10 آوریل 2020 - 15:06

معاون گردشگری: برای چین پول نداریم

24 اوت 2019 - 15:00 dsfr.ir/je3ha

معاون گردشگری: برای چین پول نداریم
ion.ir
گردشگران چینی

معاون گردشگری از کمبود اعتبار برای تبلیغ در کشور چین خبر داد و گفت: بودجه ای مخصوص بازار چین به سازمان برنامه و بودجه و مجلس پیشنهاد شده است.

یک ماه پیش به تصمیم رئیس جمهور، ویزای ایران برای اتباع چین یک طرفه لغو شد. همزمان تحرکات آمریکا در چین برای خنثی سازی اثر این پیام تشدید شد. یک تناقض هم از طرف چینی ها وجود داشت؛ چند روز پیش از آن که ایران روادید را لغو کند توصیه ای در سایت سفارت چین در ایران به زبان چینی منتشر شد که با اشاره به تنش در خلیج فارس، وضعیت ایران را ناامن عنوان کرده و شهروندانش را از سفرهای غیر ضروری بر حذر داشته است. این هشدار همچنان روی وب سایت سفارتخانه و مورد مراجعه اتباع این کشور است.

فعالان ایرانی در بازار چین می گویند: لغو روادید در همین زمان کوتاه اثر مثبتی روی سفر چینی ها به ایران داشته اما برای ارزیابی هنوز زود است، چرا که از سوی ایران سیاستی برای تبلیغ در این کشور حاکم نشده است و تصمیم گیری آژانس های گردشگری و چینی ها برای سفر به ایران تحت تاثیر تهدیدها و تحریم ها، توأم با محافظه کاری است.

محمدابراهیم لاریجانی مدیر دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری پیش تر گفته بود: بودجه "مصوب" بازاریابی و تبلیغات گردشگری ایران در سال ۹۷ حدود ۳۰ میلیارد تومان بوده و ایران برای جذب هر گردشگر خارجی حدود «یک سِنت» خرج می کند. در حالی که سرانه این بودجه در کشورهای دیگر از یک تا ۴۶ دلار است.

ولی تیموری معاون گردشگری درباره اقدام ایران برای تبلیغ و اطلاع رسانی در کشور چین پس از لغو روادید، گفت: وقتی خبر لغو یک طرفه روادید ایران برای اتباع چین اعلام شد کنجکاوی بسیاری را در این کشور برانگیخت. در هفته اول سه میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از این خبر که در وب سایت سفارت ایران در چین منتشر شده بود، بازدید کردند. سفیر و سرکنسول ایران در چین این مدت اقداماتی برای جلب نظر چینی ها انجام دادند.

معاونت گردشگری هم در حد توان کارهای تبلیغاتی را شروع کرده و به تولید محتوا به زبان چینی برای سفارت ایران، رایزنی فرهنگی و دفاتر اطلاع رسانی گردشگری و در فضای مجازی و وب سایت اطلاع رسانی گردشگری visitiran.ir پرداخته است. آموزش راهنمای گردشگری به زبان چینی هم آغاز شده است.

قبول داریم بعد از اتفاق خوبِ لغو روادید به تبلیغات بیشتری در کشور چین نیاز داریم تا تردیدها برای سفر به ایران کم شود. طبیعتا اخبار منفی تاثیر بیشتری روی مردم دارد و تبلیغات ما باید به قدری زیادی باشد که اثر آن اخبار منفی را کم و حتی خنثی کند. واقعیت این است که برای انجام کارهای بزرگتر و بیشتر گرفتار بودجه و کمبود اعتبار هستیم. هر کار بدیعی بخواهیم انجام دهیم باید اعتبار بگذاریم.

در عین حالی که سیاست لغو روادید از سوی ایران انجام شد، از آن طرف هم تهدیدهای آمریکا در بازار گردشگری چین تشدید شد. ما می دانیم در این کشور چه کاری باید انجام دهیم، مساله مان فقط کمبود اعتبار و بودجه است. برای همین اعتباری را برای برنامه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی مخصوص کشور چین به سازمان برنامه و بودجه و مجلس پیشنهاد کرده ایم و در حال رایزنی هستیم و امیدواریم به نتیجه برسد.

قرار است به زودی هیاتی متشکل از بخش خصوصی ایران به چین سفری داشته باشد که دیدارهایی را با طرف همکاری خود داشته باشد. امیدواریم این حرکت نیز دستاورد تازه ای برای گردشگری دو کشور داشته باشد.

معاون گردشگری در پاسخ به این سوال که با توجه به لغو روادید ترانزیت ایران برای اتباع چین تا کنون چه اقداماتی در فرودگاه های بین المللی انجام شده تا نظر این مسافران برای چند ساعت سفر به ایران جلب شود، گفت: قبول دارم پس از لغو روادید ایران برای اتباع چینی که شمار سفرهای ترانزیتی آن ها از ایران نیز قابل توجه است، باید در فرودگاه حضور پیدا می کردیم و ساز و کاری را که در این راستا در سالن ترانزیت تعبیه شده است بررسی می کردیم. متاسفانه یکی از اماکنی که با گردشگر در ارتباط است ولی در آن حضور و نقشی نداریم، همین فرودگاه امام خمینی (ره) است.

یکی از درخواست های همیشه ما این بوده که در مبادی ورودی و خروجی بین المللی حضور داشته باشیم، برای همین طرحی را در این باره از طریق هیات دولت پیش می بریم تا به نتیجه پایدارتری برسد. وزارت راه و شهرسازی نیز باید در فرودگاه های بین المللی و مبادی ورود و خروجی، محل مناسبی را به دفاتر اطلاع رسانی گردشگری و استقرار نمایندگان گردشگری اختصاص دهد. این طرح در سند راهبردی گردشگری لحاظ شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1