21 مارس 2023 - 09:00

صدمات موازی کاری سلبریتی ها در حوزه ساماندهی حیوانات شهری

14 سپتامبر 2019 - 17:00 dsfr.ir/i51eo

صدمات موازی کاری سلبریتی ها در حوزه ساماندهی حیوانات شهری
saednews.com
حیوانات خانگی

دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات با انتقاد از ورود بی ضابطه هنرمندان به موضوعات تخصصی حوزه محیط زیست، گفت: سلبریتی های علاقه مند به موضوع حیوانات شهری با فعالان مدنی و کارشناسان این حوزه همراه شوند.

فرزاد علیزاده دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران با ارسال یادداشتی به خبرگزاری فارس از موازی کاری و ورود سلبریتی ها و هنرمندان به موضوع ساماندهی حیوانات شهری انتقاد کرد و گفت: بهتر است این افراد برای حضور موثرتر در این حوزه با کارشناسانان و فعالان مدنی همراه شوند.

متن این نامه به شرح زیر است:
هنوز چند روز از خبر خوب و گام موثر نظارت بر مدیریت حیوانات شهری توسط اداره کل محیط زیست شهرداری استان تهران نگذشته و ورود تشکل ها و نظارت این فعالین حقوق حیوانات بر کل پروژه اجرایی نشده که خبر می رسد، روز گذشته گروهی از هنرمندان به همراه دامپزشک یکی از کلینیک های دامپزشکی تهران به قصد مصادره جریان و گرفتن پروژه مدیریت حیوانات شهری در جلسه ای با رئیس دفتر شهردار تهران در این خصوص دیدار کرده اند.

باید پرسید اصولا چرا سلبریتی ها یا چهره های هنری که هیچ دانش و تخصصی در زمینه مدیریت حیوانات شهری ندارند، بدون در نظر گرفتن جنبه های علمی و کارشناسی این موضوع، به چنین نشست و گفت وگوهایی با مقامات و مراجع رسمی مبادرت می کنند؟ به ویژه اینکه ورود و حضور این بخش از جامعه در مسائلی از این دست، پیگیری و مطالبات مردمی و جامعه مدنی را مختل یا خنثی می سازد و با این ورود ناموثر موضوع پس از مدتی به فراموشی سپرده می شود (همانگونه که قبلا بارها شاهد بوده ایم). 

اگر سلبریتی های کشورمان از سر دلسوزی و یا همراهی و همگامی با نهادهای مدنی و افکار عمومی در این راه قدم می گذارند، توصیه می شود یا با بدنه جامعه مدنی همراه و همگام شوند، یا در کنار کارشناسان و متخصصین مدیریت حیوانات شهری قرار بگیرند تا از اظهار نظرهای غیر کارشناسی و یا اقدامات هیجانی و ناسنجیده(که متاسفانه در جامعه ما بسیار رایج است) پیشگیری شود. 
 
اگر هم در این آب گل آلود قصد گرفتن پروژه های مدیریت حیوانات شهری دارند، بهتر است تا در کنار دیگر پیمانکاران در مناقصه مربوطه شرکت کرده و جریان قانونی و اداری مربوطه را طی کنند.

تا جایی که بنده اطلاع دارم از سوی مدیران شهرداری مقرر شده است تا تدوین دستورالعمل جدید و ایجاد ساز و کار نظارتی بر کل پروژه توسط سازمان های مردم نهاد(عامل چهارم) کار متوقف و هیچ عملیات اجرائی در این خصوص انجام نگیرد.

بنابراین ضمن تایید این حرکت خداپسندانه و قابل تقدیر هنرمندان و سلبریتی ها، از آنها می پرسم که آیا بهتر نیست به جای موازی کاری با تشکل هایی که از پشتوانه غنی تخصص و دانش مرتبط برخوردارند، و طی سال ها مطالعه و فعالیت و کار میدانی و صدها جلسه و همایش و نشست گروهی به یک دیدگاه و رویکرد واحد رسیده اند، به حوزه ای که هیچ تخصصی در آن ندارند ورود نکرده و کار را به کاردان بسپارید؟ 

لازم به تاکید و یادآوری است که همه می دانیم و می بینیم که بخشی از سلبریتی ها و هنرمندان در تمام کشورها همواره چه به صورت انفرادی وچه دسته جمعی در موقعیت های مشابه در حد آنچه که در توان و در حد بضاعت علمی شان هست، انجام می دهند. از جمله اعانه جمع کردن، پرداختن به مسائل مربوط به خیریه، پذیرش فرزند خوانده از مناطق جنگ زده، حمایت از پناهجویان، اعلام همبستگی با آسیب دیدگان بلایای طبیعی و .... اما هرگز نمی بینیم که فلان هنرپیشه یا خواننده مستقیما وارد عرصه ای شود که کار فعالین و نهادهای مدنی است و او هیچ دانش و تخصصی در آن زمینه ندارد. 

به عنوان مثال لئوناردو دی کاپریو بازیگر معروف آمریکایی، به خاطر پیگیری و دغدغه های محیط زیستی اش از طرف سازمان ملل به عنوان سفیر صلح درحوزه تغییرات آب و هوایی تعیین شد و با همکاری چند تیم کارشناس و متخصص، یک مستند نیز از پیامدهای تغییرات آب و هوایی در اقصی نقاط سیاره تهیه کرد و اسپانسر این مستند بود. اما حضور این هنرپیشه در مساله تغییرات آب و هوایی جهان فقط جنبه نمادین داشته و اصلا به معنای برخورداری از دانش علمی یا تخصص دی کاپریو در رشته اکولوژی نیست! 

این در حالی است که پیش از این در کشورمان بدون توجه به این رویکردهای جهانی سابقه ورود هنرمندان و سلبریتی را در پروژه های محیط زیستی و حیات وحش شاهد بوده ایم، که منجر به بروز مشکلات عدیده و بوجود آمدن دیوار بزرگی از بی اعتمادی مردم نسبت به سلبریتی ها شد.

حال با توجه به توضیحات فوق، آیا بهتر نیست شهرداری تهران که با سعه صدر نقش به سزایی در هماهنگ کردن تشکل های مردم نهاد از طریق برگزاری جلسات متعدد داشته، این گروه از دوستان را نیز به این جریان متصل کنند؟

با توجه به این توضیحات، ضمن تقدیر از همدلی هنرمندان عزیز کشورمان، از ایشان دعوت می کنیم به کمپین بزرگی که توسط جمع کثیری از نیروهای متخصص در حوزه حیات وحش و حیوانات شهری تشکیل شده است بپیوندند و به جای موازی کاری مطالبات مردمی را در پوشش این ستاد پیگیری کنند.

ستاد مردمی نجات از حقوق حیوانات هم اکنون بیش از 1500 نفر عضو متشکل از سازمان های غیر دولتی، افراد حقیقی، و حقوقی، شخصیت های علمی، کارشناسان فعال در حوزه حقوق حیوانات، حیات وحش و حیوانات شهری و شهروندان تشکیل شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری فارس » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1