22 ژوئن 2024 - 23:40
مدیرعامل شرکت راه آهن:

آمار بلیت صادرشده گویای افزایش سفرهای ریلی است

15 نوامبر 2023 - 16:00 dsfr.ir/n6321

آمار بلیت صادرشده گویای افزایش سفرهای ریلی است
دنیای سفر
آمار بلیت صادرشده گویای افزایش سفرهای ریلی است

مدیرعامل شرکت راه آهن درباره اینکه چرا اکنون بلیت گرفتن به دشواری انجام می شود، گفت: تلاش ما این بوده که تا جایی که می توانیم بلیت را در دسترس مردم قرار دهیم؛ علی رغم بدهی ها و انباشت عدم تعمیرات از گذشته تلاش شده به مردم خدمت رسانی کنیم و آمار بلیت صادر شده هم نشان می دهد که سفرهای ریلی بیشتر شده است.

به گزارش «دنیای سفر»، سید میعاد صالحی با بیان اینکه بعد از کرونا، کشور در شرایط خاصی قرار گرفته بود، گفت: طبیعتا در سال ۱۴۰۰ کمی از فضای کرونا در نیمه دوم کاسته شد و در همان ایام تغییر دولت صورت گرفت و دولت سیزدهم مستقر شد. آن چه که از دولت دوازدهم به دولت سیزدهم به ارث رسید و آن چه در شهریور ماه و مهرماه ۱۴۰۰ به ما تحویل شد، انباشت عدم تعمیرات در حوزه لوکوموتیو و بهسازی و بازسازی خطوط بود و همچنین بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان بدهی فقط در حوزه تعمیرات لوکوموتیو از گذشته به جا مانده بود.

وی در ادامه با بیان اینکه با رفع پاندمی کرونا، تقاضاهای مردم برای مسافرت نیز افزایش پیدا می کرد، گفت: از این رو لازم بود یک تلاش مضاعف کنیم که عقب ماندگی گذشته جبران شود؛ در حالی که به جای اینکه پول داشته باشیم، بدهی داشتیم. با وجود این تلاش های زیادی انجام شد و توانستیم امکانات گذشته را که خراب شده و تعمیرات نشده بود را بازگردانیم و در خدمت مردم قرار بدهیم؛ نشان این آماری است که هم در سال ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به ثبت رسیده؛ البته طبیعی است که در سال ۱۴۰۱، با کاهش پاندمی کرونا و آرام آرام بازگشت تقاضاهای سفر، افزایش حمل مسافران را نسبت به سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ داشتیم.

مدیرعامل شرکت راه آهن ادامه داد: تلاش ها به گونه ای بود که توانستیم تعداد مسافر بیشتری را حمل کنیم و جابجایی مسافرین به گونه ای بود که در سال ۱۴۰۱ با جابجایی ۲۹ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر مسافر، ضمن این که نسبت به سال قبل آن بیش از ۴۰ درصد رشد مسافر را شاهد بودیم، رکورد تاریخ حمل و نقل ریلی مسافری ما جابجا شد؛ قبلا این رکورد مربوط به سال ۸۹ بود با ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر.

حمل و نقل ریلی مسافری با همه توان به مردم خدمت رسانی می کند

صالحی اظهار کرد: ما در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ توانستیم ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مسافر جابجا کنیم و از ابتدای سال تا نیمه آبان ۱۴۰۲ هم بیش از ۲۰ میلیون نفر مسافر را جابجا کردیم و این نشان می دهد حمل ونقل ریلی مسافری با همه توان به مردم خدمت رسانی می کند. اگر با همین نرخ پیش برویم به نظر می رسد تا پایان سال ۱۴۰۲ از مرز ۳۰ میلیون نفر عبور خواهیم کرد و رکورد سال گذشته را خواهیم شکست.

وی در پاسخ به اینکه چرا اکنون بلیت گرفتن به دشواری انجام می شود، گفت: تلاش ما این بوده که تا جایی که می توانیم بلیت را در دسترس مردم قرار دهیم؛ علی رغم بدهی ها و انباشت عدم تعمیرات از گذشته تلاش شده به مردم خدمت رسانی کنیم و آمار بلیت صادرشده هم گویای این است که سفرهای ریلی بیشتر شده؛ از طرف دیگر ما برای اینکه بتوانیم برای آحاد مردم یک فرصت برابر داشته باشیم، با همکاری شرکت های حمل ونقل ریلی مسافری، عرضه بلیت هم در آژانس ها و هم از طریق فضای مجازی و اینترنت همزمان انجام می شود.

