در چهارمین «حراج باران» چه آثاری ارائه می شود؟

10 نوامبر 2019 - 17:00 dsfr.ir/fc2nj

حراج باران

چهارمین حراج تخصصی خط و خوشنویسی، هنرهای ایرانی و اسلامی، حراج باران، با ارائه ۹۴ اثر هنری و اشیا کاربردی عصر جمعه ـ ۲۴ آبان ماه ـ در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار می شود.

بنا به رسم هر ساله، این رویداد به یکی از بزرگان هنر والای خوشنویسی ایران تقدیم می شود که چهارمین دوره به محمدحسین عماد الکتاب القزوینی ادای احترام می کند.

محبوبه کاظمی دولابی، بنیانگذار و مدیر حراج باران است. او می گوید: بخش نمایشگاهی حراج که مجوزهای آن از دو وزارت خانه صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری و فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ شده است، عصر سه شنبه ـ بیست و یکم آبان ـ در مکان یاد شده آغاز به کار می کند و تا پنجشنبه در معرض تماشای علاقه مندان خواهد بود.

این دوره ۷۱ اثر کهن که قدمت برخی شان به بیش از یک قرن می رسد، آثاری که از سده دوم هجری قمری تا دوره های تیموریه، صفویه، افشاریه، زندیه تا قاجار را دربرمی گیرد و در کنار آن ۲۳ اثر معاصر نیز به دوستداران هنر پیشنهاد می شود.

چهارمین حراج باران با کلکسیونی از خوشنویسی های آیات مکرم قرآن مجید آغاز می شود که پیاپی روی میز حراجی می روند.

نخستین اثر «مرغ بسم الله» اثر «عبدالحسین قزوینی» است که ۱۳۴ ساله است با مرکب دست ساز روی کاغذ دست ساز خلق شده و با قیمت ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان پیشنهاد شده است.

دومین اثر قطاعی بسم الله حاصل هنرمندی «احمد تفرشی» است؛ اثری ۱۳۶ ساله که نام متبرک خداوند متعال را در کاغذی کوچک منقش کرده و ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان ارائه می شود.

غبارنویسی آیات اثر محمد جعفر تبریزی با قدمت ۳۳۸ ساله سومین اثری است که روی میز حراجی می رود و ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

به همین ترتیب برگ نفیسی از قرآن با خط کوفی، هفت سطری دو رویه که در سده دوم و سوم هجری قمری با مرکب دست ساز روی پوست آهو خلق شده ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان، برگ دیگری از قرآن با خط کوفی چهارده سطری که در قرن سوم و چهارم هجری قمری خلق شده ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان و برگ ارزشمندی از قرآن مربوط به سده پنجم و ششم هجری قمری با خط کوفی ۱۲ سطری دو رویه ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان ارائه می شود.

پنج برگ شاهنامه که در دوره تیموری و با خط نستعلیق خلق شده ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان، خط نقاشی گلزار اثری از حسن زرین قلم که ۱۲۰ ساله است ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان، تصویر معراج حضرت رسول مکرم اسلام (ص) همراه با غبارنویسی اثر محمد ابراهیم زرین قلم که ۱۳۲ ساله است ۱۱۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان پیشنهاد می شود.

در چهارمین حراج باران چهار جلد کتاب خطی نفیس نیز به خریداران آثار هنری ارائه می شود: یک جلد کلام الله مجید اثر وقار شیرازی با خط نسخ، تحریر و مرکب مشکی با تذهیب طلا روی کاغذ دست ساز که در سال ۱۲۰۸ هجری قمری مزین شده و ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان ارائه می شود، کتاب ۲۱۶ ساله مثنوی شیرین و فرهاد، خط نوشته محمدرضا ابن ضیاءالدین، کتاب دعای دوره قاجار و کتاب منشات دوره افشاریه که با قیمت های متنوع عرضه می شود.

حراج باران آثاری از نخبگان خط ایران از دوره های درخشان تمدن ایرانی اسلامی مانند میرزا غلامرضا اصفهانی، درویش عبدالمجید طالقانی، محمدحسین عماد الکتاب، میرزا احمد نیریزی، میرحسین تبریزی، میر سید حسین، صدر الکتاب،علی شیر، واله اصفهانی،علی اکبر گلستانه و... را از مجموعه های معتبر خصوصی گرد هم آورده است.

دو اثر در این حراجی بالاترین برآورد قیمت را به خود اختصاص داده اند: یک نقاشی مینیاتور و خط که چهره نواب اکبری بیگم (زوجه پادشاه هندوستان) را منقش کرده و توسط هنرمند هندی در دوره زندیه خلق شده پنج تا شش میلیارد تومان تخمین زده شده است و اثر خوشنویسی منشور حقوق بشر کوروش اثر حسین نیک طلب که حاصل هشت سال کار این هنرمند است و با خوشنویسی و هنر فیروزه کوبی روی عقیق تابلویی ۶۵ کیلویی خلق شده که هشت کیلو و ۳۰۰ گرم فیروزه و ۱۸ و نیم کیلو عقیق در آن به کار رفته و ۲ تا ۲ و نیم میلیارد تومان برآورد قیمت خورده است.

در کنار این آثار هنری ۱۱ شی کاربردی که منقش به خط نوشته های ایرانی اسلامی است نیز عرضه می شود از بازوبند قرآنی تا مهر، کلاه، ادوات جنگی، عصا، ظروف و... و سه انگشتری که گرانبهاترین نشان انگشتری آیه الکرسی اثر حسین یساول است که ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان برآورد قیمت شده است.

چهارمین حراج باران همچنین ۲۳ اثر از هنر معاصر خط و هنرهای ایرانی اسلامی را عرضه کرده است که آثاری از غلامحسین امیرخانی، رضا مافی، کیخسرو خروش، علی اشرف صندوق آبادی، یدالله کابلی، فرامرز پیلارام، ناصر اویسی و...و جوان ترها محمدرضا توابی، عین الدین صادق زاده و... در آن دیده می شود.

حراج تخصصی خط و خوشنویسی، هنرهای ایرانی و اسلامی در حالی عصر جمعه، ۲۴ آبان به چهارمین دوره خود پای می گذارد که اسفندماه گذشته با فروش ۱۱ میلیارد و ۷۶۹ میلیون تومان رکورد خود را ارتقا داد و با فروش یک جلد مصحف شریف قرآن کریم به قیمت هفت میلیارد و هفتصد میلیون تومان رکورد گران ترین اثر به فروش رسیده در یک حراجی هنری در ایران را به ثبت رساند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1