استاندار مازندران:

جنگل های هیرکانی ظرفیتی برای جذب گردشگر

28 سپتامبر 2023 - 13:40 dsfr.ir/dy1du

جنگل های هیرکانی ظرفیتی برای جذب گردشگر
همایش بین المللی گردشگری در بابلسر
استاندار مازندارن در همایش بین المللی گردشگری مازندران در شهر بابلسر

استاندار مازندارن با اشاره به اینکه ما متمدن ترین مردمان جهان را داریم که توانستند بی نظیرترین جنگل های هیرکانی را حفط کنند، گفت: جنگل های هیرکانی به ظرفیتی برای جذب گردشگر تبدیل شده است.

به گزارش «دنیای سفر»، سید محمود حسینی پور امروز در همایش بین المللی گردشگری که در بابلسر برگزار شد، اظهار کرد: در طول سال بیش از ۲۰ میلیون جمعیت شناور در قالب گردشگر و مسافر خارجی و داخلی وارد مازندران می شوند، از مهم ترین ظرفیت های استان سه بندر استراتژیک است که وجه تمایز ما نسبت به سایر استان ها به شمار می آید.

این مسئول کشاورزی و آبزی پروری را مسیر جدید برای جذب گردشگر دانست و گفت: مازندران رتبه اول تولید محصولات کشاورزی را در کشور دارد با سازماندهی این فرصت می توانیم شاهد آشتی انسان و طبیعت باشیم.

حسینی پور مسیر سوادکوه را یکی از گذرگاه های مازندران برای جذب گردشگر دانست و ادامه داد: مسیر راه ریلی مازندران به واسطه منابع طبیعی موجود توجه گردشگران را به خود جذب می کند.

وی با بیان اینکه وجود سه فرودگاه در مازندران موجب شد تا زیرساخت های گردشگری در این استان فراهم باشد، تصریح کرد: دو فرودگاه مجوز پرواز بین المللی دارند. همچنین تنها بندر ریلی متصل به رورو ظرفیتی است که می تواند تحولات بزرگی را در گردشگری ایجاد کند.

استاندار مازندران وجود ۷۷ مرکز علمی دانشگاهی در استان را در تعامل علمی با کشورهای همسایه اثر گذار و عامل جذب گردشگر دانست و یادآور شد: یک هزار و ۶ مقاله در حوزه گردشگری توسط پژوهشگران مازندران منتشر شده که نشانگر فضای گسترده علمی استان است.

این مسئول درباره اهداف این نهاد در حوزه گردشگری اظهار کرد: یکی از اهداف ما استفاده از گردشگری داخلی در تحکیم انسجام ملی است چرا که بسیاری از مراودات اقتصادی در مازندران محقق می شود.

حسینی پور، اشتغالزایی، حفظ و ارتقاء صنایع دستی، حفاظت و صیانت از مواریث طبیعی و فرهنگی، حفظ تالاب ها به ویژه تالاب میانکاله و جنگل های هیرکانی، حفاظت از آثار تاریخی موزه ها و سایت موزه ها، تسهیل و تسریع جذب و به کارگیری سرمایه گذاری، سفر دریایی به عنوان جاذبه ویژه دریای خزر میان مازندران و کشورهای همسایه، برداشتن روادید برای توسعه فروش صنایع دستی، حفاظت از بناهای تاریخی و توسعه گردشگری سلامت اولویت نخست ما در حوزه گردشگری به شمار می آید.

استاندار مازندران، هدف از برگزاری این رویداد را معرفی فرهنگ غنی مازندران به دیگر کشورها یاد کرد و افزود: شخصیت بی نظیری مانند نیما یوشیج در استان داریم که طرفداران بسیاری در کشورهای همسایه دارد، این امر می تواند بستر گردشگری فرهنگی و ادبی استان باشد.

حسینی پور با بیان اینکه مازندران ظرفیتی بزرگ برای جذب سرمایه گذاران خارجی است، تصریح کرد: از تمامی سرمایه گذاران خارجی برای حضور و فعالیت اقتصادی در مازندران دعوت می کنیم.

"صادق برزگر" مدیرکل میراث فرهنگی مازندران نیز این استان را غنی از مواریث طبیعی و فرهنگی خواند و اظهار کرد: طی سفر هیاتی متشکل از استاندارمازندران، مدیران دولتی و بخش خصوصی در تیرماه سال جاری به روسیه با تصویب برگزاری این همایش مقرر شد تا ضمن معرفی ظرفیت های گردشگری استان خبر لغو روادید گروهی نیز با حضور مسئولان و بخش خصوصی روسیه اعلام شود.

وی افزود: در این همایش نمایشگاه توانمندی های استانی در ۳۵ غرفه شامل گردشگری و صنایع دستی را در کنار برگزاری جشنواره غذا با معرفی ۴۳ نوع غذای بومی مازندران برپا شده است.

توسعه گردشگری با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی

"محسنی بندپی" نایب رییس کمیسیون گردشگری مجلس نیز با اعلام اینکه در دولت سیزدهم اقدامات خوبی برای توسعه گردشگری مازندران برداشته شده است، اظهار کرد: در پهنه استان شاهد گشایش های بسیار در عرصه گردشگری هستیم.

وی وجود سه فرودگاه و سه بندر در مازندران را ظرفیت خوبی برای گردشگری و توسعه اقتصادی داست و ادامه داد: ۴۷۰ کیلومتر ساحل و پهنه وسیع طبیعی در کنار فرهنگ اصیل و غنی مازندران را به منطقه ویژه گردشگری تبدیل می کند.

محسنی بندپی با اشاره به اینکه صنایع دستی ما در مظلومیت قرار گرفته است و تاکنون از ظرفیت بخش خصوصی درست استفاده نشد، خاطرنشان کرد: توسعه امری گروهی است و فرهنگ آن باید از زمان رشد تا بزرگسالی به نسل آینده آموزش داده شود.

مازندران نیازمند مدیریت توسعه گرا است

"حجت الاسلام والمسلین قلی پور" امام جمعه بابلسر نیز ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: اگر امروز این رویداد برگزار می شود به برکت غیرت ایثارگران و شجاعت شهدا است.

وی افزود: صنعت گردشگری در جهان طرفداران زیادی دارد اگر به درستی به آن نگریسته شود اثرگذار است.

جنگل های هیرکانی به ظرفیتی برای جذب گردشگر تبدیل شده است

امام جمعه بابلسر، با اشاره به اینکه در متون روایی از معصومین به طور مستمر توصیه به سیر و سفر شده است، تصریح کرد: برخی به دلیل نبود فهم درست دین مداری را مانع گردشگری می بینند در حالیکه دین به مساله سیروسیاحت، تفریح سالم و حرکت توام با تفکر تاکید شده است.

خطیب نماز جمعه بابلسر با بیان اینکه گستره طبیعی مازندران و ظرفیت های غنی آن مدیریتی توسعه گرا می طلبد، اظهار کرد: رهبری فرمودند، استانی که جنگل و دریا دارد نباید بیکار داشته باشد.

1