رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران خبر داد

لغو ویزای گردشگری ایران با ازبکستان

20 فوریه 2024 - 12:10 dsfr.ir/wb08q

لغو ویزای گردشگری ایران با ازبکستان
Tourism Doing Business - Investing in Uzbekistan
قصد ازبکستان برای لغو ویزای ایرانی ها

رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران از احتمال لغو ویزای ازبکستان برای شهروندان ایرانی خبر داد. ویزای ایران از ۱۵ بهمن ماه برای شهروندان ازبکستان یکطرفه لغو شده است.

به گزارش «دنیای سفر» روشن گولیاموف (پهلوان) (Ravshan Gulyamov) رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران که از جمله شخصیت های با نفوذ ازبکستان به شمار می آید و معاون رییس فدراسیون کشتی در ازبکستان و سرمربی کشتی استان سمرقند است، با طرح این دغدغه که «چرا ایرانی ها به سمرقند سفر نمی کنند؛ شهری که حس و بوی ایران را دارد»، به دنبال گسترش روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی دو کشور است. او اعتقاد دارد با خواهرخوانده نامیدن شهرها دیگر نمی توان اهداف اقتصادی و فرهنگی را دنبال کرد و یا سطح تجارت بین کشورها را افزایش داد.

گولیاموف که قهرمان کشتی است و در ازبکستان بیشتر با نام «پهلوان» شناخته می شود، به انگیزه هفدهمین نمایشگاه گردشگری به تهران سفر کرده بود. او در گفت وگو با ایسنا، درباره اراده کشورش برای لغو ویزا با ایران، با توجه به اینکه از ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۲ (چهارم فوریه ۲۰۲۴) ویزای ایران یکطرفه برای شهروندان ازبکستان لغو شده است، اظهار کرد: این اتفاق خواهد افتاد. حدود دو ماه پیش اعلام شد ویزای ازبکستان لغو می شود و قرار است این طرح از سوی مجلس عالی ازبکستان بررسی شود.

او گفت: ما می خواهیم با ایران رفت وآمد فرهنگی و تجاری داشته باشیم. در گذشته هیچ قراردادی بین ایران و ازبکستان وجود نداشت، اما درحال حاضر حدود ۳۶ قرداد بین دو کشور امضا شده است. با این شرایط فکر می کنم ازبکستان ویزا را برای ایرانی ها لغو خواهد کرد، اما لازم است این طرح در مجلس عالی مصوب شود. ویزای ازبکستان نه فقط برای ایران، احتمالا برای کشورهای بیشتری لغو شود، چون ما می خواهیم سطح تجارتمان را با دنیا گسترش دهیم، ضمن اینکه تجارت اقتصادی و فرهنگی با ایران برای ازبکستان ارزش افزوده دارد. انجمن دوستی ازبکستان و ایران هم در این مسیر دیدارهایی با برخی مقامات ایران داشته است.

رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران درباره پایین بودن سطح رفت وآمد مردم دو کشور، اظهار کرد: قدیم سختی آمد و شد بین ایران و ازبکستان زیاد بود. یک پرواز وجود داشت که بلیت آن هم بسیار گران بود. درحال حاضر دو خط هوایی بین ایران و ازبکستان وجود دارد، ضمن اینکه کیش هم مایل است خط هوایی مستقیمی با ازبکستان داشته باشد. مذاکرات دیگری هم داشتیم که تعداد پروازها بین بخارا و مشهد افزایش یابد. از طرفی، رقابت بین ایران و مقصدهای دیگر برای اتصال به ازبکستان بیشتر شده است و این موضوع، انگیزه ایران را برای افزایش پروازها بیشتر خواهد کرد.

او افزود: درحال حاضر پرواز و سفر از ازبکستان به دبی و قطر به مراتب از ایران ارزان تر تمام می شود. یک سفر به ایران برای ازبکستانی ها بین ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار خرج برمی دارد، فقط هزینه پرواز رفت و برگشت ازبکستان ایران حدود ۴۵۰ دلار می شود، درحالی که با ۶۰۰ دلار می توانند از ازبکستان به دبی سفر کنند و با ۳۰۰ دلار می توانند یک هفته به قطر بروند. با این هزینه ها، قطعا انتخاب مردم ازبکستان سفر به دبی و قطر است.

راهنمای سفر به سمرقند | Travel Guide To Samarkand

رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران با اشاره به اصالت و ریشه مشترک هویت مردم ایران و ازبکستان، گفت: اگر ایرانی باشید حتما یک بار در زندگی خود باید سمرقند و بخارا ببینید و ما معتقدیم اگر یک بار این دو شهر را ببینید هر سال دوست دارید به آنها سفر کنید، به ویژ در نوروز سمرقند. مردم ازبکستان بسیار مهمان دوست هستند، غذاهای بسیار خوشمزه ای دارند. ازبکستان فقط آثار باستانی ندارد، طبیعت آن هم جذاب است.

او افزود: در این سفر با هلال احمر ایران مذاکراتی داشتم که حتی درمانگاهی را احداث کنیم تا گردشگری درمانی و سلامت در ازبکستان هم توسعه یابد.

پهلوان گفت: پزشکان و متخصصان ایرانی بسیار ماهر هستند، حتی از ترکیه بهترند، ولی مردم ازبکستان برای درمان بیشتر به هندوستان و ترکیه می روند، درحالی که هزینه های پزشکی در ایران بسیار ارزان تر است، اما مردم ازبکستان از آن اطلاعی ندارند. در کل سمرقند فقط یک آژانس در زمینه گردشگری سلامت ایران کار می کند، با این یک آژانس که نمی شود درست به مردم درباره تخصص های درمانی و هزینه های آن در ایران آگاهی داد.

رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران افزود: مردم ازبکستان، ایران را به درستی نمی شناسند، با اینکه ریشه های تاریخی و فرهنگی بسیار مشترکی دارند. آنها فکر می کنند ایران یک کشور اسلامی است که فقط برای زیارت مشهد می توانند به آن سفر کنند.

1