28 فوریه 2024 - 19:29

برگزاری جشنواره ملی پارچه در یزد

29 ژانویه 2019 - 16:00 dsfr.ir/xv765

برگزاری جشنواره ملی پارچه در یزد
mehrnews.com
دست بافته های قدیمی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از برگزاری اولین جشنواره ملی پارچه فجر به میزبانی یزد خبر داد.

مجید جوادیان زاده با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره ملی پارچه فجر از 20 تا 24 اسفندماه سالجاری در یزد، به سابقه دیرینه یزد در این عرصه اشاره و اظهار کرد: تعامل طراحان هنری با صنعتگران از مهمترین اهداف این جشنواره است.

وی با اشاره به ظرفیت های بالای هنر و معماری یزد گفت: یزد با بهره گیری از این توانمندی ها و سرمایه های گذشتگان، حرف های زیادی برای گفتن در حوزه مد و لباس دارد لذا امیدواریم با برگزاری این جشنواره صدها سال تلاش هنرمندانه نساجان یزد را ارج نهیم و یزد را به عنوان شهر برند پارچه معرفی کنیم.

پارچه را نباید یک برند صنعتی محسوب کرد بلکه باید با نگاره فرهنگی به آن اهتمام داشت چرا که امروز نیز دست بافته های قدیمی یزد مانند ترمه بیانگر فرهنگ و اندیشه دیرینیان این سرزمین است.

به گفته ی وی، جشنواره ملی پارچه فجر با هدف حمایت از تولید ملی، بر آن است تا هنرمندان، صنعتگران و پیشکسوتان این عرصه را گردهم جمع کرده و بتواند با تعاملی چند جانبه در راستای این مهم گام بردارد و سطح توانمندی آنها را ارتقاء دهد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همچنین شناسایی طراحان هنری و صنعتگران، تجلیل از پیشکسوتان طراح پارچه، گردآوری طرح های پرفروش و ابداعی، معرفی پارچه های سنتی و فرهنگ سازی و گفتمان سازی در زمینه های پارچه های بومی و ایرانی- اسلامی را از اهداف این جشنواره خواند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1