ضرغامی در دیدار با وزیر ازبکستانی:

آماده لغو روادید با ازبکستان هستیم

17 اکتبر 2023 - 20:30 dsfr.ir/1l4q1

آماده لغو روادید با ازبکستان هستیم
سفر عزت الله ضرغامی به ازبکستان
سفر وزیر میراث فرهنگی، صنایه دستی و گردشگری به ازبکستان

عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به ازبکستان سفر کرده است، در دیدار با یکی از وزیران دولت ازبکستان از اعلام آمادگی ایران برای لغو روادید بین دو کشور خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، به نقل از خبرگزاری ایسنا، ضرغامی که برای حضور در نشست مجمع عمومی و شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) به شهر سمرقند سفر کرده است، در دیدار با عزیز عبدالحکیم اف وزیر اکولوژی ازبکستان پیشنهاد لغو روادید بین ایران و ازبکستان را مطرح کرد و افزود: اقدامات لازم انجام شده و ما در ایران پیگیر این هستیم که لغو روادید را بین دو کشور اجرایی کنیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به تلاش های دولت ازبکستان برای توسعه گردشگری، اظهار کرد: رئیس جمهوری ازبکستان از سال های گذشته توجه خوبی به حوزه گردشگری دارد. یکی از کارهای خوب رئیس جمهوری ازبکستان انتخاب شما به این مسئولیت بوده است که انگیزه و توانمندی زیادی دارید و می توانید اتفاقات خوبی را رقم بزنید.

ضرغامی گفت: وقتی بخارا را بازدید کردم احساس کردم ما و شما چقدر به هم نزدیک هستیم. ما از آمدن گردشگران ازبکستانی به ایران حمایت می کنیم و همچنین اعتقاد داریم گردشگران ایرانی که قصد سفر خارجی دارند ازبکستان را با توجه به وجود سمرقند و بخارا در اولویت قرار دهند.

او اضافه کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که پیش تر با شما صحبت کردیم درباره گردشگری زمینی بود. قرار است با حضور مدیران ترکمنستان، مسیر تردد گردشگران سه کشور ایران، ازبکستان و ترکمنستان را تسهیل کنیم تا تردد زمینی راحت تری داشته باشند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خطاب به وزیر اکولوژی ازبکستان در ادامه این پیشنهاد گفت: شما با بسیاری از کشورها در لغو روادید اقدامات خوبی انجام داده اید، این لغو روادید را درباره ایران نیز انجام دهید.

عزیز عبدالحکیم اف وزیر اکولوژی، محیط زیست و تغییرات اقلیمی ازبکستان نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از دیدار با ضرغامی در سمرقند، بیان کرد: امیدوارم در ادامه این دیدار در آینده نتایج مناسبی داشته باشد.

او گفت: در نظر داریم در آینده کارهای بزرگی در حوزه گردشگری انجام دهیم و در سال ۲۰۲۵ در شهر بخارا یک مراسم ویژه برای گردشگری برگزار خواهیم کردیم.

وزیر اکولوژی ازبکستان گفت: در دیدار با شما در شهر باکو توافق کرده بودیم یکی از شهرهای ازبکستان را به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۲۵ معرفی کنیم و از تمام وزرا برای حضور در این مراسم دعوت می کنیم. همچنین در شهر سمرقند یک دانشگاه با موضوع گردشگری تأسیس کردیم، در این دانشگاه دو استاد از ایران و شش دانشجوی ایرانی داریم. من رئیس همین دانشگاه هستم.

وزیر اکولوژی، محیط زیست و تغییرات اقلیمی ازبکستان همچنین با اشاره به سفر خود به تهران یادآور شد: پژوهشکده ای را در حوزه صنایع دستی در سفر به ایران دیدیم و قصد داریم در یکی از دانشگاه های سمرقند این پژوهشکده راه اندازی شود و در سفر بعدی شما به ازبکستان از این مجموعه بازدید کنید.

او همچنین بیان کرد: من در سفر به تهران مناظر زیبایی را دیدم و یکی از زیبایی های بی نظیر تهران ساختمان هایی با معماری و طراحی زیبا بود.

در این دیدار، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری، محمدعلی اسکندری سفیر ایران در ازبکستان و سیدمحمدحسین حجازی مسئول دبیرخانه هلدینگ گردشگری و تفریحات شهر تهران نیز حضور داشتند.

ضرغامی پیش تر از ارائه طرح لغو روادید ایران با بیش از ۶۰ کشور سخن گفته بود. به گفته این مقام دولت، کشورهایی که پیشنهاد لغو روادید با آن ها مطرح است، شامل کشورهای همسایه، مجاور، مسلمان، حوزه تمدنی، پیمان شانگهای و بریکس است.

1