تاخیر پروازهای حج اعتراض برانگیز شد

21 ژوئن 2022 - 12:00 dsfr.ir/aw8ux

تاخیر پروازهای حج اعتراض برانگیز شد
دریافتی
حج 1401

رییس سازمان حج درحالی تاخیر پروازهای حج امسال را مورد پذیرش ندانست که به نظر مسؤول عملیات پروازی حج، این تاخیرها کمتر و حتی ایده آل شده است!

به گزارش «دنیای سفر»، تاخیر در پروازهای حج پیش از اعزام زائران ایرانی به عربستان، با توجه به شرایط دیپلماتیک دو کشور، صدور مجوز پرواز حج تنها برای یک شرکت هواپیمایی ایرانی از سوی عربستان و منع زائران ایرانی برای استفاده از ظرفیت سایر شرکت های هواپیمایی داخلی و محدویت زمانی حضور زائران در حج، از دغدغه های اصلی بود که مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که مسؤول عملیات پروازی حج امسال است، با اشاره به این که عربستان پرواز پشتیبان را نپذیرفته است، گفته بود: همه تلاشمان را می کنیم تا پروازهای حج با تاخیر حداقلی انجام شود.

با این وجود، هنوز نیمی از زائران به حج اعزام نشده اند که افزایش مدت زمان تاخیرها در پروازهای حج، اعتراض رییس سازمان حج و زیارت که هم اکنون در مکه حضور دارد را برانگیخت. سیدصادق حسینی گفت: تاخیرهایی در برخی پروازها ایجاد شده که پذیرفتنی نیست و درحال رایزنی با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هستیم تا این تاخیرها به حداقل برسد.

این تاخیرها آنچنان که رییس سازمان حج و زیارت اشاره کرده است در برنامه حج برخی زائران تاثیر گذاشته و از مدت زمان حضور آن ها در شهر مدینه یک روز کم کرده است.

با این حال، غلامرضا رستمیان مسؤول عملیات حج شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی گفته است که میانگین تاخیر پروازهای حج امسال نسبت به دوره های قبل خوب و حتی ایده آل است!

به گفته او، میانگین تاخیر این پروازها ۷۵ دقیقه بوده است که یک پرواز در این میان تاخیری بیش از هشت ساعت داشته است.

تاخیر این پروازها درحالی رو به افزایش رفته که هنوز فرودگاه های عربستان با ازدحام پروازهای حج و شلوغی جمعیت مواجه نشده است و این نگرانی وجود دارد که با افزایش پروازها در آستانه مناسک حج، مشکل تاخیرها نه تنها برطرف نشود که طولانی تر هم شود. هرچند مسؤول عملیات حج شرکت فرودگاه ها، تاخیر پروازهای حج تا کنون را بیشتر به مشکلات ناوگان هوایی، از جمله نقص فنی نسبت داده است تا فرودگاه های عربستان.

1