15 آوریل 2024 - 07:03

فصل جدید گردشگری مازندران - روسیه

26 سپتامبر 2023 - 10:30 dsfr.ir/2g6ix

فصل جدید گردشگری مازندران - روسیه
احمد قربانی
گردشگران خارجی در مازندران

دیپلماسی همسایگی دولت سیزدهم سبب شده تا بستر ارتباطات صنعت گردشگری مازندران با روسیه بویژه با شهرهای قفقاز شمالی فراهم بشود که به اعتقاد صاحبنظران امر تشکیل انجمن گردشگری طرفین در به ثمر رسیدن زودهنگام این دیپلماسی با "حذف روادید بین گردشگران مازندران و روسیه " بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش «دنیای سفر»، شهرستان های مازندران با برخورداری از جاذبه های منحصر به فرد طبیعی و تاریخی به گفته کارشناسان گردشگری اطلس تمام نمای گردشگری ایران است که هر مسافر و گردشگری داخلی و خارجی کافی است یکبار از این اقلیم دیدن کند تا مجذوب زیبایی های آن شود.

وجود آبشارها، آب های سرد و گرم معدنی، بوستان های جنگلی، غارها، چشمه ها، دریاچه، یادمان های تاریخی، صدها مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و به ویژه نزدیکی کوه، دریا و جنگل این منطقه را به عنوان قطب مهم گردشگری در کشور و حتی جهان مطرح کرده است.

افزون بر ۳۰درصد جمعیت سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفری استان مازندران در شهرستان های نور، نوشهر، چالوس، تنکابن عباس آباد، کلاردشت و رامسر واقع در غرب مازندران سکونت دارند و آب و هوای این منطقه جلگه ای معتدل، مرطوب و کوهستانی سرد و نیمه مرطوب است و اقتصاد این اهالی برپایه کشاورزی، دامداری و صنعت گردشگری استوار است.

وجود ۲ فرودگاه در شهرستاهای رامسر و نوشهر، بندر نوشهر و بی نظیرترین جنگل های کشور و جهان در غرب مازندران از دیگر ویژگی های این منطقه محسوب می شود.

نگاه دولت سیزدهم نیز در سطوح بین الملل، توسعه ارتباطات و مناسبات با کشورهای همسایه است و در این راستا فعال کردن راه گذرهای بین المللی از جمله گذرگاه شمال - جنوب در حوزه دریایی و تجاری کشور ارتباط موثری با کشورهای حاشیه خزر و روسیه دارد.

دولت این نگاه را نه تنها محدود به دیپلماسی سیاست خارجی نکرده، بلکه این ظرفیت را برای استان ها هم در نظر گرفته است و به استان های مرزی هم این اختیار را داده است تا با استفاده از ظرفیت های استانی خود در به ثمر رسیدن دیپلماسی همسایگی نقش ویژه ایفا کنند.

به همین منظور استان های مرزی گیلان، مازندران و گلستان در همجواری دریای مازندران (کاسپین) برای تحقق راه گذر شمال - جنوب با استان های همسایه خود هماهنگی ها و فعالیت های خوبی دارند.

کارشناسان امر معتقدند سهم اقتصاد حوزه گردشگری ایران از حضور گردشگران روسی بسیار ناچیز بوده چرا که اغلب گردشگران روسی تا قبل از دولت سیزدهم از ظرفیت های گردشگری منحصربفرد ایران، خطه شمال و مازندران بی اطلاع بودند و نمی دانند این منطقه چه بهشتی دارد.

دریای خزر با وسعت ۶۰۰ هزار و ۳۸۴ کیلومتر مربع بزرگترین دریاچه یا کوچک ترین دریای جهان محصور در خشکی؛ ثروتی بزرگ در شمال ایران و کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان است، دست کم ۱۵ میلیون نفر ساکنان حاشیه خزر هستند و سواحل شمال ایران نیز سالانه میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی را پذیراست.

رئیس جمهور کشورمان در اول بهمن سال گذشته پس از بازگشت سفر ۲ روزه از روسیه گفت : بدون تردید توسعه روابط با روسیه به امنیت و رفاه دو ملت کمک خواهد کرد.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در خصوص دستاوردهای این سفر افزود: گسترش همکاری های دوجانبه تهران و مسکو حتما برای منطقه و عرصه بین الملل امنیت ساز خواهد بود.

غرب مازندران از قابلیت های بی نظیر فراوانی بهره مند است و هم اکنون خیلی از گردشگران حاشیه خلیج فارس از جمله عراق، قطر، لبنان و کویت برای استفاده از این ظرفیت ها وارد این منطقه شدند که به اعتقاد کارشناسان در شناساندن و معرفی این ظرفیت ها در ادوار گذشته کوتاهی شده اما دولت سیزدهم با راهبرد دیپلماسی همسایگی بستر ارتباطات اقتصادی و سیاسی و گردشگری با کشورهای منطقه اوراسیا را فراهم کرده است.

در این پیوند معاون هماهنگی امور اقتصادی و گردشگری استاندار مازندران با اشاره به دیپلماسی فعال گردشگری دولت سیزدهم که با سفر استاندار مازندران به روسیه شتاب گرفت، گفت که با حذف روادید گردشگری بین ایران و روسیه بزودی با حضور نمایندگان وزارت خارجه روسیه و ایران در رویداد بین المللی گردشگری در بابلسر اجرایی می شود.

حسن خیریانپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در بابلسر افزود: : با هماهنگی های صورت گرفته بین وزارت امور خارجه و همچنین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران مقرر شد اولین گروه آژانس های گردشگری روسیه که به مازندران سفر خواهند کرد، روادیدشان حذف شود.

وی ادامه داد: سفر استاندار به روسیه دستاوردهای ارزشمندی در ابعاد مختلف اقتصادی و گردشگری به همراه داشته که برگزاری رویداد بین المللی گردشگری در بابلسر هم در راستای همین سفر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و گردشگری استاندار مازندران گفت: با هماهنگی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری همزمان با پنجم مهر روز جهانی گردشگری این رویداد بین المللی با حضور مهمانان داخلی و خارجی در بابلسر برگزار می شود.

خیریانپور با بیان این که، برگزاری این رویداد تحولی شگرفت در صنعت گردشگری مازندران ایجاد خواهد کرد، گفت: ظرفیت های گردشگری مازندران در حوزه سلامت، کشاورزی، طبیعت گردی و محیط زیست معرفی خواهد شد.

خیریانپور ادامه داد: در این همایش نمایشگاهی از ظرفیت های ممتاز تولیدی و صنایع دستی این استان در معرض دید قرار می گیرد.

1