2 مارس 2024 - 06:37

هشدار دوباره درباره حمل مواد مخدر به عربستان

10 اوت 2015 - 14:00 dsfr.ir/is4i1

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از باز ماندن 73 نفر از سفر حج به دلیل حمل مواد مخدر در سال گذشته خبر داد.

علیرضا جزینی در گردهمایی مسئولان و مدیران کاروان های حج و زیارت با بیان اینکه استفاده از نیروهای متخصص چهره زنی برای شناسایی معتادان و حاملان مواد مخدر، استفاده از سگ موادیاب به ویژه در فرودگاه ها و آموزش نیروهای پلیس برای کشف جاسازها در دستور کار قرار دارد، گفت: بر اساس قانون حاملان مواد مخدر و معتادان حداقل یک دوره از اعزام محروم می شوند و اعزام مجدد این افراد هم منوط به ترک اعتیادشان است.

جزینی با اعلام اینکه کسانی که مبادرت به حمل مواد مخدر کنند، بین 1 تا 5 سال ممنوع الخروج می شوند و گذرنامه آنها باطل می شود، گفت: سال گذشته 47 گذرنامه باطل شد. در صورت تکرار جرم نیز 5 تا 15 سال گذرنامه آنها باطل خواهد شد، لذا افرادی که سوء مصرف مواد مخدر دارند در فرصت باقی مانده نسبت به ترک اعتیاد خود اقدام کنند و اگر امکان ترک وجود ندارد، موضوع را با مدیر کاروان در میان بگذارند.

وی با تأکید بر اینکه طبق قوانین عربستان داشتن هر گونه داروی گیاهی مشکوک و شبیه مواد مخدر، قرص روانگردان، متادون، قرص آرام بخش جرم تلقی می شود و 2 الی 10 سال حبس به دنبال دارد، افزود: زائرانی که به هر دلیلی قصد خارج کردن مواد مواد مخدر را دارند، بدانند که در عربستان سخت گیری های شدیدی وجود دارد و احکام صادره آنها نیز بدون وکیل و امکان اعتراض و تجدیدنظر اجرا می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1