28 فوریه 2024 - 19:44

جمع آوری دو هزار رشته دام و تور صید پرندگان در مازندران

29 دسامبر 2018 - 10:00 dsfr.ir/o22e5

جمع آوری دو هزار رشته دام و تور صید پرندگان در مازندران
shoaresal.ir
صید پرندگان

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران از جمع آوری بیش از دو هزار رشته دام و تور صید پرندگان از ابتدای امسال در این استان با همکاری مردم و دستگاه های مرتبط خبر داد و نقش مشارکت مردم را تاثیرگذارترین راهکار مبارزه با صید و شکار غیر مجاز دانست.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: امسال برای اولین بار با پشتیبانی و همکاری همه جانبه دادستان، دستگاه قضایی، استانداری، نیروی انتظامی استان مازندران و شهرستان های مربوطه، 10 عملیات انجام و طی آنها بیش از 2 هزار رشته دام و تور جمع آوری شد.

وی درباره روش زنده گیری پرندگان نیز گفت: شکار و زنده گیری پرندگان به شیوه «دوما» و «گذر» و آنچه اکنون از آنها در منطقه فریدونکنار دیده می شود، بازمانده بیش از 10 دام گاهی است که به مرور زمان و در اثر تبدیل عرصه دامگاه ها به شالیزار از بین رفته اند.

روش «دوما»: دوما واژه محلی مازندرانی به معنای دامگاه پرندگان وحشی بوده و این شکار سنتی مرغابی و غاز وحشی کاملا منطبق بر اصول زیست محیطی است که با حقه زدن به پرنده انجام می شود، دوما که کهن ترین روش شکار پرندگان مهاجر در مازندران است بیشتر در تالاب بین المللی فریدونکنار صورت می گیرد.

در این روش شکارچیان با استفاده از پرنده دست آموز، پرندگان دیگر از جمله غازهای گردن سبز را در دام چال ها فرود می آوردند و شکارچیان هم آنها را زنده شکار می کنند.

روش «گذر»: در این روش صیادان در مسیر پرواز پرندگان، دام های هوایی پهن می کنند که حین پرواز در آن گرفتار می شوند.

در سال 1380 و قبل از انتخاب فریدونکنار به عنوان منطقه تیراندازی ممنوع فقط چهار دام گاه در مجموع شهرستان فریدونکنار وجود داشت و متعاقب آن در سال 1386 یک دام گاه با عنوان «سرخرود جدید» یا مرکزی به آن اضافه شد، اکنون پنج دام گاه در منطقه تالابی فریدونکنار که عرصه ای به وسعت 5400 هکتار را در بر می گیرد، به شکار و زنده گیری پرندگان مبادرت می کنند.

سازمان حفاظت محیط زیست و به تبع آن اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، با آگاهی از وضعیت و شرایط خاص تالاب (تالاب فصلی با مالکیت اشخاص و قبول بهره برداری از دام گاه ها برای زنده گیری مرغابی ها)، از سال 1381 این منطقه تالابی را به عنوان منطقه تیراندازی ممنوع (و نه ممنوعیت شکار) انتخاب و در سال بعد یعنی در سال1382 به دلیل اهمیت و نقش آن در جلب جمعیت قابل توجه پرندگان مهاجر زمستان گذران و گونه های حمایت شده و حفاظت شده و به ویژه گونه درمعرض خطر بحرانی انقراض درنای سیبری به عنوان بیست و دومین تالاب بین المللی در کنوانسیون تالاب های مهم جهانی (کنوانسیون رامسر) معرفی کرده است.

مدیر کل محیط زیست مازندران ادامه داد: بدیهی است حفظ و نگهداری منطقه و برقراری تالاب، موکول به برداشت و بهره برداری ذینفعان تالاب بوده و اساسا ماهیت وجودی تالاب بر بهره برداری از مرغابی ها پی ریزی شده است، حفاظت از این منطقه از گذشته دور بر عهده بهره برداران محلی بوده و محیط زیست وظیفه نظارت بر شکار و زنده گیری پرندگان و صدور پروانه انتفاعی برای دوما داران و کنترل روش های زنده گیری را بر عهده داشته است.

تا قبل از توسعه روش های غیر مجاز مانند «کرس» (روشی برای شکار دسته جمعی پرندگان) و برپایی «غازدام ها» و تبدیل شکار از معیشتی به شکار اقتصادی و تجاری، مشکل خاصی در ایجاد تالاب، اخذ پروانه انتفاعی، نظارت، مدیریت و بهره برداری وجود نداشته است، اما با توسعه کمی و کیفی روش های زنده گیری، جایگزینی «کرس» به جای «دوما» و نصب اسپیکر برای جلب پرندگان و گسترش دام های هوایی در بیرون و پیرامون دام گاه ها، وضع به حد قابل مشاهده و ملاحظه ای دگرگون شده است.

ابراهیمی کارنامی با اشاره به تبدیل پرنده فروشی از بازاری محلی به موضوعی تجاری گفت: بازاری که روزگاری برای فروش پرندگان در حد سنتی فعالیت می کرد، به یک مرکز پر سود تجارت و قاچاق پرندگان تبدیل شد به همین دلیل مجموعه محیط زیست استان در مسیر ایفای مسئولیت سازمانی در دو مرحله عملیاتی که در دهه های 70 و 80 انجام داد، متاسفانه با مقاومت دامگاه داران و حمایت مسئولان ذیربط و عدم پشتیبانی از ماموران محیط زیست، از سوی دستگاه های ذیربط، نهایتا ادوات غیر مجاز جمع آوری شده به صاحبان آنها عودت داده شد و این اتفاقات هر روز محیط زیست را در مقابل متخلفین ذلیل تر کرد.

در سال 1392 با توافق مقامات استانی، طرحی در راستای ساماندهی صید در منطقه فریدونکنار و محمودآباد تهیه شد که طی 5 سال باید تمام روش های غیر مجاز جمع آوری می شد اما متاسفانه باز هم تا سال 1396 هیچ روشی جمع نشده بلکه هم تورها بیشتر و گسترده تر شدند و هم کرس ها اضافه شدند.

در سال 96 با برگزاری 5 جلسه با نماینده دامگاه داران و مسئولان محلی، با وجود تصویب شورای تامین استان مبنی بر حذف روش های غیر مجاز، باز هم دامگاه داران تمکین نکرده اند و محیط زیست بدون حمایت سایر دستگاه های محلی، به صورت موردی وارد عملیات حذف روش های غیر مجاز شد.

اگر چه عملیات نسبت به گستردگی تخلفات محدود بوده، اما فرصت و تجربه ای را به دنبال داشت که محیط زیست را مصمم به اجرای اقدامات قانونی گسترده تر در امسال کرد که امسال برای اولین بار با پشتیبانی و همکاری همه جانبه دادستان مرکز استان مازندران و دستگاه قضایی استان و شهرستان های مربوطه، استانداری مازندران و نیروی انتظامی، 10 عملیات با تعداد نیروی بیشتر تاکنون انجام شده است که طی آنها بیش از دو هزار رشته دام و تور جمع آوری شد که اگرچه مقاومت هایی را در مسیر اجرای قانون شاهد بودیم و بعضا حمایت نکردن جدی برخی مسئولان محلی نیز مانع کار بود اما مقدمات برای حذف تورهای هوایی در مناطق حساس مانند لپوی فریدونکنار نیز فراهم شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1