22 ژوئیه 2024 - 11:57
برخورد نامناسب ایرلاین های ترک

مصائب سفر به ترکیه برای ایرانیان

12 اوت 2015 - 12:00 dsfr.ir/fz6ew

شرکت های هواپیمایی پگاسوس و ترکیش ایر ترکیه با وجود اینکه مسافران زیادی از ایران را جا به جا می کنند اما با بی احترامی های گاه و بی گاه خود باعث تحرکاتی از جمله راه اندازی "کمپین اعتراض به رفتارهای ناهنجار پگاسوس با ایرانیان" در شبکه های اجتماعی می شوند.

در حالی که در پی بروز چند حادثه برای اتوبوس های مسافران ایرانی در ترکیه، وزارت امور خارجه ایران با صدور اطلاعیه ای از ایرانیان خواسته است "تا اطلاع ثانوی" از مسیر زمینی برای سفر به این کشور خودداری کرده و "حتی الامکان مسیر هوایی را برای سفر به ترکیه" انتخاب کنند، به نظر می رسد سفر هوایی به این کشور یا حتی استفاده از ایرلاین های این کشور برای سفر به سایر مناطق دنیا نیز برای ایرانیان چندان آسان و خوشایند نیست.

در سراسر اروپا برخی شرکت های هواپیمایی مسیرهای پروازی را با بلیتی ارزان تر به مسافران ارائه می دهند. این ایرلاین ها به طور مشخص سرویسی بسیار محدودتر نسبت به ایرلاین های تراز اول جهان دارند، اما به دلیل قیمت پایین تر، برخی برای سفر به سراغ آنها می روند. پگاسوس ترکیه یکی از این ایرلاین های ارزان قیمت است. شرکتی که حتی برای آب آشامیدنی ای که در پرواز در اختیار مسافران قرار می دهد نیز پول می گیرد، اما مورد استفاده تعداد زیادی از ایرانی ها است و با وجود آنکه ایرانی ها همیشه در پر کردن بخشی از پروازهای این شرکت سهیم هستند، اما رفتاری نامناسب می بینند.

در روزهای گذشته از ضرب و شتم 3 دختر ایرانی در فرودگاه استانبول گزارش هایی منتشر شد. ماجرا از این قرار بود که هواپیمای پگاسوس از فرودگاه امام خمینی تهران به مقصد فرودگاه استانبول با حدود 8 ساعت تاخیر پرواز می کند. در فرودگاه استانبول مسافرانی که مقصد بعدی شان شهر اسلو (نروژ) بود، متوجه می شوند که باید 3 روز منتظر پرواز بعدی باشند. مسافران می خواهند با پروازی دیگر و زودتر حرکت کنند. صحبت ها بالا می گیرد و کارمند شرکت پگاسوس پرخاش می کند و این بی احترامی با اعتراض مسافران همراه می شود و چند نفر از مسافران برای گزارش این حرکت به مسئولین بالاتر، شروع به فیلم برداری می کنند. با دیدن این صحنه، کارمندان پگاسوس پلیس فرودگاه را در جریان می گذراند و نیروهای امنیتی فرودگاه بدون لباس پلیس و نشان دادن مدارک اقدام به درگیری با مسافران می کنند و در این میان یک دختر نروژی-ایرانی را مورد ضرب و شتم قرار می دهند و به صورت وی سیلی می زنند. آنها همچنین 3 نفر از مسافران را که خانم هایی جوان بودند بازداشت می کنند. پلیس تلفن های همراه این دختران را گرفته و تمام فیلم های برخورد را پاک می کند. پس از چندین ساعت آنها را با بی احترامی های مختلف لفظی و فیزیکی به بازداشتگاه پلیس در فرودگاه منتقل می کنند. در نهایت نماینده کنسولگری ایران در استانبول در محل حضور پیدا می کند. بالاجبار تعهدی از آنها گرفته می شود و با پیگیری ها و همکاری های کنسولگری ایران و نروژ این 3 دختر بدون معرفی به دادگاه دیپورت می شوند. در این میان شرکت پگاسوس پرواز آنها تا اسلو را از عهده خود خارج کرده و هیچ مسئولیتی به عهده نمی گیرد.

بر اساس این گزارش، دلیل اصلی انتخاب پروازهای پگاسوس قیمت مناسب آن نسبت به ایرلاین های تراز اولی است که در مسیرهای اروپایی پرواز دارند. برای ایرانیان، نبود پروازهای ایرانی در تمام طول هفته به شهرهای مختلف اروپا از دیگر دلایل روی آوردن به پرواز با ایرلاین های غیر ایرانی است.

محسن افشانی یک دانشجوی ایرانی در ایتالیا که یک بار با هواپیمای پگاسوس پرواز کرده است، می گوید هرگز نمی خواهد این خاطره تلخ را تکرار کند. وی با تاکید بر اینکه "اولین و آخرین باری بود که با پگاسوس سفر کردم"، می گوید: زمانی که باید به ایران بر می گشتم، می توانستم با قیمت کم از پگاسوس بلیت بخرم، ضمن اینکه پرواز ایران ایر نیز پر بود. "تجربه ناخوشایندی بود؛ حتی برای نوشیدن آب باید پول پرداخت می کردم و من این موضوع را قبل از پرواز نمی دانستم. غذای پرواز کیفیت خوبی نداشت و نتوانستم بخرم؛ اما دیگر مسافرانی که سابقه پرواز با پگاسوس را داشتند، با خود غذا به همراه داشتند. بوی انواع غذاها در هواپیما و گرسنگی اصلا تجربه خوبی نبود. تمام طول پرواز خدمه هواپیما با چرخ دستی هایی، در حال تردد در راهرو هواپیما بودند و همه چیز از سیگار و آدامس تا نوشیدنی می فروختند. همه این اجناس با قیمتی چندین برابر فری شاپ فرودگاه انجام می شد. یک دکان واقعی برای پگاسوس."

