30 می 2020 - 13:46

سنگ ناایمن، آرامگاه خواجوی کرمانی را تعطیل کرد

2 ژوئیه 2019 - 15:00 dsfr.ir/3l89p

سنگ ناایمن، آرامگاه خواجوی کرمانی را تعطیل کرد
irna.ir
آرامگاه خواجوی کرمانی

نام دروازه قرآن شیراز، یادآور سیل ویرانگر پنجم فروردین ۹۸ است اما پس از این رخداد، بار دیگر نام این دروازه با سنگ ناایمن پیوند خورد؛ همان سنگی که آرامگاه خواجوی کرمانی را در مجاور دروازه قرآن تعطیل کرده است.

این سنگ نا ایمن مشرف بر دروازه قرآن و آرامگاه خواجوی کرمانی است که سرپرست سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز می گوید: آرامگاه خواجوی کرمانی را به دلیل خطرناک بودن سنگ ناایمن در ارتفاعات دروازه قرآن، تعطیل کردیم.

شهزاد رونق زاده اعلام کرد: مقبره خواجوی کرمانی از زمان مشاهده سنگ ناایمن در ارتفاعات مشرف به دروازه قرآن و آرامگاه این شاعر بلند آوازه با هدف حفظ جان و سلامت شهروندان و گردشگران تعطیل شده است.

بخش های عمرانی و فنی شهرداری شیراز مشغول رفع این مشکل هستند و تا زمان رفع کامل خطر از این منطقه، مقبره خواجوی کرمانی تعطیل خواهد بود.

امیدواریم هرچه زودتر ایمنی به این محل بازگردد و آرامگاه خواجوی کرمانی مانند روال قبل در فهرست بازدید دوستداران آثار و اماکن فرهنگی قرار گیرد.

براساس اظهارات معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز، قرار بود سنگ ناایمن در این محل شنبه هشتم تیرماه ۹۸ با روش انفجار حرم ظرف چند ساعت خرد و برداشته شود اما یک روز قبل از عملیات اجرایی، شهرداری شیراز از این کار منصرف شد و دلیل آن را نظر شورای تامین استان فارس عنوان کرد.

به این ترتیب، برداشتن سنگ ناایمن به زمانی نامشخص موکول شد.

براساس آنچه برخی کارشناسان پیش تر گفته اند، سقوط سنگی عظیم از بالای دروازه قرآن شیراز مسأله ای محتمل است که حتی یک شوک ناشی از زلزله ای با ریشتر کم هم قادر است این سنگ ۶۰ تنی را از بالای کوه بر سر دروازه قرآن شیراز فرود آورد و فاجعه دیگری را به این کلانشهر تحمیل کند.

تصاویر این سنگ به سرعت بین کاربران شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته و این مساله سبب شد که مسئولان امر نیز برای رفع این مشکل به تکاپو بیفتند و رصد وضعیت این منطقه در دستور کار نیروهای متخصص ارگان های مختلف و مدیریت شهری قرار گیرد.

جلسه مدیریت بحران استانداری فارس در فروردین ماه ۹۸ در این زمینه تشکیل و اعلام شد که سریعاً نسبت به ایمن سازی این منطقه با رعایت همه مسائل ایمنی کاربری های پایین دست و ایجاد محدودیت عبوری با اخذ مشاور ذیصلاح در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام شود.

در حال حاضر زمان برداشتن این خطر ۶۰ تنی مشخص نیست.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1