مدیرعامل شرکت راه آهن با بیان اینکه در ماه های گذشته در ایام پایانی تابستان و ایام اربعین، تلاش کردیم زیرساخت ها را ارتقا دهیم، افزود: این اتفاق شاید در سنوات گذشته نیفتاده بود و با توجه به افزایش ضریب نفوذ اینترنت در روزمره مردم و افزایش تقاضا برای خرید اینترنتی، با همکاری شرکت های ریلی توانستیم بحث فروش همزمان اینترنتی و آژانس ها را داشته باشیم؛ زیرا بخشی از مردم شاید همچنان دسترسی مناسب به اینترنت نداشته باشند و ترجیح می دهند از مسیر آژانس ها این کار را انجام دهند، اما بخش بیشتر مردم با توجه به افزایش ضریب نفوذ اینترنت در آحاد جامعه تقاضایشان این است که بلیت را به صورت اینترنتی تهیه کنند.

نقش راه آهن و شبکه حمل و نقل ریلی بر افزایش سهم کشور در ترانزیت

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره نقش راه آهن و شبکه حمل ونقل ریلی بر افزایش سهم کشور در ترانزیت بیان کرد: برای پاسخ به این سوال، باید به سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در قانون برنامه ششم توسعه که سال ۹۴ ابلاغ شد اشاره کرد. در بند ۲۴ ایشان به توسعه حمل ونقل ریلی نسبت به سایر موارد حمل ونقل اشاره کردند و در بند ۲۵ هم به دو موضوع در بحث حمل ونقل ریلی باری اشاره شده، اتصال مراکز صنعتی و تجاری و بحث کریدور شمال.

صالحی ادامه داد: ما در شمال کشور دریای خزر را داریم که دو کریدور دارد؛ در شرق دریای خزر مرزهای ریلی ما اینچه برون به سرخس است و دو کریدور هم در سمت غربی دریای خزر داریم، یکی آستارا و دیگری مرز جلفا. در جنوب کشور هم با توجه به اینکه طول وسیعی از کشورمان خلیج فارس و دریای عمان است، بخش بندری ما فعال است و بندرعباس و بندر امام هر دو به ریل متصل هستند. پس در زمینه کریدور شمال - جنوب اگر بخواهیم بارهایی از مبادی مثل روسیه، قزاقستان و همچنین ترکمنستان را از مسیر ایران ترانزیت کنیم، یکی از مهمترین اتفاقات، بحث ترکیب ریل و بندر است.

وی خاطرنشان کرد: اینکه بتوانیم به جای ترکیب دریا و جاده، از مسیر ریلی حرکت کنیم و مسیر ریلی و دریایی را به هم پیوند دهیم، مزیت رقابتی بسیار خوبی است و به کریدور شمال - جنوب ما جذابیت بیشتری می بخشد نسبت به سایر راهگذرهایی که در کشورهای همسایه وجود دارد.

مدیرعامل شرکت راه آهن با بیان اینکه انتظار داریم سازمان بنادر اسکله رو -رو را در بندر امیرآباد که به ریل متصل است، به زودی تکمیل کند، افزود: با این کار بار می تواند از سمت چین یا از آکتائو در قزاقستان در کریدور افقی شرقی- غربی دریای خزر جابجا شود و به سمت باکو در آذربایجان یا به سمت اروپا برود. با تقویت بندر امیرآباد و احداث اسکله رو- رو، قطاری که با کشتی تا اسکله بندر امیرآباد آمده می تواند از کشتی خارج شود و روی ریل قرار گیرد و ما می توانیم آن را تا بندرعباس حمل کنیم. همچنین در حال حاضر در بندر کاسپین یا همان بندر انزلی تمهیداتی شده و امیدواریم ظرف ماه های آینده با اتصال رشت به کاسپین یکی دیگر از راه گذرهای شمالی - جنوبی را تکمیل کنیم.

