24 آوریل 2024 - 13:55

۴ اثر میراث ناملموس سرخه ثبت ملی شد

28 ژوئن 2019 - 15:00 dsfr.ir/o786k

۴ اثر میراث ناملموس سرخه ثبت ملی شد
iribnews.ir
میراث ناملموس

معاون میراث فرهنگی استان سمنان گفت: چهار اثر میراث ناملموس سرخه شامل نان فتیر روستای ایج، عزاداری قاتل آو، عزاداری آق علی چال و عزاداری عرب در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

مصطفی یغمائیان در نشست صبح پنج شنبه خود در جمع خبرنگاران به میزبانی میراث فرهنگی سمنان ضمن بیان اینکه شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس این هفته در اردبیل تشکیل جلسه داد و چهار اثر ناملموس فرهنگی از شهرستان سرخه در آن ثبت شد، تاکید کرد: نان فتیر روستای ایج، عزاداری قاتل آو، عزاداری آق علی چال و عزاداری عرب سرخه این آثار را تشکیل می دهند.

شیوه سنتی نان فتیر روستای ایج سرخه در دو رشته شامل «سیریشین فتیر» و «یوزین فتیر» منحصر به فرد بوده و در جای دیگر کشور وجود ندارد و به همین دلیل ثبت آثار ملی شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، گفت: در نوع «سریشین فتیر» نان با استفاده از گیاه دارویی خودرو تحت عنوان «سیریشین» و در نوع «یوزین فتیر» نان با استفاده از گردوی پخته شده تهیه می شود.

مراسم عزاداری قاتل آو نیز بعد از ظهر روز تاسوعا تا بعد از ظهر روز عاشورا برگزار و کشاورزان و افرادی که دارای حق آبه هستند به مدت ٢٤ ساعت، آب را آزاد کرده و به نشان از تشنگی و بسته شدن آب به روی امام حسین (ع) و یاران گرانقدر آن امام، آب را در جوی های شهر سرخه رها و در مسیر آب شروع به عزاداری و حرکت به سمت شهر می کنند.

وی درباره مراسم عزاداری عرب سرخه نیز، گفت: این مراسم در روز عاشورا، در شهر سرخه برگزار می شود و مردان با پوشیدن لباس های عربی و به سبک دوران صدر اسلام مبادرت به برپایی خیمه و حرکت دسته جمعی به منظور عزاداری می کنند.

عزاداری حیدر حیدر تکیه آق علی چال سرخه نیز در ایام ماه محرم و به خصوص تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار و عزاداران با چرخیدن دور علم در میانه تکیه و سر دادن نوای حیدر حیدر عزاداری می کنند.

یغمائیان گفت: ۱۸ پرونده میراث ناملموس استان سمنان در انتظار ثبت ملی است و همچنین تا کنون ۱۰۳ اثر ناملموس استان در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1