یک دانشجوی دیگر ایرانی نیز که مسافر این پرواز بوده است از باز شدن چمدانش شکایت کرده اما پاسخی نگرفته است. وی می گوید: یک بسته زعفران که در جیب جلوی چمدانم بود گم شده است. پس از دریافت چمدان خود متوجه باز بودن زیپ جلوی آن و به هم ریختگی وسایلم شدم. مسئولان پگاسوس مسئولیت هیچ چیز را به عهده نگرفتند. این دانشجو نیز ارزانی و نیز محدود بودن پروازهای ایرانی را دلیل خرید بلیت پگاسوس عنوان می کند و می گوید در غیر این صورت ترجیح می داد پولش را صرف خرید بلیت از ایرانی ها کند.

ایرلاین های ترکیه ای اما چه ارزان و چه گران، با ایرانی ها برخورد چندان مناسبی ندارند. شرکت هواپیمایی ترکیش به عنوان یک ایرلاین تراز اول نیز در موارد بسیاری مسافران ایرانی را آزار داده است. در آخرین مورد چهارشنبه گذشته (14 مردادماه، پرواز استانبول-تهران) ترکیش که باید ساعت 20 و 50 دقیقه پرواز می کرد، تا ساعت یک و 30 دقیقه بامداد تاخیر داشت. مسافران این پرواز از نقاط مختلف دنیا شامل ایتالیا، آلمان، آمریکا، فرانسه و ... و اکثرا ایرانی بودند. این مسافران زمان های مختلفی از 2 تا 8 ساعت در سالن ترانزیت منتظر سوار شدن به هواپیما بودند که با اعلام تاخیر تا ساعت 23 و 30 دقیقه مواجه شدند. اما از این ساعت به بعد تا 2 ساعت مسئولان ترکیش هر بار می گفتند که به زودی پرواز خواهیم کرد.

به گفته نفیسه حسین زاده یکی از مسافران این پرواز، آستانه تحمل مسافران خیلی پایین آمده بود برخی بیش از 10 ساعت منتظر شده بودند و هنوز معلوم نبود آیا پرواز انجام می شود یا خیر. مسئولان پاسخ قاطعی نمی دادند و بحث بالا می گرفت و حتی ممکن بود برخورد فیزیکی صورت بگیرد که با میانجی گری تعدادی دیگر از ایرانی ها ختم به خیر شد. این مسافر ایرانی ترکیش می گوید: بسیار پشیمانم که با این پرواز سفر کردم. ای کاش چند روز دیرتر اما با ایران ایر پرواز کرده بودم. علاوه بر خستگی، بسیار احساس ناخوشایندی از این پرواز دارم.

انتخاب ترکیش برای پرواز از سوی ایرانی ها فقط به دلیل تنوع روزهای پروازی و نیز مقاصد متعدد این شرکت در شهرهای اروپاست. خلائی که از سوی ایرلاین های ایرانی بسیار مشهود است.

علاوه بر معضل تاخیرها؛ شرکت ترکیش چند ماه پیش پذیرفت که از چمدان مسافران ایرانی پروازهای این ایرلاین دزدی شده است و پس از بررسی و تایید حاضر به پرداخت خسارت است. اما یکی از مسافران که با چمدان شکسته خود پس از پایان پرواز با ترکیش مواجه شده بود، می گوید: "برای گرفتن خسارت یا به عبارتی گرفتن چمدان جدید به دفتر این شرکت در میلان ایتالیا مراجعه کردم. تنها یک چمدان به من نشان دادند که حجم کمتری از چمدان آسیب دیده من داشت و گفتند یا این، یا هیچی! به اجبار پذیرفتم؛ حال این شرکت پول اموال مسروقه را بر می گرداند؟ محال است."

آنچه مسافران ایرانی ایرلاین های خارجی از مقامات ایرانی می خواهند این است که حال، پس از انجام توافق هسته ای و تجهیز قریب الوقوع ایرلاین های ایرانی، در این حوزه عزت ایرانی ها را به آنها برگردانند و همچنین در احقاق حقوق آنها در درگیری های این چنینی تلاش کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « اقتصاد نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

 • SEPIDEH AMJADI 17 اوت 2015 - 19:12

  چمدان من را در سفر تورنتو دزدیدند. ترکیش ایر لاین

 • 19 اوت 2015 - 09:31

  درد در درون خود ماست.
  وگرنه همه ی دنیا بد نیستند
  به امید احیای دوباره ی آبروی ملت ایران و عزتشون...

 • حمید شیخی 20 اوت 2015 - 14:40

  من میخوام چند روز دیگه برم آنتالیا
  با خوندن این متن دلسرد شدم

1