماندگار باشد.

شانزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ و اقوام ایران زمین در گرگان

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه «ایران» در حوزه اقوام جزء کشورهای اولیه در جهان است، تصریح کرد: این خیلی مهم است که اقوام ما هیچ موقع با هم جنگ نداشته اند و همیشه مانند برادر در کنار هم بوده اند.

وی با تأکید بر اینکه امروز گلستان و گرگان عزیز، ویترینی از تنوع اقوام هستند که با تعامل بالا با هم زندگی می کنند، گفت: اقدام مسئولان استان در برگزاری این برنامه فاخر قابل تقدیر است.

ایده برپایی جشنواره اقوام برای نخستین بار سال ۱۳۸۴ در شهرهای گرگان و گنبدکاووس شکل گرفت و پس از چند دوره اجرا در تقویم مناسبت های سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سپس در فهرست رویدادهای سازمان گردشگری جهانی ثبت شد.

در سال ۱۴۰۲ با برنامه ریزی صورت گرفته ۳۵۰ هنرمند صنایع دستی و هنرهای سنتی از ۳۰ استان، هنرمندان صنایع دستی از افغانستان، قزاقستان و ترکمنستان و همچنین ۲۵ گروه موسیقی و آیینی اقوام مختلف از ۱۵ استان، در این دوره از جشنواره شرکت کردند.

1