7 دسامبر 2023 - 20:14

«کاروانسرای افضل» شوشتر ثبت جهانی شد

22 سپتامبر 2023 - 07:30 dsfr.ir/ml8wu

«کاروانسرای افضل» شوشتر ثبت جهانی شد
ویکی مدیا
کاروانسرای افضل شوشتر

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: «کاروانسرای افضل» شوشتر از سوی سازمان یونسکو ثبت جهانی شد.

به گزارش «دنیای سفر»، محمد حسین ارسطو زاده عصر یکشنبه در گفتگویی رسانه ای اظهار کرد: کاروان سرای افضل شوشتر به همراه ۵۳ کاروانسرای دیگر کشور در قالب پرونده «کاروانسراهای ایران» به عنوان بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید.

وی افزود: در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو که در ریاض عربستان برگزار شد، روز، یکشنبه ۲۶ شهریورماه ۱۴۰۲، پرونده «کاروانسراهای ایران» تأیید شد و به ثبت رسید.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ادامه داد: بدین ترتیب، «کاروانسراهای ایران» بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در فهرست جهانی یونسکو است.

کاروانسرای افضل یا سرای افضل مجموعه ای مربوط به دوره قاجار است و در شوشتر، خیابان طالقانی، کوچه سنگ فرش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۴۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا توسط خاندان افضل در کنار محله قدیمی دُلدُل ساخته شده است. خاندان افضل که از خانواده های معروف و قدیمی شوشتر هستند اغلب به شغل تجارت مشغول بوده اند. ویکی پدیا

«کاروانسرای افضل» شوشتر

کاروانسرای افضل کجاست؟

کاروانسرای افضل یا سرای افضل مجموعه ای مربوط به دوره قاجار و یکی از میراث جهانی ایران است. این کاروانسرا در شوشتر، خیابان طالقانی، کوچه سنگ فرش واقع شده و در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۴۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این کاروانسرا در ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ (۱۷ سپتامبر ۲۰۲۳) در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO)، با پرونده چندین کاروانسرای ایران به عنوان بیست و هفتمین میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این کاروانسرا چهاردهمین میراث جهانی در شهر تاریخی شوشتر است.

این بنا توسط خاندان افضل در کنار محله قدیمی دُلدُل ساخته شده است. خاندان افضل که از خانواده های معروف و قدیمی شوشتر هستند اغلب به شغل تجارت مشغول بوده اند.

ویژگی بنای کاروانسرای افضل

بنا در چهار طبقه ساخته شده است که شامل طبقات هم کف، اول، شبستان (زیرزمین) و شوادان می باشد. در سکوی دور حیاط تزئینات آجری به صورت فخرومدین کار شده است. در دیگر بخش های بنا سایر نقوش آجری و طرح های خوون چینی خفته و راسته و حصیری، اجرا شده است. در کف سازی حیاط قاب آجری به کار رفته و همچنین نیم ستونهایی که در آن مصالح آن از سنگ و ملات سیمان و گچ به کار رفته است. معماران این بنا از معماران برجسته شوشتر به نام فردی نژاد و معماریان بوده اند.

کاربری نمایشگاه صنایع دستی
در حال حاضر این کاروانسرا محل دائمی نمایشگاه صنایع دستی است و در غرفه های مختلف آن کارگاه های صنایع دستی برپا می شود. کاروانسرای افضل بزرگ ترین مرکز تولید صنایع دستی استان خوزستان به شمار می رود و صنعتگرانی در رشته های مختلف هنری در آن فعالیت دارند.

ثبت در فهرست میراث جهانی

در ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ در جریان چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض، کاروانسرای افضل به همراه ۵۳ کاروانسرای تاریخی دیگر (جمعاً ۵۴ کاروانسرا در ۲۴ استان ایران) تحت عنوان کاروانسراهای ایرانی در فهرست میراث جهانی قرار گرفتند. این مجموعه جهانی به عنوان بیستمین و هفتمین اثر جهانی کشور ایران شناخته می شود.

1