25 فوریه 2024 - 19:29
رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه استان خبر داد:

ثبت دومین اثر تاریخی لرستان در فهرست جهانی یونسکو

21 سپتامبر 2023 - 10:00 dsfr.ir/a11td

ثبت دومین اثر تاریخی لرستان در فهرست جهانی یونسکو
میراث آریا
کاروانسرای چمشک در شهرستان پل‌دختر در جنوب استان لرستان واقع شده

رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه لرستان گفت: کاروانسرای چمشک بعنوان دومین اثر تاریخی استان به همراه ۵۴ کاروانسرای دیگر در قالب پرونده کاروانسراهای ایران ثبت جهانی شد.

به گزارش «دنیای سفر»، مجتبی رومانی بیست و هشتم شهریور ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض عربستان، «کاروانسراهای ایران» به عنوان بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در فهرست جهانی یونسکو تأیید و به ثبت رسید.

وی افزود: کاروانسرای چمشک یک بنای تاریخی مربوط به دوران صفویان و زمامداری شاه عباس اول بوده که در ۹۰ کیلومتری شهرستان پلدختر واقع در جنوب لرستان است که در مسیر شاهراه شاپور خواست به خوزستان جهت گردشگران و زواری که در قدیم به عتبات عالیات مشرف می شدند؛ قرار دارد و دومین منزل از خرم آباد به خوزستان است که پس از آن کاروانسراهای گوشه، قلعه نصیر، اوسر، میش وند، چارتاق و قلعه رزه در این مسیر قرار گرفته اند.

رومانی ادامه داد: این کاروانسرا تنها کاراونسرای ایران است که سه حیاط دارد و از کاروانسراهای کوهستانی کشور به شمار می رود و این اثر در ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ۹۹۹۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه لرستان ضمن تقدیر و تشکر از مدیرکل و کارکنان پر تلاش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تصریح کرد: کاروانسرای چمشک بعد از مسیر راه آهن شمال و جنوب ایران دومین اثری است که در لرستان ثبت جهانی می شود و امیدواریم که آبشار بیشه و دره تاریخی خرم آباد ثبت جهانی شود که با تلاش های استاندار، مدیرکل و کارکنان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان دور از دسترس نیست.

کاروانسرای چمشک کجاست؟

کاروانسرای چمشک کجاست؟

کاروانسرای چمشک یک اثر تاریخی در شهرستان پل دختر در جنوب استان لرستان است. این کاروانسرا در منطقه چمشک این شهرستان قرار گرفته است. 

قدمت کاروانسرای چمشک به دوره صفوی و زمامداری شاه عباس اول می رسد. این کاروانسرا بر سر راهی قرار داشته که لرستان را به خوزستان متصل می کرده است. منبع: ویکی پدیا

ثبت در فهرست میراث جهانی

در ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ در جریان چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض، کاروانسرای چمشک به همراه ۵۳ کاروانسرای تاریخی دیگر (جمعاً ۵۴ کاروانسرا در ۲۴ استان ایران) تحت عنوان کاروانسراهای ایرانی در فهرست میراث جهانی قرار گرفتند. این مجموعه جهانی به عنوان بیستمین و هفتمین اثر جهانی کشور ایران شناخته می شود.

1