22 ژوئن 2024 - 22:56

نساجی سنتی کاشان و کپو بافی دزفول جهانی شدند

17 نوامبر 2023 - 15:00 dsfr.ir/th9t3

نساجی سنتی کاشان و کپو بافی دزفول جهانی شدند
کپو بافی | صنایه دستی دزفول
کپو بافی دزفول

پرونده دو شهر صنایع دستی در رشته های نساجی سنتی (کاشان) و کپو بافی (دزفول) به ثبت جهانی رسید.

به گزارش «دنیای سفر»، مریم جلالی دهکردی معاون صنایع دستی در یادداشتی نوشت: افتخاری دیگر برای هنرمندان و صنعتگران کشورم کسب شد، اعتبار و افتخاری که بیش از هر چیز جایگاه ویژه کشورمان را در بین کشورهای دارای تمدن و جایگاه فرهنگی بیش از پیش ارتقا داد و در این حوزه نیز فاصله خود را با سایر رقبا در این زمینه بیشتر کرد.

شهر جهانی کاشان پانزدهمین و شهر جهانی دزفول شانزدهمین شهر صنایع دستی ایران محسوب می شود که پرونده های آن ها در شورای جهانی صنایع دستی وابسته به یونسکو، توسط ارزیابان این سازمان از چند سال پیش در دست بررسی بود که متأسفانه به دلیل وجود بیماری همه گیری کرونا به تعویق افتاده بود تا اینکه در نهایت با دارا بودن قابلیت های فراوان و امتیاز بسیار بالا موجودیت آن ها به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی اعلام شد.

در دنیای امروز عنوان شهرها و روستاهای جهانی می تواند نقش تعیین کننده ای در گفتمان جهانی و مراودات فرهنگی و اقتصادی داشته باشد. چرا که دیگر به عنوان یک مرکز تولید و سرمایه سازی به حساب می آیند و می توانند نگاه گردشگران، بازرگانان و سرمایه گذاران را به خود جلب کند و از این رهگذر بیشترین سود و منفعت عاید مردمان آن شهر یا جامعه محلی می شود.

در حوزه سیاستگذاری نیز همواره بیشترین بهره را از دور اندیشی و دقت نظر آقای ضرغامی که دغدغه زیادی در حوزه فعالیت های صنایع دستی دارند می بریم، چرا که اعتقاد دارند صنایع دستی علاوه ارائه زیبایی و معرفی تمدن ایرانی- اسلامی و نیز تأمین معیشت و رونق اقتصادی موجب آرامش و امنیت جوامع انسانی می شود.

ذکر این نکته را لازم می دانم که کاشان و دزفول آخرین شهرهای جهانی صنایع دستی ما نخواهند بود چرا که این کشور و تنوع و گستردگی اش، لبریز از هنرها و فرهنگ ها و ویژگی های منحصر است که سرشار از درخشندگی و تلالو و زیبایی است که رویاهای بسیاری از جوامع بشری را در خود جمع کرده است اگر چه تا کنون ثبت شهرها و روستاهایی همچون اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز، زنجان، ملایر، خراشاد، آباده، میبد، مریوان، سیرجان، لالجین، کلپورگان و قاسم آباد، هر کدام همچون آفتابی درخشان جهانی از هنر - صنعت و زیبایی را در خود جای داده اند.

یادآور می شوم که همچنان با قدرت و قوت و با همراهی و همدلی همه همکارانم در سراسر کشور در بخش های خصوصی و دولتی، نهادها و سازمان های مرتبط در راستای تقویت ارزش های معنوی و مادی صنایع دستی کشور و نیز ثبت شایسته شهرها و روستاهای جهانی همراه خواهیم بود و مفتخر به گره گشایی از دغدغه های صاحب دلان و تلاشگران عرصه اقتصاد هویت بنیان هستیم.

1