23 ژوئن 2024 - 18:26
در موزه فرش؛

نخستین رویداد فرش عشایری برگزار می شود

11 نوامبر 2023 - 11:20 dsfr.ir/bs3g5

نخستین رویداد فرش عشایری برگزار می شود
Carpet Museum of Iran
موزه فرش ایران کجاست؟

نخستین رویداد فرش تهران روز شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ در موزه فرش ایران برگزار می شود.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، نمایشگاه فرش عیاری شامل ۴۰ تخته فرش و دستبافت است که تعداد زیادی از آنها متعلق به آرشیو گنجینه موزه فرش ایران است و برای نخستین بار به نمایش در خواهد آمد. ‎

نمایشگاه فرش عشایری به همت موزه فرش ایران از ۲۰ آبان ماه برپا می شود و تا ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

فرش های دستباف با توجه به مناطق و خاستگاه خود، دارای خصوصیات و ظاهر مختلفی است. یکی از زیبا و اصیل ترین فرش های دستباف ایران، فرش دستباف عشایری است. با توجه به وسعت بالای مناطق عشایری در ایران، این فرش ها جایگاه بسیار مهمی را در ایران دارند.

این فرش ها همواره با توجه به خاستگاه عشایرنشین از محبوبیت زیادی در میان ایرانیان و تاجران خارجی داشته اند.

موزه فرش ایران کجاست؟

بنیان گذاری: ۱۳۵۶
مکان: تهران، ایران
گونه: موزه
بنیان گذار: فرح پهلوی
رئیس: محمد جواد اینانلو شاهوردی
معمار: عبدالعزیز فرمانفرمائیان
مالک: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
وبگاه: http://www.carpetmuseum.ir

موزه فرش ایران

موزهٔ فرش ایران یکی از موزه های استان تهران است. این موزه با درخواست شهبانو فرح پهلوی ساخته شد و در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ به وسیلهٔ وی گشوده شد. این موزه در ضلع شمالی پارک لالهٔ تهران واقع شده است. در این موزه فرش های بسیار نفیس از سراسر ایران که حاصل کار هنرمندان مشهور می باشد به نمایش گذاشته شده است. هدف از تشکیل این موزه را می توان پژوهشی در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصهٔ فرش ایرانی دانست. این موزه شامل سایر محصولات از قبیل گلیم هم می شود.

ساختمان موزه فرش

موزهٔ فرش ایران در خیابان کارگر شمالی تقاطع دکتر فاطمی یا به عبارتی دیگر در ضلع شمال غربی پارک لاله و در فضایی به وسعت ۱۲٬۰۰۰ متر مربع واقع شده است. این موزه در سال ۱۳۴۰ به صورت ناتمام به منظور گالری فرش ساخته شد و به مدت ۱۵ سال به صورت متروکه باقی ماند و سپس در اوایل سال ۱۳۵۵، کار تعمیرات و تغییرات کلی آن آغاز و در نهایت روز ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۵۶ رسماً افتتاح گردید.

ساختمان موزه ۳٬۴۰۰ متر مربع مساحت دارد و آذین های نمای بیرونی آن شبیه دار قالی است. طراح بنای این موزه، عبدالعزیز فرمانفرمائیان است. ساختمان دارای دو تالار است و برای نمایش انواع قالی های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می گیرد. طبقهٔ همکف این موزه برای نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقهٔ دوم آن برای برگزاری نمایشگاه های موردی و فصلی در نظر گرفته شده است.

ویژگی های موزه فرش

موزهٔ فرش ایران دارنده با ارزش ترین نمونه های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دورهٔ معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار می آید. معمولاً حدود ۱۳۵ تخته از شاهکارهای قالی ایران، بافت مراکز مهم قالی بافی مانند کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان، کردستان و جز آن ها، در تالار طبقهٔ هم کف به معرض نمایش گذاشته می شود. همچنین در این نمایشگاه تابلوفرش های نفیس تبریزی، فرش تبریز به نمایش درمی آید که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. در این نمایشگاه نمونه هایی از قالیچه های تصویری شاهنامهٔ بایسنغری به نمایش درآمده است که گوشه هایی از ادبیات، اسطوره، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می دهد.

در کتابخانهٔ موزه حدود ۳٬۵۰۰ جلد کتاب به زبان های فارسی، عربی، فرانسه، انگلیسی و آلمانی در اختیار هنردوستان و پژوهشگران قرار می گیرد. پژوهش در سوابق، تحولات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش، خاصه در ایران، گردآوری و خریداری نمونهٔ انواع قالی های دست بافت ایرانی و برگزاری نمایشگاه های موقت از فرش ایران و سایر نقاط جهان، از اهداف موزه به شمار می آید.

سایت موزه فرش ایران

وب سایت موزه فرش ایران با آدرس http://www.carpetmuseum.ir در دسترس است.

1