16 آوریل 2024 - 23:08

۱۰ هزار قطعه پرنده مهاجر و بومی در تالاب میانکاله تلف شد

1 فوریه 2020 - 17:00 dsfr.ir/cz0nn

تالاب میانکاله

رییس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به اینکه سالانه ۳۰۰ هزار پرنده مهاجر از تالاب میانکاله عبور می کنند، گفت: تاکنون بیش از ۱۰ هزار قطعه پرنده مهاجر و بومی بر اثر سم بوتولیسم در این تالاب تلف شد.

عیسی کلانتری روز جمعه در جمع خبرنگاران با اشاره مرگ پرندگان در تالاب میانکاله استان مازندران اظهار داشت: براساس گزارش سازمان دامپزشکی تلفات پرندگان در میانکاله به علت رکود آب در و شرایط بی هوازی ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه در شرایط بی هوازی باکتری های موجود در آب و خاک اقدام به ترشح سم بوتولیسم می کنند، اضافه کرد: چون آب تالاب راکد است و جریان ورودی ندارد و در چند روز اخیر هم بارندگی وجود نداشته است ، شرایط بی هوازی برای باکتری ها ایجاد شد.
رییس سازمان محیط زیست کشورافزود: راه حل دامپزشکی و پزشکی در این مورد وجود ندارد و فقط باید لاشه پرندگان تلف شده را سریع جمع آوری کرد.
کلانتری یادآور شد: بیش از ۱۰ هزار لاشه پرندگان تلف شده در میانکاله تاکنون جمع آوری شده است و تا ۱۵ روز آینده هم به طور کامل لاشه ها جمع می شود.

وی گفت: اگر شرایط بی هوازی ایجاد شده در این تالاب سریع از بین رود تولید سم باکتری ها هم کاهش پیدا می کند و تالاب به حالت عادی بر می گردد.
 معاون رییس جمهور به وضعیت تالاب های کشور هم اشاره کرد و افزود: در این ۲ سال حق آبه ۴۰ تالاب در کشور به تصویب شورای عالی تالاب ها رسیده است و وزارت نیرو و سازمان محیط زیست تفاهم کردند، که حق آبه محیط زیست در اولویت قرار بگیرد .
عیسی کلانتری یادآور شد: امیدواریم طی یک سال آینده برای ۸۰ تالاب دیگر با وزارت نیرو برای تامین و تعریف حق آبه تالاب ها به تفاهم برسیم.
وی اظهار داشت: با توجه به دستورات رهبر معظم انقلاب، قانون برنامه ششم و مصوبه شورای عالی تالاب ها حق آبه محیط زیست بعد از آب و بهداشت و شرب تلقی و باید تخصیص یابد.
رییس سازمان محیط زیست کشور با اعلام اینکه این سازمان به دنبال عملیاتی کردن حق آبه های تصویب شده است، گفت: وزارت نیرو با سعه صدر با مساله برخورد کرده و طبق قانون هم عمل می کند.

عیسی کلانتری به همراه جمعی از مسوولان سازمان محیط زیست کشور به منظور بازدید و افتتاح پروژه و شرکت در مراسم گرامیداشت روز جهانی تالاب روز جمعه به کردستان سفر کرده است. 

غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا در آستانه فرارسیدن دهه مبارک فجر و تجدید میثاق دوباره با آرمان های امام راحل، افتتاح ساختمان مرکز تحقیقات گونه های جانوری و گیاهی، بازدید از موزه تاریخ طبیعی حفاظت محیط زیست کردستان و رونمایی از تمبر تالاب بین المللی زریوار مریوان از جمله برنامه های سفر ۲ روزه رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به کردستان است.

شرکت در همایش ویژه روز جهانی تالاب ها روز شنبه ۱۲ بهمن از جمله برنامه های دومین روز سفر معاون رییس جمهور به استان است. 

تالاب زریبار مریوان پس از سال ها تلاش به عنوان بیست و پنجمین تالاب بین المللی کشور در فهرست کنوانسیون جهانی رامسر ثبت شد. 

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1