کاهش مسیر ترانزیت روسیه - عربستان از طریق ایران

صالحی خاطرنشان کرد: کشور ما هم به واسطه وجود ریل، چه از سرخس تا بندرعباس و چه از اینچه برون تا بندرعباس و به لحاظ وجود دریای خزر در شمال و دریای عمان در جنوب یک موقعیت جغرافیایی بسیار پیشرفته برای ترانزیت دارد. ما در یک سال اخیر توانستیم برای نخستین بار کود پتاس را از شمال روسیه در یک مسیر ۴۸۰۰ کیلومتری تمام ریلی تا بندرعباس بیاوریم که از بندرعباس با کشتی به سمت هند حرکت کند.

وی ادامه داد: این مسیر قبلا حدود ۵۰ روز طول می کشید، به این صورت که از شمال روسیه با ریل تا دریای سیاه می رفت و از دریای سیاه به دریای مدیترانه و سپس از دریای سرخ و اقیانوس هند عبور می کرد؛ اما حالا ازطریق مسیر تمام ریلی از داخل روسیه تا بندرعباس و ترکیبی با دریا از بندرعباس تا هند حدود ۱۷ تا ۱۸ روزه انجام می شود. بدیهی است که این مسیر جذابیت زیادی نسبت به مسیر قبلی دارد و تاکنون حدود ۱۰۰۰ واگن تا این مسیر ترانزیت شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در موضوع توسعه ریلی، بحث دوخطه شدن را در دستور کار داریم، افزود: در مسیر شمالی -جنوبی سرخس به بافق به بندرعباس که ۱۶۱۰ کیلومتر است، مسیر بافق بندرعباس دوخطه شده، ولی مسیر سرخس به بافق دوخطه نشده است که آن را در دستور کار قرار داریم و در بودجه سنواتی هم گذاشته شده است. همچنین اتصال چابهار به زاهدان چهار قطعه حدودا ۱۵۰ کیلومتری است که سال گذشته قطعه اول آن از خاش به زاهدان افتتاح شد، خاش به ایرانشهر و ایرانشهر به نیکشهر و نیکشهر به چابهار هم امیدواریم تا پایان دولت افتتاح شود.

صالحی خاطرنشان کرد: در صورتی که تزریق بودجه طبق برنامه از طریق سازمان برنامه انجام شود و بتوانیم ریل را به چابهار متصل کنیم، می توانیم مزیت رقابتی جمهوری اسلامی ایران را تحقق ببخشیم، این که یک بندر در مجاورت دریاهای اقیانوسی داریم و کشتی هایی که برای حرکت نیاز به عمق زیاد دارند، می توانند در چابهار پهلو بگیرند که به ریل متصل شده است. همه این ها در دستور کار ما در راه آهن جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم است و امیدوارم تا پایان دولت بتوانیم تمام این ها را افتتاح کنیم و بهره برداری کنیم و مردم از خدماتی که راه آهن به کشور می دهد، بهره مند شوند.

وی درباره قطارهای حومه ای بیان کرد: همه جای دنیا در مجاورت شهرهای بزرگ معمولاً شهرهای اقماری وجود دارد که مردم بتوانند در آنجا سکنی بگزینند و باید بتوانند با یک حمل ونقل سریع و ایمن و با قیمت مناسب، از آن شهرک ها برای کار به شهرهای اصلی بیایند. طبیعی است که ما هم در ایران از این قاعده مستثنی نیستیم و هر روزه مردم از سمت قم، پیشوا، ورامین، گرمسار یا از سمت غرب هشتگرد، تاکستان، قزوین به تهران می آیند و ممکن است شب یا بعد از ظهر هم به شهرهای خودشان مراجعت کنند. این کار توسط قطارهای حومه ای انجام می شود که هر روز معمولاً چند رفت و برگشت دارد.

مدیرعامل شرکت راه آهن با بیان اینکه قطارهای حومه یا قطارهای ریل باس، عمر حدود ۱۰ تا ۱۲ سال دارند، افزود: بخشی از این قطارها در اختیار بخش خصوصی و یک بخش هم در اختیار راه آهن است و از این رو بخش خصوصی انتظار دارد که قیمت بلیت قطارها معقول تر شود از این سمت هم دولت تلاش دارد که قیمت ها بالا نرود و راه آهن تلاش می کند که بتواند رفاه بیشتری برای مردم فراهم کند و طبیعی است که راه آهن بابت موضوع زیان تحمل می کند.

