23 نوامبر 2022 - 23:10

۲۳ هزار نفر در تهران فرش می بافند

26 فوریه 2020 - 09:00 dsfr.ir/sh111

۲۳ هزار نفر در تهران فرش می بافند
ziloome.com
فرش

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با بیان اینکه بیشترین فرش دستباف استان در شهر تهران تولید می شود، گفت که ۲۳ هزار نفر در شهر تهران به کار فرشبافی اشتغال دارند.

صادقی گفت: با توجه به اینکه شرایط صادرات بازار فرش به دلیل اعمال تحریمها، موقتی است، ما آمادگی خود را برای افزایش تولیدات حفظ کرده و همچنان دوره های آموزشی فرش را برگزار می کنیم.

وی افزود: تلاش می شود نیازها و ظرفیتهای فعالان اقتصادی اعم از بافندگان و تجار فرش در تولیدات جدید مورد توجه قرار گرفته و محصولات متنوع و به روزی تولید شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران خاطرنشان کرد: بازار داخلی ما نیز گسترده است و می توانیم در شرایط کنونی، محصولات خود را در داخل کشور نیز به فروش برسانیم، ضمن اینکه کشورهای همسایه نیز مشتریان خوبی برای صادرات فرش دستباف ایران هستند.

وی افزود: با توجه به توافقنامه تجاری ایران با کشورهای اوراسیا که به تازگی منعقد شده است، می توانیم از این فرصت نیز در راستای توسعه صادرات از جمله فرش استفاده کنیم.

ایران در سال ۱۳۹۵ به کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان ایران و این اتحادیه را مطرح کرد؛ پیشنهادی که از جانب اعضای آن نیز مورد استقبال قرار گرفت و طی دو سال مذاکرات متعدد و ارزیابی کمی و کیفی اقلام و میزان تعرفه ترجیحی آنها، بالاخره این موافقتنامه در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شهر آستانه قزاقستان به امضا رسید.

قرارداد تشکیل اولیه اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۲۹ مه ۲۰۱۴ میان کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان منعقد و جایگزین اتحادیه گمرکی اوراسیا شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان نیز به عضویت آن در آمدند. 

این اتحادیه کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد. کشورهای عضو اورآسیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومترمربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵.۲ درصد جمعیت جهان است. در روز اجرای این توافق نامه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: امروز ما یک مرکز رشد اقتصادی قدرتمند و جذاب ایجاد کرده ایم، یک بازار منطقه ای که بیش از ۱۸۰ میلیون نفر را به هم مرتبط می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1