5 دسامبر 2023 - 23:28

بلیت مشهد به نجف ۱۷ میلیون تومان

23 اوت 2023 - 13:00 dsfr.ir/ah969

بلیت مشهد به نجف ۱۷ میلیون تومان
دریافتی
بلیت مشهد به نجف ۱۷ میلیون تومان

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی، درباره خبر «بلیت مشهد به نجف ۱۷ میلیون تومان/ انحصار فروش بلیت های اربعین در دست ۳ آژانس» توضیح داد.

به گزارش «دنیای سفر» در پی انتشار خبر دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی با عنوان «بلیت مشهد به نجف ۱۷ میلیون تومان/ انحصار فروش بلیت های اربعین در دست ۳ آژانس» در تاریخ ۱۴۰۲.۰۵.۳۰، وی به ایسنا گفت: گران فروشی بلیت ها از ۱۴ تا ۱۷ میلیون تومان به این معنا بود که پروازهای خارجی مسافر را به صورت کالکشن به نجف یا بغداد منتقل می کنند که این امر باعث می شود مقداری قیمت بلیت ها گران تر شود.

فرهاد دوایی اظهار کرد: با وجود تعداد زیاد اپلیکیشن و سایت فروش در مشهد که بلیت های هواپیما به مقصد نجف و بغداد که زائران از آن استفاده می کنند، متاسفانه هواپیمایی کشوری به صورت رانت این پروازها را در اختیار ۳ شرکت که خود معرفی کرده و همه در تهران هستند به فروش می رسانند.

وی افزود: با توجه به اینکه در شب گذشته با یکی از این ۳ اپلیکیشن کشوری مذاکره می کردیم بیان کردند که به ما هم بلیت هواپیمای کشوری داده نشده تا به فروش برسانیم و مشخص نیست که این بلیت ها دست چه کسانی است و چگونه به فروش می رسد. ما از آن ها سوال کردیم که چرا اسم شما را اعلام کردند گفتند حتما ما را قبول داشتند که اعلام کردند.

دوایی ادامه داد: بنابراین گران فروشی توسط این اپلیکیشن ها صورت نگرفته، اما اقدامی که هواپیمای کشوری انجام داده خارج از بحث حرفه ای بودن صنعت گردشگری است. با توجه به پایلوت بودن خراسان رضوی، مشهد و همچنین بحث حرم تا حرم؛ اگر قرار بود بلیتی توزیع شود باید به سایت های معتبری که در شهر مشهد فعالیت می کنند واگذار می شد تا مردم با سرگردانی که اکنون با آن درگیر هستند، مواجه نشوند.

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی ادامه داد: متاسفانه این اقدام صورت نگرفت و سهمیه از خراسان رضوی خارج و به سمت تهران و پایتخت نشینان منتقل شد، اما به دلیل اینکه پروازها از مشهد به نجف صورت می گیرد مالیات را باید مشهدی ها پرداخت کنند؛ درنتیجه اگر تقسیم بندی درستی صورت می گرفت تا حداقل ۳ الی ۴ سایت معتبر از مشهد برای پروازها معرفی می شد اکنون ما شاهد این مسائل و مشکلات نبودیم. بنابراین اگر این سهمیه به مشهد هم داده می شد ما می توانستیم در صورت هر گونه تخلف با آن ها برخورد کنیم.

دوایی با اشاره به خبر گرانفروشی بلیت ها از ۱۴ تا ۱۷ میلیون تومان تصریح کرد: این قیمت ها مخصوص پروازهای خارجی است که مسافر را به صورت کانکشن به نجف یا بغداد منتقل می کنند. پرواز کانکشن به پروازهایی گفته می شود که مسافران آن پس از استاپ در یک مبدا مشخص مانند دوحه، دبی، شارجه و ... به سمت نجف و یا بغداد سفر را ادامه می دهند.

وی ادامه داد: این امر باعث می شود که مقداری قیمت بلیت گران تر شود، اما این مورد از قوانین ایران تبعیت نمی کند و آن ها طبق قوانین کشور خودشان بلیت ها را به دلار یا درهم واگذار می کنند. بنابراین باید اضافه کنم که هیچ گران فروشی در حوزه شرکت های داخلی صورت نگرفته و موضوع بحث، انحصاری است که فروشنده های پایتخت نشین آن را ایجاد کرده اند و سرگردانی برای مسافران به وجود آورده اند.

1