مدیر پایانه مرزی بازرگان گفت:

تردد مسافر از مرز بازرگان بیش از دو برابر شد

27 ژانویه 2022 - 15:00 dsfr.ir/3s2ej

تردد مسافر از مرز بازرگان بیش از دو برابر شد
دریافتی
پایانه مرزی بازرگان

مدیر پایانه مرزی #بازرگان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون به دلیل رفع محدودیت های کرونایی، تردد مسافر از طریق این مرز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش «دنیای سفر» جابر اکبرپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: امسال ۳۲۱ هزار و ۴۰۱ نفر مسافر از طریق این مرز تردد داشته اند که سال گذشته این تعداد ۱۵۰ هزار و ۶۸۷ نفر بود.

وی تعداد مسافران ورودی ایرانی را ۱۰۱ هزار و ۱۹۲ نفر و مسافران خروجی ایرانی را ۷۸ هزار و ۵۴۲ نفر عنوان کرد و افزود: مسافران ورودی ایرانی نسبت به سال گذشته ۸۱ درصد و خروجی ایرانی نیز ۱۰۰درصد رشد دارد.

مدیر پایانه مرزی بازرگان ادامه داد: شمار ورودی مسافران خارجی نیز در همین مدت ۸۴ هزار و ۵۴۲ نفر و شمار مسافران خروجی نیز ۵۶ هزار و ۷۹۲ نفر است، که به ترتیب ۱۲۵ درصد و ۲۱۱ درصد رشد داشته است.

وی همچنین با اشاره به اینکه طبق مصوبه ملی ستاد کرونا، این مرز از ۱۶ مهرماه سال جاری برای تردد مسافران به شرط داشتن جواب منفی آزمایش پی سی آر بازگشایی شده، ادامه داد: با شیوع بیماری کووید ۱۹ و در جهت کنترل این بیماری و نیز رعایت دستورالعمل های بهداشتی، پایانه های مرزی ایران و ترکیه برای تردد مسافران طی یک سال و نیم گذشته بسته شده بود و تردد صرفا برای ترانزیت کالا و تردد اشخاص مقیم و دارای اقامت ۲ کشور امکان پذیر بود.

وی در ادامه با بیان اینکه از نیمه خرداد سال گذشته پس از پیگیری های مسوولان فقط برای تردد کامیون ها به صورت ۲۴ ساعته فعال شد، اضافه کرد: تردد کامیون همچنان ادامه دارد به طوری که در ۹ ماه امسال ۳۲۳ هزار و ۸۳۴ دستگاه کامیون از این مرز تردد داشتند که ۱۵۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می دهد.

اکبرپور ادامه داد: همچنین از زمان آغاز تردد مسافر نیز تعداد ۶۱۲دستگاه اتوبوس تردد کرده از این تعداد ۲۹۰ دستگاه مربوط به ورودی و ۴۲۲ دستگاه نیز خروجی است.

به گزارش ایرنا، گمرک بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد؛ مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی تاسیس شد و تنها مرز بین المللی بین کشورهای ایران و ترکیه به شمار می رود که به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است.

آذربایجان غربی پنج مرز رسمی با ترکیه، عراق و نخجوان دارد که شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز شمال عراق است.

در کشور در مجموع ۲۲ پایانه مرزی وجود دارد که حدود یک چهارم آن ها در آذربایجان غربی قرار دارد.

1