بابت قطارهای حومه ای به شرکت رجا هر ساله چند ۱۰ میلیارد تومان می دهیم

صالحی با بیان اینکه ما بابت قطارهای حومه ای به شرکت رجا هر ساله چند ۱۰ میلیارد تومان می دهیم، گفت: برای مثال قیمت تهران تا گرمسار یا تهران تا پیشوا رقم خیلی پایینی است؛ تهران- پیشوا و ورامین کمتر از ۵۰۰۰ تومان است یا گرمسار که حدود ۱۰ هزار تومان است. با توجه به این قیمت های پایین باید به بخش خصوصی کمک کنیم که آن ها هم بتوانند کارشان را انجام بدهند و اقتصادشان تا حدی بچرخد و کمتر زیان کنند.

وی با بیان اینکه در کل دنیا تلاش بر این است که مسافر از روی جاده و حتی هوا به سمت ریل بیاید، گفت: ما تلاش می کنیم تا جایی که می شود به مردم فشار نیاید، اما از آن سمت هم یا باید زیان را به نحوی سازمان برنامه تقبل کند و در بودجه سنواتی راه آهن بگنجاند یا اینکه زیان بخش خصوصی را ما تحمل می کنیم و در این شرایط عملا راه آهن است که زیان خواهد کرد. در همه جای دنیا هم دولت ها و به طور مشخص سازمان برنامه معمولا زیان بخش مسافری را می دهد برای اینکه بتواند با توجه به تلفات جاده ای، مسافر را از روی جاده به روی ریل بیاورد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ویژگی های حمل ونقل ریلی، بیان کرد: ویژگی اول بحث ذخیره انرژی و مصرف بهینه سوخت است. ما برای هر تن بار که در مسیرهای بلند جابجا می شود، حدود ۷ تا ۱۰ لیتر سوخت مصرف می کنیم. برای مثال در مسیر ۱۶۱۰ کیلومتری از سرخس تا بندرعباس، ما به ازای هر یک تن بار بین ۷ تا ۱۰ لیتر سوخت مصرف می کنیم، ولی اگر همین بار را جاده ببرد حدود ۷۰ لیتر مصرف می کند؛ این مسیر ممکن است بین ۳۰ تا ۴۰ دلار درآمد داشته باشد، ولی حدود ۷۰ دلار یارانه سوخت می گیرد، یعنی به ازای هر یک تن جابجایی ۳۰ دلار به کشور ضرر می زند.

صالحی ادامه داد: میزان باری که سال ۱۴۰۱ حمل کردیم و مسافری که جابه جا کردیم بر اساس هر تن کیلومتر یعنی هر یک تن بار یک کیلومتر جابه جا شود ۳۵ سی سی مصرف سوخت را بهینه می کند و ذخیره انرژی دارد و به ازای هر یک نفر که یک کیلومتر جابه جا بشود ۲۰ سی سی ذخیره می شود. بر اساس آمار رسمی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در سال گذشته حاصل صرفه جویی حمل و نقل ریلی بوده است.

وی با بیان اینکه موضوع دوم بحث ایمنی است، افزود: سال گذشته بر حسب آمار رسمی در شش ماهه اول بیش از ۱۰ هزار نفر در جاده ها کشته شدند و طبق آمار رسمی بیش از ۲۰۰ هزار نفر نقص عضو یا جرحی داشتیم و این آمار زیادی است. اگر ما بتوانیم سفرهای مردم را روی ریل بیاوریم، طبیعی است که ایمنی افزایش پیدا می کند.

تشریح متوسط عمر ناوگان ریلی

معاون وزیر راه و شهرساز درباره متوسط عمر ناوگان ریلی بیان کرد: لکوموتیو مسافری سرعت بیشتر و لکوموتیو باری قدرت بیشتری دارد. لوکوموتیوهای مسافری در کشور ما عمر متوسط ۱۰ ساله دارند؛ لکوموتیوهای باری که شامل لوکوموتیوهای خیلی قدیمی و لکوموتیوهای جدیدتر می شوند، متوسط عمرشان ۳۵ سال است. در بحث واگن ها هم واگن های مسافری عمرشان حدود ۳۰ سال است و واگن های باری با توجه به نوسازی خوبی که به ویژه ما در دو سال اخیر انجام شده، متوسط عمر حدود ۲۵ سال دارند.

