24 فوریه 2024 - 23:53

همه آنچه که باید در مورد کرونا و حیوانات خانگی بدانیم

10 مارس 2020 - 13:00 dsfr.ir/3m8vy

همه آنچه که باید در مورد کرونا و حیوانات خانگی بدانیم
fereshtehpetclinic.com
حیوانات خانگی

با شیوع ویروس کرونا در ایران، برخی از افراد نگران ابتلای حیوانات خانگی خود به این ویروس هستند.

همه آنچه که باید در مورد کرونا و حیوانات خانگی باید بدانیمبه گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، پس از شیوع ویروس کرونا در کشور چین بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران در روزهای اخیر درگیر این بیماری شدند و تعدادی از ساکنان آن ها بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

بر اساس آخرین آمار منتشره از سوی مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در ایران بیش از ۶۱ نفر به ویروس کرونا یا همان کویید ۱۹ مبتلا شدند که از این آمار ۱۲ نفر جان خود را از دست داده اند.

در میان انتشار این اخبار تعدادی از دوستداران محیط زیست و افرادی که دارای حیوانات خانگی هستند، نگران ابتلای این حیوانات به ویروس کرونا و پس از آن انتقال این ویروس به انسان هستند و سوالی که پیش می آید این است که آیا حیوانات نیز همانند انسان ها به ویروس کرونا مبتلا می شوند؟

بر اساس تحقیق های علمی منتشر شده ویروس کرونا ۲۰۰ نوع متفاوت دارد، ویروس کرونا موجود که به آن کویید ۱۹ می گویند، طبق آزمایش های انجام شده هیچ گونه تأثیری بر حیوانات خانگی و سایر حیوانات ندارد، اما لازم به ذکر است که انواع دیگر این ویروس در صورت انتشار ممکن است بر روی حیوانات اثرگذار باشد، اما این نوع از ویروس کرونا بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی هیچ گونه تأثیری بر سلامت حیوانات ندارد.

ایمان معماریان دامپزشک، درباره اینکه آیا حیوانات خانگی به ویروس کرونا مبتلا می شوند یا خیر؟ اظهار کرد: کرونا ویروس یک خانواده از ویروس ها هستند که انواع مختلفی دارند و حیوانات مختلفی را می تواند درگیر خود کند.

او در ادامه بیان کرد: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، با اینکه ویروس کرونا در حیوانات بسیار شایع است و اکثر بیماری های انسانی ابتدا در حیوانات اتفاق می افتد، اما ویروس کرونا به شکل کنونی اش (2019-nCov) بر حیوانات تأثیری ندارد.

معماریان عنوان کرد: این نوع خاص ویروس کرونا که اکنون شایع شده و خطرناک است، به هیچ عنوان حیوانات خانگی و سایر حیوانات را درگیر خود نمی کند و در این صورت از حیوانات به انسان نیز منتقل نمی شود.

در همین خصوص پیام محبی دامپزشک و رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران نیز در ۴ اسفندماه اظهار کرد: در حال حاضر هیچ گزارشی در جهان در رابطه با انتقال ویروس کرونا به حیوانات و امتداد آن به انسان به دست ما نرسیده است .

محبی بیان کرد: طبق توصیه وزارت بهداشت رعایت اصول بهداشتی مهم است و تا زمانی که حیوانات خانگی آلوده نشوند، نمی توانند کسی را آلوده کنند.
 
بنابراین بر اساس آزمایش های انجام شده هیچ حیوانی به ویروس کرونا کویید ۱۹ مبتلا نمی شوند و افرادی که دارای حیوان خانگی هستند نگران ابتلای آن ها به این ویروس نباشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران جوان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1