17 آوریل 2024 - 13:18

چادرشب بافی، هنری درهم تنیده با ذوق و فرهنگ مردمان خراسان شمالی

23 ژوئن 2020 - 16:20 dsfr.ir/6b4e2

چادرشب بافی

یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای خراسان شمالی، چادرشب بافی نام دارد، چادرشب، دست بافته دستگاهی، زیبا و رنگارنگ است و الیاف به کاررفته در آن معمولاً از ابریشم های الوان و در رنگ های زنده و شاد است.

برای بافت چادرشب از نخ های پشمی و پنبه ای استفاده می شود، دارای نقوش هندسی و بیشتر به صورت چهارخانه و اکثراً به رنگ زمینه قرمز بافته می شود. شاید در قدیم از آن به عنوان روانداز در شب ها به کار برده می شد و به همین دلیل به آن چادرشب گفته اند.

 چادرشب بافی یکی از صنایع دستی استان خراسان شمالی است. چادرشب بافی به نوعی بافت پارچه محلی گفته می شود و پارچه ای زیبا و رنگارنگ است که به عنوان نوعی کمرپیچ برای زنان محلی استفاده می شود. بافت آن هم اکنون در روستای رویین اسفراین در استان خراسان شمالی بیشتر از سایر مناطق کشور رواج دارد.

الیاف به کار رفته معمولا ابریشمی و با رنگ های زنده و شاد است. ابعاد چادرشب معمولاً ۲×۲ بوده و دارای نقش های هندسی چهارخانه و اکثر با رنگ زمینه قرمز بافته می شود. چادرشب معمولا از شش تخته با طرح های ذهنی و بدون استفاده از نقشه یا طرح در رنگ های متنوع توسط زنان بافته می شود.

چادرشب بافی در استان خراسان شمالی بخشی از فرهنگ، هنر و تجلی ذوق مردمان این استان است، در قدیم از ابریشم نوعی پارچه بافته می شد که به چادرشب معروف بوده ولی بعدها از پنبه نیز بافته می شده است.

دستگاه و ابزارالات تولید این پارچه همه از چوب بوده و در داخل این استان تولید می شود و زنان روئینی چادرشب را درکارگاه های خانگی تولید می کنند و معمولأ این هنر در یک خانواده از مادر به دختر ارث می رسد و دختران در کنار مادران پارچه بافی می کنند. در حال حاضر به طور تقریبی 100 تا120 نفر به روش سنتی کار می کنند و بقیه با دستگاه استقلال (نیمه اتوماتیک) و بیشتر مردان با دستگاه ماشینی کار می کنند.

از چادرشب در این استان برای پیچیدن رختخواب های عروس استفاده می کردند، موارد استفاده چادرشب روتختی، روبالشی، رومیزی، پوشش کمر، رختخواب پیچ، پرده و برای پیچیدن رختخواب‎های عروس استفاده می شود.

رنگ های به کار برده شده بیشتر نارنجی، قرمز، زرد و به طور کلی رنگ های شاد و زنده هستند. نقوش آن ذهنی و بر اساس اشیا و حیوانات بوده که تعدادی از آن شامل ماه، اسب و سوار، قالی گل، گل ماکو، چلچراغ، بز کوهی، مرغ، جوجه و بره است.

انواع چادر شب
چادر شب چهارخانه و چادر شب یک رنگ که این نوع از ارزش بیشتری برخوردار است ازجمله انواع چادرشب است.

چادر شب، بافتی از گلیم و پارچه را به همراه دارد. طریقه نقش اندازی روی آن دقیقا مانند گلیم بافی است و از الیاف پنبه ای یا ابریشمی بافته می شود که این کار توسط زنان انجام می گیرد. این چادرشب چهارگوش، از به هم دوختن قطعاتی به پهنای 31 سانتی متر و در ابعاد کلی 80/1 * 2 یا 50/1 * 20/1 تولید می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1