صالحی با اشاره به اقدامات شرکت راه آهن در سفارش گذاری حوزه ریلی با ظرفیت بخش خصوصی و تولید ناوگان، بیان کرد: به طور مثال در سال ۱۴۰۱ با تولید ۱۵۹۸ واگن باری جدید، حدود ۴۸ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد تولید داشتیم یعنی ما سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۸۰ واگن نو تولید کردیم در حالی که در سال ۱۴۰۱، ۱۵۹۸ واگن باری نو تولید کردیم و همه این ها هم تولید داخل بود و هم سرمایه گذاری بخش خصوصی.

وی با بیان اینکه یکی از گلوگاه هایی که در سنوات گذشته به آن کمتر توجه شد بحث لکوموتیوهای باری است، افزود: ما برای جابجایی بار نیاز داریم که لکوموتیوها را بازسازی و نوسازی کنیم و از همه ظرفیت ها استفاده می کنیم و البته اولویت ما استفاده از تولید داخل است و سال گذشته تولید لکوموتیو داخلی ما رکورد زد؛ البته عقب ماندگی زیاد است و ما باید چندین سال تلاش کنیم تا بتوانیم ضمن اینکه میزان متوسط عمر لکوموتیوها را پایین می آوریم، به سمت دارابودن لکوموتیوهای با قدرت بیشتر و با ضریب اطمینان بالاتر حرکت کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از اولویت های راه آهن جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم اتصال ریلی به کشورهای همسایه است، افزود: در بحث دیپلماسی حمل ونقل ریلی هم رئیس جمهور و هم وزیر راه و شهرسازی تاکید دارند که ما بتوانیم اتصالات حمل ونقلی خود را با کشورهای همسایه افزایش دهیم به ویژه در حوزه ریلی، از جمله ارتباط با کشورهای افغانستان و پاکستان. ما در حال حاضر از زاهدان تا میرجاوه حدود ۹۶ تا ۱۰۰ کیلومتر ریل داریم، ولی این ریل فوق عریض و برای بیش از صد سال گذشته است و حتما باید نوسازی شود و الان بحث های مطالعاتی در حال انجام است.

آخرین وضعیت راه آهن شلمچه - بصره

صالحی درباره وضعیت راه آهن شلمچه - بصره توضیح داد: مسیر راه آهن شلمچه - بصره پر از میدان مین است و پاکسازی این مسیر زمان زیادی می برد. تاکنون بیش از ۱۶۰۰ مین در این مسیر کشف یا خنثی شده تا توانستیم حدود ۱.۵ کیلومتر ریل احداث کنیم؛ بعد باید زیرسازی و سپس روسازی انجام شده و ریل گذاری انجام شود تا بتوانیم وارد خاک عراق شویم. طی تفاهمی که با طرف عراقی داشتیم، حدود دو ماه گذشته با حضور معاون اول ریاست جمهوری و نخست وزیر جمهوری عراق، در نقطه صفر مرزی یک کلنگ زنی صورت گرفت برای اینکه کار ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: ما سه قسمت در این پروژه داریم؛ حدود ۱۶ کیلومتر مسیر ابتدایی است که باید مین روبی شود و طرف ایرانی دارد انجام می دهد، یک مسیر ۱۶ کیلومتری دیگر باقی می ماند که تا اروندرود در میان بصره آن جا جزیره سندباد است و ما از روی این رود باید پلی را بزنیم که مشخصات ویژه ای دارد و در قسمتی باید بازشو باشد؛ بعد از آن جا با توجه به نقشه جدیدی که راه آهن عراق به ما تحویل داده با طی مسافت کوتاهی وارد ایستگاه جدید در حوالی بصره خواهد شد و از آن جا هم متصل است تا کربلا.

مدیرعامل شرکت راه آهن با بیان اینکه قطار ترکیبی تهران- کربلا در ایام اربعین راه اندازی شده بود، افزود: با این قطار زائران از تهران تا نقطه صفر مرزی می روند و حدود سی و چند کیلومتری که منقطع است را با اتوبوس طی می کنند و سپس وارد ایستگاه راه آهن بصره می شدند و از آن جا حدود ۸ ساعت با قطار تا ایستگاه کربلا طول می کشد و تلاش ما این است که با توجه به این که بخشی از موانع رفع شده، با اتصال این مسیر ریلی که هم ارزان و هم ایمن است، یک ارتقا خوب برای همبستگی دو ملت ایران و عراق صورت بگیرد.

1